Symulator BMW Motorsport – wsparcie nie tylko w sporcie | MOTOFAKTOR

Symulator BMW Motorsport - wsparcie nie tylko w sporcie

person Adrian Januszkiewicz 8/05/2020

Nowoczesny symulator BMW Motorsport pomaga w rozwoju jego zespołom wyścigowym, a także działowi samochodów drogowych.

Symulator pomaga kierowcom nie tylko w poznawaniu nowego toru czy dopracowywaniu idealnej linii, ale też umożliwia precyzyjną optymalizację ustawień pojazdów i stanowi wsparcie w rozwoju nowych samochodów wyścigowych. Inżynierowie BMW Motorsport współpracują przy tym ściśle z kolegami z działu rozwoju samochodów seryjnych BMW.

 

Kierowcy fabryczni i inżynierowie BMW tworzą podwaliny sukcesów w wyścigach na długo przed wyjazdem na tor wyścigowy – w zwykłej hali BMW Motorsport przy Anton-Ditt-Bogen w Monachium. Znajduje się tam symulator BMW Motorsport – jedno z najważ­niejszych narzędzi do możliwie najlepszego przygotowania do wyścigu. Do codziennej rutyny należy tu poznawanie nowych torów czy pierwsze zaznajamianie się kierowców z BMW M4 DTM lub BMW iFE.20, podobnie jak doskonalenie układu jezdnego i zarządzania energią.

Symulator BMW Motorsport jest dla nas bardzo ważnym i użytecznym narzędziem w treningu kierowców, przygotowaniu do wyścigów w zakresie ustawień samochodów i zarządzania energią, a także w rozwoju pojazdów. Unikalna konfiguracja sprzętowa, stale dopracowywane oprogramowanie i modelowanie, bardzo wysoka korelacja z rzeczywistymi danymi i duża moc obliczeniowa sprawiają, że nawet najmniejsze zmiany w ustawieniach pojazdów lub rozwoju nowych pojazdów są zauważalne i porównywalne. Kompatybilność z innymi symulatorami BMW Group tworzy duży efekt synergii i zapewnia ciągły transfer technologii i wiedzy pomiędzy motorsportem a rozwojem samochodów seryjnych. Rudolf Dittrich kierownik działu rozwoju pojazdów BMW Motorsport

Unikalna na skalę światową konfiguracja symulatora

Sercem symulatora BMW Motorsport jest szczegółowy model pojazdu. Jego podstawa jest identyczna we wszystkich symulatorach BMW w dziale rozwoju. Informacje zwrotne istotne dla kierowcy są określane dla unikalnej konfiguracji z siłownikami liniowymi i stołem obrotowym na podstawie modelu pojazdu i przekazywane z wysoką precyzją i minimalnym opóźnieniem. W tym celu system wykorzystuje moc obliczeniową 100 teraflopów. Oznacza to możliwość wykonywania 100 bilionów obliczeń na sekundę.

 

Kierowcy w symulatorze widzą tor wyścigowy za pośrednictwem trzech projektorów. Dużą wagę przywiązuje się do wysokiej jakości immersyjności, czyli “zanurzenia” w świecie wirtualnym. Jeśli immersyjność nie jest wystarczająco dobra, podczas jazdy w symulatorze mogą pojawiać się bóle głowy i mdłości podobne do choroby lokomocyjnej. Dotychczas nie zdarzyło się to żadnemu kierowcy wyścigowemu. Niezbędne podstawy w tej dziedzinie są badane naukowo równolegle w kilku projektach badawczych. Zdobyta w ten sposób wiedza jest dostępna również w innych obszarach w ramach BMW Group zajmujących się na przykład rozwojem jazdy autonomicznej.

Symulator BMW Motorsport jest w stanie obecnie odwzorować BMW M4 DTM i BMW iFE.20. Zmiana pojazdu możliwa jest w ciągu zaledwie jednej godziny. Można jeździć m.in. po następujących torach: Nürburgring (GER) w tym Pętli Północnej, Hockenheimring (GER), Norisring (GER), Lausitzring (GER), Assen (NED), Jerez de la Frontera (ESP), Brands Hatch (GBR), a także obiektach, na których w przyszłości będą rozgrywane DTM – Anderstorp (SWE) i Monza (ITA).

 

Do tego dochodzą wszystkie tory Mistrzostw ABB FIA w Formule E z sezonu 2018/19 i 2019/20 oraz tor testowy BMW w Miramas (FRA), który był modelowany wspólnie z kolegami z produkcji. Zmiany w istniejących torach lub wdrożenie nowych lokalizacji możliwe są w razie potrzeby w niecały tydzień.

 

W sumie za kierownicą symulatora zasiadało już 19 zawodników, w tym kierowcy fabryczni BMW z DTM i Formuły E z roku 2019 i 2020, a także nowi kierowcy przed testami dla debiutantów. Również Klaus Fröhlich, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za rozwój, jeździł w symulatorze BMW Motorsport na wirtualnym torze testowym.

Wysoka precyzja sprawia, że nawet najmniejsze zmiany w ustawieniach układu jezdnego są odczuwalne w kokpicie. W ten sposób jeszcze przed przyjazdem na tor wyścigowy można przetestować różne opcje zawieszenia.

 

Ponadto w Formule E można odpowiednio wcześniej skonfigurować sterownik pojazdu pod kątem optymalnego zarządzania energią. W rozwoju pojazdów wysoki poziom szczegółowości umożliwia bez dużych nakładów finansowych badania porównawcze na różnych torach, których wyniki trudno byłoby zrealizować na prawdziwym torze wyścigowym.

 

Ponadto symulator oferuje zarówno inżynierom, jak i kierowcom możliwość przygotowania się do wyścigu. Podczas sesji w symulatorze za pośrednictwem interkomu i serwerów komunikuje się ze sobą nawet 15 inżynierów. Można w ten sposób ćwiczyć na przykład reakcje i procesy w nietypowych sytuacjach.

 

Równolegle z bieżącym użytkowaniem BMW Motorsport nieustannie rozwija symulator – oprócz sprzętu szczególnie w zakresie oprogramowania i modelowania. Wykorzystywane są przy tym również doświadczenia z innych symulatorów BMW Group.

 

Źródło: BMW

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).