Sfałszowana historia klasyka a jego wartość | MOTOFAKTOR

Sfałszowana historia klasyka a jego wartość

person Redakcja 6/10/2023

carVertical przypomina miłośnikom klasyków, że również w nich może dochodzić do przekrętów. Dlatego ważne jest sprawdzenie ich historii przed zakupem.

 

Kolekcjonerzy i entuzjaści samochodów znają doskonale dreszczyk emocji związany z poszukiwaniem dobrze zachowanego, klasycznego samochodu. Podobnie jak dzieła sztuki lub inne przedmioty kolekcjonerskie, klasyczne samochody są prawdziwą inwestycją, ponieważ ich wartość z czasem rośnie. Jest jednak jeden warunek – samochód, który ma być inwestycją musi mieć przejrzystą historię.

 

To właśnie dokumentacja nieskazitelnej przeszłości może być najważniejszym atutem auta klasycznego lub zabytkowego i wpływać pozytywnie na jego wartość, która w przyszłości będzie już tylko rosła. Niestety, nabywcy samochodów zabytkowych i klasycznych muszą mieć się na baczności. Badania przeprowadzone przez firmę carVertical ujawniły, że oszustwa związane z licznikiem kilometrów i maskowaniem napraw powypadkowych dotyczą także tej, wyjątkowej grupy pojazdów. Okazuje się, że w przypadku klasyków i modeli kolekcjonerskich oszustwa związane z cofaniem licznika są niestety bardzo powszechne. Raporty historii carVertical generowane przez użytkowników platformy na całym świecie wykazały, że aż 25,3% pojazdów wyprodukowanych przed 1993 r. miało sfałszowany licznik kilometrów. Średnie cofnięcie licznika wynosiło w ich przypadku prawie 83 000 przejechanych kilometrów.

 

Firma zajmująca się danymi motoryzacyjnymi udowodniła już, że istnieje bezpośredni związek między wiekiem pojazdu a prawdopodobieństwem, że ma już sfałszowany licznik lub przynajmniej jedną poważną naprawę blacharsko-lakierniczą za sobą. Ponieważ kupujący szukają klasyków na całym świecie, niezwykle ważne jest, aby wziąć to pod uwagę.

 

W grupie klasycznych aut z cofniętym licznikiem trzy pierwsze miejsca zajmują następujące marki: Ferrari (38,9%), Honda (34,2%) i Ford (32,6%). Na czwartej pozycji niechlubnego rankingu jest BMW (31,6%). Mercedes-Benz plasuje się na miejscu piątym (25,9%), a Porsche na 6-ym (20,1%).

 

Według naszych danych, co piąte Porsche starsze niż 30 lat ma już sfałszowany licznik przebiegu. Wyobraźmy sobie zatem jakie straty z tego tytułu ponieśli i będą ponosić nieświadomi kupujący, którzy sprowadzają takie auta z całego świata – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Złe przykłady mówią same za siebie

Kupno dowolnego samochodu, zwłaszcza klasycznego, z cofniętym licznikiem może wyrządzić ogromne szkody finansowe. Auta klasyczne i kolekcjonerskie tracą na wartości głównie w wyniku zużycia eksploatacyjnego, które w bezpośredni sposób wiąże się przecież z przebiegiem. Skala tego zjawiska jest wręcz przerażająca. Podana wcześniej wartość średnia dla cofania licznika na poziomie 83 000 km nie robi być może aż takiego wrażenia jak konkretne przykłady „rekordzistów” z bazy carVertical. W przypadku tych egzemplarzy, nieświadomy zakup oznacza olbrzymią utratę wartości.

Wykres cofniętego licznika z raportu carVertical dla modelu Mercedes-Benz 560 z 1987 r.

Pierwszym przykładem jest raport carVertical dla modelu Mercedes-Benz 560 z 1987 roku. W 2021 roku ten egzemplarz miał na liczniku 75 333 kilometry. W historii pojazdu znajdują się jednak informacje, że rzeczywisty przebieg samochodu już w 2013 roku przekroczył 295 tys. km. Przed sprzedażą auto „zgubiło” zatem prawie 220 tys. km!

Wykres cofniętego licznika z raportu carVertical dla modelu BMW serii 3 z 1990 r.

Drugim niechlubnym przykładem oszukańczej praktyki jest model BMW serii 3 wyprodukowany w 1990 roku. W 2020 roku jego licznik kilometrów wskazywał 123 243 km, tymczasem z raportu wynika, że w 2018 roku ten samochód miał przejechane już ponad 320 tys. km. Ujawnienie tak dużej „korekty” licznika drastycznie obniża wartość auta, ponieważ te dodatkowe 200 tys. km zazwyczaj oznacza spore zużycie eksploatacyjne wielu kosztownych podzespołów.

Co należy sprawdzić przy zakupie klasycznego samochodu?

Samochody klasyczne utrzymują swoją wartość mimo upływu lat. Wynika to m.in. z ich wyjątkowego charakteru, kultowej stylizacji, niepowtarzalności czy nostalgii za przemijającą motoryzacją. Doświadczeni kolekcjonerzy i inwestorzy mogą postrzegać takie pojazdy je jako potencjalne aktywa, ale aby nie stracić na niech już na wstępie, niezwykle ważna jest pełna znajomość historii i przebiegu. Oczywiście sama historia pojazdu to nie wszystko.

 

Bardzo dokładnie należy sprawdzać numer VIN, a także wszystkie miejsca w których powinien on być powtórzony tabliczki pod maską, naklejki na słupkach, „okienko” w desce rozdzielczej. Jeśli kupowany model jest opisany jako oryginalny, warto także upewnić się, że numer silnika pasuje do numeru VIN.

 

Starsze auta zazwyczaj mają mniejsze lub większe problemy z korozją. Nie wolno o tym zapominać kupując klasyka. Przed zakupem należy zatem dokładnie sprawdzić zarówno wewnętrzną części podłogi pod wykładziną jak też zewnętrzną, wchodząc pod samochód. Nie zaszkodzi pomiar grubości lakieru. Na ogólną wartość samochodu wpływa także stan wnętrza. Niektóre elementy wykończeniowe mogą być już bardzo trudne do znalezienia i odrestaurowania, nawet dla wykwalifikowanych specjalistów.

 

Niezwykle ważna jest kontrola dokumentacji. Samochody, które ją mają, są często znacznie droższe niż te, które jej nie mają. Historia wykonanych napraw w książeczce serwisowej może istotnie podnieść wartość używanego auta. Z tego względu warto sprawdzić każdy dokument potwierdzający wykonanie konkretnych prac obsługowych lub naprawczych. W razie wątpliwości zawsze można przecież zadzwonić do serwisu, którego dane widnieją w książeczce obsługi i potwierdzić wykonanie określonych czynności warsztatowych lub dowiedzieć się, że taki serwis nie istnieje, a książeczka została napisana przez nieuczciwego sprzedającego.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).