Samochód jak powerbank | MOTOFAKTOR

Samochód jak powerbank

ABB we współpracy z francuską firmą DREEV z grupy EDF rozwija nową stację do ładowania w technologii Vehicle-to-Grid.

Firma ABB, która jest partnerem strategicznym kampanii elektromobilni.pl, nawiązała ważną dla rozwoju i popularyzacji rynku elektromobilności współpracę z francuskim DREEV. W ramach kontraktu szwajcarski gigant dostarczy swoje najnowsze stacje dwukierunkowego ładowania o mocy 11 kW, opracowane w technologii Vehicle-to-Grid (V2G). Swój wkład w przygotowanie rozwiązania mają Polacy – Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB w Krakowie współpracuje w dostarczeniu oprogramowania niezbędnego dla aplikacji V2G.

Ekologiczna lokata

W jaki sposób działa ta technologia i co dzięki temu może zyskać użytkownik, opowiada Katarzyna Sobótka, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB w Polsce:

Dotychczas samochód podbierał energię jednokierunkowo do baterii, za pośrednictwem stacji ładującej z sieci elektrycznej. Dzięki nowemu rozwiązaniu dwukierunkowego ładowania bateria w aucie pełni rolę mobilnego magazynu energii. Pozwoli to np. właścicielom flot na generowanie oszczędności dzięki możliwości zwrotu nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. Skorzysta na tym środowisko, ale i portfel użytkownika.

- Katarzyna Sobótka

 

Dzięki integracji rozwiązań ABB z oprogramowaniem DREEV, kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli przesłać nadwyżkę mocy z powrotem do sieci. Oprócz niezależności i bezpieczeństwa, jakie gwarantuje taki „powerbank na kółkach”, właściciele pojazdów elektrycznych będą mogli wygenerować nawet do 20 Euro oszczędności miesięcznie na każdego posiadanego elektryka. Wygospodarowana nadwyżka powoduje, że zastosowanie rozwiązania V2G rzeczywiście zmniejsza całkowity koszt eksploatacji pojazdu z silnikiem elektrycznym. To istotny krok w stronę popularyzacji tego środka transportu na terenie Europy.

ABB jest światowym liderem na rynku rozwiązań do szybkiego ładowania. Cieszymy się, że możemy wesprzeć DREEV w aktywnym tworzeniu sprawniejszej sieci dzięki technologii V2G. Nasza współpraca z DREEV jest obecnie jedną z najważniejszych tego typu inicjatyw na światowym rynku.

szef globalnej działalności ABB zajmującej się rozwiązaniami dla infrastruktury mobilnej - Frank Muehlon

 

Lekka i kompaktowa stacja ładowania o mocy 11 kW ma zapewniać szybkie i elastyczne ładowanie. Ma być w pełni kompatybilna z obecnymi i projektowanymi pojazdami elektrycznymi. Jednocześnie ma spełniać najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące standardów sieci elektroenergetycznej.

Opracowanie tej inteligentnej, dwukierunkowej infrastruktury do ładowania będzie znaczącym krokiem w ewolucji naszego ekosystemu e-mobilności. To również kamień milowy w strategii zrównoważonego rozwoju ABB.

- Frank Muehlon

Przyszłość jest elektryczna

Niedawno ABB została partnerem strategicznym kampanii edukacyjnej elektromobilni.pl, której celem jest wzrost świadomości społecznej w zakresie zeroemisyjnych technologii w transporcie. Obecnie niewiele samochodów elektrycznych obsługuje technologię dwukierunkowego ładowania, ale oczekuje się, że dzięki takim inicjatywom, jak ta podjęta przez ABB, w ciągu najbliższych pięciu lat popularność tego rozwiązania wzrośnie, a być może nawet V2G stanie się dominującą technologią. Prognozy wskazują, że liczba pojazdów elektrycznych na drogach wyniesie do 559 milionów w 2040 roku, a 33% światowej floty będzie zasilanych energią elektryczną. Światowy ekosystem energetyczny musi ewoluować, aby wspierać i nadążyć za tą transformacją.

Wszyscy producenci prędzej czy później będą dążyć do wdrożenia u siebie technologii Vehicle-to-Grid. Niedługo stanie się ona standardem.

- Katarzyna Sobótka

 

DREEV jest spółką joint venture, która została zawiązana pomiędzy EDF i Nuvve – firmą specjalizującą się w rozwoju technologii inteligentnego ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Źródło: ABB

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).