W roku 1932 w P.Z.Inż. powołany do życia został samodzielny Dział Motocyklowy w Biurze Studiów. Jego szefem został utalentowany absolwent Politechniki Lwowskie inż. Tadeusz Rudawski. Zespół otrzymał zadanie skonstruowania motocykla, który nadawałby się zarówno celów militarnych, jak i cywilnych – w użytkowaniu turystycznym, jak i sportowym.
Projekt inż. Rudawskiego powstał w rekordowym tempie 18 miesięcy, w tym czasie zbudowane zostały 3 egzemplarze prototypowe. Maszyna oznaczona została symbolem CWS 600 RT M 211, co oznaczało kolejno: producenta, pojemność skokową silnika, R – Rudawski, T- turystyczny. Kierownictwo Zakładów pod dokonaniu licznych prób i testów, skierowało motocykl do produkcji.
Projekt inż. Rudawskiego powstał zgodnie z brytyjską szkołą budowy motocykli i w niczym nie ustępował typowym europejskim turystyczno-sportowym maszynom tej klasy pojemnościowej. Podwozie oparte było na stalowej podwójnej ramie, ze sztywnym zawieszeniem tylnego koła i trapezowym (z pojedynczą spiralną sprężyną) przedniego.
Dolnozaworowy silnik o pojemności 575 ccm generował moc 15 KM. W porównaniu ze sportowymi górnozaworowymi„pięćsetkami”, nie były to osiągi wybitne, jednak w tamtym czasie silniki z rozrządem SV były w powszechnym stosowaniu, a konstrukcja inż Rudawskiego od nich w niczym nie odstawała.
Jego konstruktor wychowany był na angielskiej szkole budowy motocykli, co bezpośrednio przełożyło się konstrukcję i wygląd motocykla. Doszukamy się w nim ogromnego podobieństwa do Ariela 500 SV – maszyny, z którą konstruktor miał styczność w czasie swojej kariery sportowej.
Zewnętrznie motocykl był wzorowany na angielski styl, ale zespół napędowy był autorskim opracowaniem inż. Rudawskego i wyposażony został w wiele ciekawych, nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Miedzy innymi zastosowano w nim mocowanie silnika do ramy za pomocą trzech tulei stalowo-gumowych, co w znacznym stopniu redukowało przenoszenie się drgań z jednostki napędowej na resztę pojazdu.
Układ smarowania silnika obiegowo-rozbryzgowy wyposażony został w zbiornik w obudowie zdawczego koła zębatego sprzęgła, osadzonego na wale korbowym silnika. Olej na gładź cylindra doprowadzany był specjalnym kanałem. Te rozwiązania były własnym pomysłem konstruktora, zakupionym i opatentowanym przez PZInż. w roku 1936. W zespole napędowym zastosowano bardzo nietypowy sposób mocowania niezależnej trzystopniowej skrzyni biegów. Jako zupełnie oddzielny, integralny podzespół mocowana była w tylnej części obudowy silnika.
Skrzynia biegów typu „kasetowego” jaką zastosowano w Sokole 600 była wtedy ewenementem, dzisiaj używa się tego rozwiązania dosyć często. Taka konstrukcja umożliwiała naprawę silnika lub skrzyni biegów, bez niekonieczność rozbierania całego zespołu napędowego. Kasowanie nadmiernego luzu łańcucha sprzęgłowego realizowane była przez obrót obudowy, umieszczonej mimośrodowo w bloku.
Ciekawostką było zastosowanie automatycznego smarowania łańcucha napędowego, za pomocą smarownicy kroplowej o regulowanym przepływie. W sumie w Sokole 600 zainstalowano kilka ciekawych i unikatowych patentów.