Stabilna sprzedaż samochodów osobowych w Polsce w H1 2019 | MOTOFAKTOR

Stabilna sprzedaż samochodów osobowych w Polsce w H1 2019

person Adrian Januszkiewicz 18/07/2019

Z danych ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało ponad 278 tys. nowych samochodów osobowych, o 1,9% więcej niż rok temu.

W niezłej formie jest również sprzedaż w Unii Europejskiej, gdzie od stycznia do czerwca br. zarejestrowano ponad 8 mln osobówek. Eksperci Exact Systems zwracają uwagę na ponadrynkowy wzrost sprzedaży pojazdów o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym plug-in. W ciągu dotychczasowych 6 miesięcy kupiliśmy więcej tego rodzaju aut niż przez cały 2018 r.

Dobre półrocze w Polsce

W ciągu sześciu miesięcy tego roku, jak wynika z danych ACEA, Polacy zarejestrowali 278 332 nowe samochody osobowe, czyli o 5 287 szt. więcej niż w ciągu pierwszego półrocza 2018 roku. Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju to zobaczymy, że aż 68,5% to firmy, a tylko 31,5% stanowią klienci indywidualni. Modelem auta osobowego najchętniej kupowanym przez indywidualnych klientów była Dacia Duster. Drugą pozycję zajęła Toyota Yaris, wyprzedzając Skodę Fabię, która uplasowała się na trzecim miejscu. Firmy natomiast najchętniej kupowały kolejno: Skody Octavię i Fabię oraz Volkswagena Golfa.

 

W czerwcu br. na polskich drogach pojawiło się 45 050 sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 2,3% mniej niż w tym samym miesiącu 2018 roku. Jest to drugi najwyższy czerwcowy wynik od lat, zaraz po ubiegłorocznym. A byłby zapewne rekordowy, na co wskazywała intensywność rejestracji, gdyby nie 2 dni robocze mniej niż rok temu.

Auta elektryczne z rekordem sprzedaży

Z danych PZPM wynika, że od stycznia do czerwca br. z salonów w Polsce wyjechało 13,9 tys. hybryd (+23,6%) oraz 1 359 szt. (+98,4%) z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in. Oznacza to, że już został pobity wynik z całego 2018 r., gdy zarejestrowano o 35 sztuk aut ładowanych elektrycznych mniej. Warto też zauważyć, że wciąż zmniejsza się udział diesli (z 24,2% do 20,4%), a zwiększa silników benzynowych (z 70% do 72,2% rynku).

Czerwiec był wyjątkowo łaskawy dla samochodów o napędach alternatywnych. W grupie pojazdów osobowych zarejestrowano ponad 2,7 tys. hybryd, co oznacza aż 64,4% skok w porównaniu do tego samego okresu w 2018 r. Ponadto imponujący wynik odnotowała także sprzedaż samochodów bateryjnych, gdzie wciąż utrzymuje się wysoki wzrost głównie napędzany przez zakupy flotowe do usług carsharingowych. Paweł Gos prezes zarządu Exact Systems

Niewielki spadek w Unii Europejskiej, Polska na plusie

W czerwcu 2019 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano 1 446 183 samochodów osobowych. Odnotowany spadek, podobnie jak w przypadku rodzimego rynku, w dużym stopniu można przypisać mniejszej liczbie dni roboczych niż rok temu. W rezultacie pięć głównych rynków UE osiągnęło niższe wyniki niż w czerwcu 2018 r., a zwłaszcza Francja (-8,4%) i Hiszpania (-8,3%) .

 

W pierwszej połowie 2019 r. popyt na nowe samochody osobowe w całej UE również nieznacznie spadł – łącznie odnotowano 8,2 mln rejestracji, czyli o 3,1% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Polska jednak wciąż utrzymuje się na plusie z wynikiem o 1,9% lepszym niż w pierwszej połowie 2018 r. Na zielono możemy zaznaczyć także takie rynki europejskie jak: Rumunia (+19,2 r/r), Węgry (+5,4 r/r) oraz Niemcy (+ 0,5 r/r).1

 

Źródło: Exact Systems

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).