SAGA Poland rozszerza działalność poza branżę moto | MOTOFAKTOR

SAGA Poland rozszerza działalność poza branżę moto

SAGA Poland stawia na nowe technologie i poszerza ofertę dla producentów AGD i elektroniki użytkowej.

Pandemia przyspieszyła zmiany. Dziś spośród 10 wdrażanych do produkcji detali połowa jest dla instalacji wykorzystywanych w budownictwie. Trwają też prace nad wytwarzaniem autorskiego projektu dla jednego z producentów elektroniki. Nowe możliwości pojawiły się wraz z rozwijaniem współpracy z producentami artykułów gospodarstwa domowego.

 

Dynamicznie rosnący popyt w branży AGD wraz z będącym następstwem pandemicznego skracania łańcucha dostaw oczekiwanym przenoszeniem produkcji z rynków azjatyckich sprzyjają rozwojowi w branży odlewów ze stopów aluminium.

SAGA to nie tylko odlewy, lecz także ich zaawansowana obróbka mechaniczna i malowanie kataforetyczne, które wykorzystuje się w przypadku przedmiotów wymagających powłok o znacznej odporności antykorozyjnej, np. elementów maszyn i urządzeń, oraz różne zaawansowane rozwiązania stosowane m.in. w produkcji sprzętu AGD czy elektroniki – wszędzie tam, gdzie wymagane są wysoka jakość i powtarzalność parametrów wyrobów przy produkcji wielkoseryjnej. Szeroki zakres procesów technologicznych pozwala nam wytwarzać detale wymagające wielu zróżnicowanych operacji i cyklu łączącego automatyzację z doświadczeniem naszych pracowników.

wiceprezes zarządu spółki SAGA z Grupy Luma Automation - Łukasz Pasierb

 

Spółka ma doświadczenie w produkcji z wykorzystaniem odlewów aluminiowych, odlewów cynkowych, profili aluminiowych, stalowych elementów obrabianych mechanicznie i zgrzewanych, detali obrabianych mechanicznie i plastycznie.

Dodatkowymi atutami są własna narzędziownia SAGA Tools, a także zdolności produkcyjne i technologiczne pozwalające wyprodukować prototypy, serię próbną i serię produkcyjną przy użyciu własnego parku maszynowego. Ponadto jesteśmy w stanie zapewnić naszym partnerom niezbędne wsparcie R&D podczas przenoszenia produkcji, jej nowego uruchomienia lub optymalizacji bieżących produktów.

- Łukasz Pasierb

 

W najnowszym, opublikowanym w połowie lutego, raporcie APPLiA Polska (związku pracodawców AGD reprezentującym producentów i importerów AGD) znalazła się m.in. informacja o tym, że w naszym kraju wyprodukowano 30 mln urządzeń AGD, w tym 24 mln sztuk tzw. dużego AGD. Autorzy raportu podkreślają, że choć w porównaniu z rokiem 2019 to wzrost zaledwie o 3%, to wartość ta stanowi ok. 35% urządzeń dużego AGD wyprodukowanych w całej Unii Europejskiej. Produkcja sprzedana AGD wynosi ponad 23 mld zł, co wskazuje na wzrost o ok. 5%.

 

Większość wyprodukowanych w Polsce pralek, zmywarek czy suszarek do ubrań trafia na eksport.

W każdym z tych urządzeń są elementy, które już wytwarzamy lub których produkcję umożliwia nasz potencjał. Nasze atuty to umiejętność rozwiązywania problemów technologicznych i konstrukcyjnych, czyli zdolność kompleksowej realizacji potrzeb klienta. Biorąc pod uwagę ostatnich kilkanaście miesięcy i zmiany, jakie zachodzą na rynku, chcemy dywersyfikować naszą działalność.

- Łukasz Pasierb

Sprostać konkurencji

Według danych publikowanych przez APPLiA Polska tylko w ubiegłym roku łączna wartość zrealizowanych przez producentów AGD w naszym kraju inwestycji w rozwój linii produkcyjnych, cyfryzację i automatyzację procesów produkcyjnych oraz centra B+R, biznesowe, zakupowe i informatyczne, wyniosła ponad 1 mld zł.

Chcąc współpracować, musimy się zmieniać i unowocześniać. Doradzamy w wyborze materiału, analizujemy geometrię detalu, by udoskonalić proces produkcji. Używamy oprogramowania CAE w celu symulacji wtrysku, aby zagwarantować terminowe rozpoczęcie prac. Stosując narzędzia VA/VE, proponujemy optymalizację działań. W sposób systemowy wdrażamy nowe detale, a po uruchomieniu produkcji, wykorzystując statystyczną kontrolę procesu, na bieżąco monitorujemy ich jakość.

- Łukasz Pasierb

 

W Teresinie rozpoczęto realizację wartego blisko 11 mln zł projektu badawczo-rozwojowego „Opracowanie i uruchomienie innowacyjnej technologii odlewania ciśnieniowego z wykorzystaniem ukierunkowanej krystalizacji stosowanej w celu poprawy jakości struktury i powierzchni małogabarytowych detali”. Całość jest współfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Ścieżka dla Mazowsza.

 

Efektem realizacji programu ma być opracowanie technologii wytwarzania wysokociśnieniowych odlewów ze stopów Al-Si, o zminimalizowanej porowatości i skorygowanych parametrach użytkowych. To pozwoli uzyskiwać elementy o wymaganej przez odbiorców szczelności i lepszych parametrach mechanicznych.

W nowych elementach formujących zastosujemy opracowany we współpracy z AGH rodzaj chłodzenia konformalnego, co umożliwi redukcję czasu cyklu i stabilizację procesu.

- Łukasz Pasierb

 

SAGA Poland jest częścią Grupy Kapitałowej Luma Automation, która inwestuje w firmy specjalizujące się w zaawansowanych technologiach produkcji i obróbki metali, i wspiera je. Grupa wciąż się rozwija, zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje. Konsolidując rynek małych i średnich firm, stwarza możliwości wzajemnego rozwoju na podstawie synergii w warunkach stabilności finansowej. Obecnie Grupę tworzy sześć spółek: Odlewnia Kutno, odlewnia cynku i aluminium Saga Poland, narzędziownia Saga Tools, ZM Postęp w Gliwicach, Hydomat z Warszawy oraz IRON-TECH Zrt., jeden z liderów węgierskiego rynku produkcji obrabianych precyzyjnie części metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego.

 

Źródło: SAGA Poland

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).