Laboratorium Inter Cars | MOTOFAKTOR

Laboratorium Inter Cars

Inter Cars to jeden z nielicznych dystrybutorów części zamiennych w Europie posiadający własny system kontroli jakości oparty na programowaniu QDA.

Badania wdrożeniowe części, zanim włączone zostaną one do oferty dystrybutora, przeprowadzane są w laboratorium Intermeko Europe. Firma niedawno zmieniła lokalizację, a w nowym miejscu – z racji większej powierzchni użytkowej – korzysta z jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie stanowisk badawczych.

 

Laboratorium powstało w 2005 roku i właśnie w nim wykonywane są badania części producentów, którzy pragną zostać dostawcami Inter Cars. Zanim trafią one na rynek zostają sprawdzone pod kątem wszelkich norm i wymagań technicznych opracowanych w Polsce i Unii Europejskiej. Próbki poddane zostają szczegółowym badaniom zgodnym z najwyższymi standardami. Wszystkie części przechodzą wielokrotne testy i badane są pod każdym możliwym kątem, tak, aby finalny produkt był przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika, ale też spełniał bardzo rygorystyczne normy techniczne.

 

Intermeko bada potencjalnych przyszłych dostawców Inter Cars, ale prowadzi także wyrywkowe kontrole jakości wobec tych podmiotów, które już prowadzą sprzedaż u dystrybutora. Ma to na celu zapewnienie ciągłości w dostarczaniu najwyższej klasy produktów oraz ich weryfikację zgodną z wytycznymi i oczekiwaniami użytkowników. Laboratorium prowadzi także badania reklamacyjne, zgłaszane przez indywidualnych klientów – wówczas prowadzona jest szczegółowa analiza, mająca na celu wyjaśnienie dlaczego dana część spisywała się inaczej, niż zakładano na początku jej eksploatacji.

Intermeko to przede wszystkim przestrzeń, w której wykonywane są badania części zamiennych do samochodów osobowych i pojazdów ciężarowych, ale też i innych elementów. Do najważniejszych zadań laboratorium należą badania materiałowe, mające wykazać z jakich elementów wykonany jest dany przedmiot.

 

W tym celu spółka korzysta z zestawu zaawansowanych technologicznie przyrządów, m.in. spektometrów, dzięki którym może identyfikować czy dany komponent wykonany z jest z materiałów odpowiedniego gatunku i czy jest zgodny z tym, co deklaruje dostawca. Pod tym też kątem w Intermeko wykonywane są również kontrole jakości – firma jest bramką weryfikującą jakość części dostępnych w Inter Cars. Musi być ona na odpowiednio wysokim poziomie, a wszystkie – bez wyjątku – części muszą służyć podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Intermeko w największej mierze bada brandy własne, gdyż właśnie w tej części rynku jest największe pole do weryfikowania jakości części. Każdy nowy produkt tego segmentu przechodzi dokładne kontrole oraz badania i przed pojawieniem się w sprzedaży musi przejść pozytywną weryfikację w laboratorium. Dostawcy, z którymi Inter Cars pracuje od wielu lat, są znacznie bardziej wiarygodni, często też sami mają w swoich laboratoriach bardzo profesjonalne kontrole jakości. Nie oznacza to jednak, że ich produkty wyrywkowo również nie są badane w Intermeko.

Jak wygląda proces badania nowych części?

  • Nawiązanie kontaktu z potencjalnym dostawcą i zweryfikowanie jakości jego produktów (audyt, sprawdzenie jego parku produkcyjnego i samych procesów produkcyjnych);
  • Wysłanie przez dostawcę próbek do badań i przeprowadzenie przez Intermeko badań wdrożeniowych;
  • Sprawdzenie czy elementy są zgodne jakościowo ze wszystkimi normami dotyczącymi części zamiennych i standardów Inter Cars;
  • Po pozytywnej weryfikacji następuje nawiązanie wstępnej współpracy, ale wraz z pierwszą partią dostarczonego produktu jeszcze raz jest on dokładnie weryfikowany podczas kontroli jakości. Dopiero pozytywny wynik tego testu zwalnia ścisłą kontrolę produktu – jest on badany wówczas w wyselekcjonowanych partiach, a nie całościowo.

Kluczowe badania wykonywane w Intermeko:

  • pomiary geometryczne,
  • badania wytrzymałościowe,
  • badania twardości materiałów,
  • badania mikrostruktury,
  • badania funkcjonalne.

Laboratorium Intermeko Europe pracuje zgodnie z wdrożonym systemem zarządzania jakością ISO9001. Certyfikat wydany przez DEKRA Certification potwierdza, że system zarządzania jakością został wdrożony i jest utrzymywany przez Intermeko Europe, zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001:2008.

 

Dane teleadresowe Intermeko Europe:

 

Blizne Łaszczyńskiego,
ul. Warszawska 19 C
05-082 Stare Babice
tel. (22) 469 89 70
mail: kontakt@intermeko.eu

 

Źródło: Inter Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).