Stomil-Poznań bliski upadłości | MOTOFAKTOR

Stomil-Poznań bliski upadłości

person Adrian Januszkiewicz 23/11/2021

Stomil-Poznań, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ma potężne długi i po 90 latach działalności może ulec likwidacji.

O trudnej sytuacji poznańskiego zakładu alarmują 3 związki zawodowe: NSZZ “Solidarność” Stomil-Poznań S.A., NSZZ Pracowników Stomil-Poznań S.A., ZZSO Stomil-Poznań S.A.

 

Chociaż oficjalnie nie brakuje zamówień na opony i mieszanki gumowe zakładu Stomil-Poznań, które powstają na potrzeby sektora górniczego, budowlanego i automotive, to według doniesień związków zawodowych blisko 50 osób odeszło lub zostało zwolnionych przez konflikt z zarządem spółki.

 

Obecny zarząd i prezes działają od roku 2020. Prezesowi zarzucane jest, że to osoba bez jakiegokolwiek merytorycznego przygotowania, znajomości tematu, bez pomysłu i umiejętności interpersonalnych, uciekająca z posiedzeń rady nadzorczej.

 

Są też pogłoski, że na miejsce zakładu ma powstać osiedle mieszkaniowe.

 

Zdaniem związkowców, sprzedaż liczącej blisko 13 ha działki należącej do Stomilu, która jest położona w atrakcyjnej lokalizacji w Poznaniu, dokończy pogrzeb spółki. A to dlatego, że nikt z nimi nie rozmawia o sprzedaży działki i relokacji fabryki w inne miejsce, np. na obrzeże miasta, gdzie opłaty za grunty byłyby znacznie niższe, niż w samym Poznaniu.

 

Na sprzedaży powyższego gruntu spółka miałaby zyskać ok. 95 mln zł, z czego przypuszczalnie większość środków ma “odpłynąć” do wierzycieli (PGZ S.A. i ARP S.A.) oraz zostać wykorzystana do doprowadzenia gruntu do stanu deweloperskiego.

 

Z kalkulacji związkowców wynika, że po sprzedaży gruntów i spłacie zobowiązań, Stomilowi pozostanie ułamek tylko kwoty (ok. 5-10 mln zł).

 

Ich zdaniem milionowe długi Stomilu, mimo dobrego radzenia sobie spółki na rynku, to efekt nierentownego kontraktu z kluczowym dla niej kontrahentem (w 2016 r.), co mogło być podyktowane tym, iż zarząd otrzymywał premie od przychodów, a nie zysków spółki.

 

Fabryka miała sprzedawać wyroby poniżej kosztów produkcji, “przejadając” przy tym swoje oszczędności. Menedżerowie mieli dostawać premię od obrotów, a nie od dochodu spółki.

 

Biuro prasowe PGZ, odnosząc się do zarzutów związkowców, napisało, że aktualna wysokość zadłużenia Stomil-Poznań w stosunku do niej wynosi ponad 21 mln zł, a jednym z zabezpieczeń spłaty pożyczek są hipoteki na nieruchomościach Stomil-Poznań. Grupa deklaruje, że jej intencją jest niedopuszczenie do upadłości Stomil-Poznań S.A. i że obecnie oczekuje od zarządu spółki na realny plan jej restrukturyzacji.

 

Podkreśla przy tym, że dalsza działalność spółki uzależniona jest też od posiadanych przez nią decyzji środowiskowych, które wygasają odpowiednio w 2023 i 2024 roku.

 

Według związkowców zgody środowiskowe to tylko pretekst, ponieważ bez złożenia wniosku o nowe decyzje środowiskowe, spółka nigdy nie uzyska odpowiedzi od miasta. A o takie decyzje w tej chwili nie występuje, mimo tego, że aktualnie spełnia wszystkie normy środowiskowe.

 

Obecny p.o. prezesa zarządu Stomil-Poznań S.A.  zapewnił, nie podając żadnych konkretów, że zarząd po raz kolejny przedstawi większościowym akcjonariuszom plan restrukturyzacji.

 

Źródło: Money.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).