Skąd się biorą używane części motoryzacyjne? – OTOMOTO wyjaśnia | MOTOFAKTOR

Skąd się biorą używane części motoryzacyjne? - OTOMOTO wyjaśnia

person Redakcja 28/06/2023

Mity związane z częściami używanymi rozwiewa redakcja OTOMOTO TV, udostępniając wideo ze stacji demontażu, gdzie odzyskuje się używane części motoryzacyjne.

Szkoda całkowita, czyli źródło pełnowartościowych części motoryzacyjnych

Do stacji demontażu pojazdów trafiają samochody, których z różnych powodów nie opłaca się już naprawić. Ubezpieczyciel decyduje w tej sytuacji o wypłacie odszkodowania w wysokości wartości samochodu, a samo auto – niezależnie czy uległo wypadkowi, czy poważnej awarii niezwiązanej z żadną kolizją, trafia w ręce specjalistów, którzy odzyskują z niego pełnowartościowe części. Mogą to być elementy blacharskie, przewody elektryczne, czy nawet sprawne silniki – często to elementy, których nie można już dostać na rynku części nowych – ani oryginalnych, ani zamienników.

Pierwszy etap - osuszenie

Zanim specjaliści rozpoczną proces odzyskiwania części motoryzacyjnych, nadających się do bezpiecznego wykorzystania i montażu w innym samochodzie, muszą dokładnie oczyścić pojazd z wszelkich, pozostałych w nim płynów eksploatacyjnych – takich, jak np. olej silnikowy czy paliwo. Ze względu na dużą szkodliwość płynów dla środowiska i konieczność zapobiegania przedostaniu się tych substancji do gleby, stacje demontażu charakteryzuje specjalna posadzka, której grubość osiąga nawet 65 cm. Płyny, po usunięciu z pojazdu są poddawane profesjonalnej utylizacji.

Drugi etap - demontaż właściwyDrugi etap - demontaż właściwy

Po oczyszczeniu pojazdów z płynów specjaliści odzyskują wszystkie nadające się do ponownego użycia elementy samochodu. Na tym etapie części są sprawdzane pod kątem sprawności i zużycia.

Trzeci etap - przygotowanie do sprzedaży

Oddzielone od pojazdów części, jeszcze zanim trafią do magazynu, są fotografowane i wystawiane na sprzedaż. W OTOMOTO można znaleźć w tym momencie prawie 3 miliony części używanych i ponad 700 tysięcy części nowych. Aby znaleźć odpowiednią do swojego samochodu, można skorzystać z rozbudowanych filtrów, pozwalających na wyszukiwanie nie tylko po marce i modelu, ale także wśród układów samochodu, po cenie i lokalizacji. Istnieje też możliwość wyszukiwania ogłoszeń z opcją wysyłki.

 

Każdy samochód składa się średnio z 12 tysięcy części, które zużywają się w różnym tempie. Z eksploatacją samochodu wiąże się konieczność regularnej wymiany niektórych elementów – np. opon, które pod warunkiem spełniania określonych warunków, mogą być wykorzystywane ponownie i sprzedawane jako części używane. Przed wystawieniem na sprzedaż odzyskanych z pojazdów w stacji demontażu, nieuszkodzonych opon i kół, są one poddawane kontroli jakości pod kątem zużycia i ewentualnej obecności ukrytych wad. Pozytywny wynik kontroli pozwala wystawić koła na sprzedaż, a kupujący mają szansę na zakup w znacznie niższej cenie w pełni wartościowych elementów, które posłużą jeszcze kilka sezonów.

 

Po oddzieleniu z pojazdów w stacji demontażu części, które nadają się do ponownego użycia i skatalogowania ich w magazynach, z których mają szansę trafić do nowych właścicieli i posłużyć do naprawy ich samochodów, pojazdy za pomocą specjalnych maszyn są zgniatane i dalej, przekazywane do huty. Stacje demontażu w pełni zamykają więc obieg, a ich działania wpisują się w ideę less-waste i pozwalają zmniejszać szkodliwość motoryzacyjnych odpadów.

Źródło: OTOMOTO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).