Serwis DBK Truck Center zorganizował egzaminy zawodowe | MOTOFAKTOR

Serwis DBK Truck Center zorganizował egzaminy zawodowe

W czerwcu w serwisie DBK Truck Center w Rudzie Śląskiej zostały przeprowadzone egzaminy zawodowe uczniów lokalnych szkół branżowych w zawodach lakiernik i blacharz.

 

Egzamin zawodowy to dla wielu uczniów jeden z najbardziej stresujących momentów z czasów nauki, a nierzadko nawet w życiu! Czy można to zmienić? Tak, choćby przeprowadzając egzamin w bardziej przyjaznym, a do tego lepiej znanym uczniowi środowisku. Dlatego w tym roku po raz pierwszy egzaminy zawodowe przyszłych blacharzy i lakierników odbyły się w serwisie DBK Truck Center w Rudzie Śląskiej!

 

Taki egzamin ma na celu sprawdzenie umiejętności uczniów, którzy przez trzy lata przygotowywali się do zawodu. Dotychczas takie egzaminy odbywały się w ośrodkach egzaminowania najczęściej funkcjonujących przy szkołach. Nie da się jednak ukryć, że szkoły mają określony budżet, często dosyć skromny, więc organizacja takich egzaminów była kosztownym wyzwaniem. Wymagały posiadania własnej kabiny lakierniczej, odpowiedniego sprzętu do lakierowania, infrastruktury. Zresztą to samo się tyczy samych szkoleń. Dlatego coraz częściej szkolenia organizowane są w wyspecjalizowanych firmach – takich, jak Grupa DBK – w których wymagane elementy są codziennością – mówi Witold Tchórzewski, egzaminator.

 

Z powodów, o których wspomniał Pan Witold, ale również dlatego, że generalnie popularność zawodu lakiernika i blacharza jest dziś mniejsza niż przed laty, ośrodków egzaminowania jest coraz mniej. Co za tym idzie – są coraz bardziej odległe i coraz trudniej dostępne. Dochodziły do nas sygnały, że niektórzy uczniowie rezygnują z egzaminów i samego kształcenia, dowiadując się, że aby podejść do egzaminu, będą musieli pokonać nierzadko nawet kilkaset kilometrów! Dlatego stwierdziliśmy, że idealny rozwiązaniem dla szkół, uczniów, ale również dla nas będzie zorganizowanie egzaminu u nas – w punkcie blacharsko-lakierniczym DBK Truck Center. To dla uczniów nie tylko oszczędność czasu, ale również mniejszy stres, ponieważ egzamin odbywa się w doskonale im znanym środowisku – zwłaszcza w przypadku uczniów, którzy odbywali u nas praktyki. Oczywiście aby zorganizować egzamin, musieliśmy spełnić rygorystyczne kryteria stawiane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną dotyczące przygotowania sali egzaminacyjnej, wyposażenia stanowisk, posiadania materiałów eksploatacyjnych. Ale już wiemy, że było warto i w przyszłości rozważamy rozszerzenia egzaminów także na kolejne zawody mechaniczne. Nie ukrywamy, że dla Grupy DBK to także dodatkowa wartość – dzisiejsi uczniowie to być może nasi jutrzejsi pracownicy – dodaje Artur Górszczyk, kierownik serwisu blacharsko-lakierniczego.

 

Egzamin odbył się na początku czerwca w DBK Truck Center Ruda Śląska. Przystąpiło do niego kilkunastu przyszłych blacharzy i lakierników. Każdy z nich na wykonanie zadań egzaminacyjnych miał cztery godziny. Ostatecznie wszyscy zdali.

 

Źródło: Grupa DBK

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).