Sprężarka układu klimatyzacji | MOTOFAKTOR

Bez klimatyzacji nie wyobrażamy sobie w obecnych czasach jazdy samochodem.

Jest tak samo ważna jak inne elementy wyposażenia auta, szczególnie w upalne dni, kiedy to zapewnia komfort termiczny kierowcy i pasażerom.

 

Najczęściej o klimatyzacji kierowcy przypominają sobie wtedy, kiedy robi się już ciepło. Odkładanie serwisu klimatyzacji na ostatnią chwilę zwiększa prawdopodobieństwo istotnych awarii.

Najczęściej spotykanymi problemami z układem klimatyzacji i wentylacji są uszkodzenia sprężarki, wentylatora wnętrza (potocznie zwanego wiatrakiem) czy zagrzybienie parownika (poznamy to po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z kratek nawiewu, po włączeniu układu klimatyzacji). Warto więc dbać o techniczne urządzenia układu klimatyzacji oraz jej czystość, co zapobiega awariom i eliminuje zagrożenia dla zdrowia kierowcy i pasażerów. W naszej ofercie posiadamy szeroki wachlarz części eksploatacyjnych do układu klimatyzacji. Mariusz Kubas Auto Partner S.A.

 

Na początek warto jednak przypomnieć, jak zbudowany jest i na jakiej zasadzie działa układ klimatyzacji, stosowany w samochodach osobowych?

 

Układ składa się z następujących głównych elementów:

 • skraplacza (chłodnicy),
 • osuszacza (filtra eliminującego wilgoć),
 • sprężarki (kompresora, którego zadaniem jest zapewnienie obiegu cieczy chłodzącej),
 • zaworu rozprężającego (reduktora),
 • parownika.

 

Układ klimatyzacji działa na zasadzie różnych ciśnień i jest systemem dwuobwodowym. Wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest bezobsługowy! Klimatyzacja zużywa się i podlega okresowej kontroli, podobnie jak silnikowe płyny eksploatacyjne, tarcze hamulcowe czy klocki. Warto o tym pamiętać.

 

Niestety, bardzo wielu użytkowników pojazdów zapomina o konieczności regularnego kontrolowania stanu układu klimatyzacji, a także o zalecanej przez wielu producentów okresowej wymianie osuszacza układu klimatyzacji. Wiele źródeł podaje, że powinno się to robić co 2 lata i każdorazowo w sytuacji rozszczelnienia układu. W skrajnych przypadkach filtr-osuszacz, który zaabsorbował zbyt wiele wilgoci (np. z powodu rozszczelnienia układu klimatyzacji), może stać się przyczyną uszkodzenia sprężarki klimatyzacji!

 

Awaria kompresora uniemożliwia pracę układu klimatyzacji. Zadaniem sprężarki jest zapewnienie przepływu czynnika chłodzącego w układzie, czynnik gdy ulega rozprężeniu zapewnia schłodzenie powietrza, które trafia przez kratki układu wentylacyjnego do wnętrza samochodu. Kompresor układu klimatyzacji napędzany jest paskiem klinowym silnika.

Jak zbudowany jest kompresor klimatyzacji?

Sprężarki w układzie klimatyzacji składają się z następujących elementów:

 • obudowy zewnętrznej,
 • sprzęgła,
 • tarcz kół pasowych,
 • łożysk,
 • uszczelniaczy,
 • zaworu sterującego.

 

Wszelkiego rodzaju dziwne hałasy: „terkotania”, metaliczne dźwięki, dobiegające do wnętrza pojazdu podczas pracy klimatyzacji to znak dla kierowcy, że najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ kompresor. Jego awaria uniemożliwia dalszą pracę układu.

Jak wymienić kompresor układu klimatyzacji?

Sugerujemy wizytę w specjalistycznym serwisie zajmującym się układami klimatyzacji. Demontaż uszkodzonej sprężarki wiąże się z pozbyciem się z układu czynnika chłodzącego. Czynnik pracuje pod ciśnieniem i w wyniku uwolnienia z układu klimatyzacji może być szkodliwy dla środowiska. Kolejną czynnością jest odłączenie przewodów niskiego i wysokiego ciśnienia. Po rozłączeniu układu należy zdjąć pasek napędowy kompresora, odkręcić śruby mocujące, co pozwala na zdjęcie sprężarki, czyli kompresora. Mariusz Kubas

 

Należy pamiętać, że kompresor układu klimatyzacji pracuje w kąpieli olejowej. Zalecana jest regularna wymiana oleju w sprężarce, co wydłuża jej żywotność. Warto zainwestować w tzw. płukanie układu klimatyzacji. Można zapytać – po co, skoro uszkodzeniu uległ kompresor? Otóż właśnie, uszkodzony (zatarty) kompresor często jest sprawcą dostawania się do układu klimatyzacji opiłków metali. Te z kolei, krążąc w układzie – mogą skutkować kolejnymi wydatkami!

Zdarzają się sytuacje, gdy kierowcy po wymianie sprężarki rezygnują z usługi płukania układu klimatyzacji, a za kilka dni wracają, bo doszło do ponownego uszkodzenia kompresora z powodu opiłków w układzie. Generalnie warto dbać o układ klimatyzacji zawczasu, bo regularny i kompleksowy serwis klimatyzacji zapobiega większym awariom. Jan Nosek warsztat Klimatyzacja Samochodowa Jan Nosek w Woli Rzędzińskiej, współpracujący z Auto Partner S.A.

 

Niezależne warsztaty działające pod marką MaXserwis oferują kompleksowy serwis samochodowy, w tym serwis układów klimatyzacyjnych wraz z płukaniem i odgrzybianiem oraz wymianę filtrów czy profesjonalne sprawdzenie szczelności za pomocą wysokiej jakości narzędzi diagnostycznych.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).