Są pierwsi absolwenci „Nowej Mobilności” | MOTOFAKTOR

Są pierwsi absolwenci "Nowej Mobilności"

Pierwsza edycja studiów podyplomowych „Nowa Mobilność” dobiegła końca. Rynek pracy ma nowych ekspertów i ekspertki sektora zrównoważonego transportu.

Ponad 20 wysoko wykwalifikowanych ekspertów i ekspertek nowej mobilności obroniło prace dyplomowe. To efekt zakończenia pierwszej edycji studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”, zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (PW), stanowiących odpowiedź m.in. na rosnący popyt na pojazdy bateryjne, a tym samym zapotrzebowanie na odpowiednio wykształconych specjalistów w sektorze e-mobility.

Agata Wiśniewska–Mazur, Zastępczyni Dyrektora Rozwoju PSPA, Fot. PSPA
Agata Wiśniewska–Mazur, Zastępczyni Dyrektora Rozwoju PSPA, Fot. PSPA

„Zgodnie z analizami PSPA do 2050 r. udział sektora e-mobility w polskim PKB może sięgnąć nawet 6%. By ten scenariusz mógł się zrealizować, konieczne jest przygotowanie pracowników do dynamicznie zmieniających się realiów w sektorze zrównoważonego transportu. Dlatego w lutym 2023 r. zainicjowane zostały studia podyplomowe „Nowa Mobilność”, stanowiące odpowiedź na potrzeby zmieniającego się m.in. sektora automotive” – mówi Agata Wiśniewska–Mazur, Zastępczyni Dyrektora Rozwoju PSPA.

Przez dwa semestry wiedzą ze studentami dzieliło się łącznie 56 wykładowców. Są to przedstawiciele m.in. z międzywydziałowej Kadry Politechniki Warszawskiej, a także aż 47 praktyków sektora biznesu, czołowych ekspertów i ekspertek z firm i instytucji uczestniczących w obecnej transformacji. W trakcie 240 godzin dydaktycznych (30 przedmiotów) słuchacze poszerzyli swoją wiedzę o takie zagadnienia jak infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych, również w ujęciu prawnym i biznesowym, finansowe aspekty rozwoju rynku, prawodawstwo na poziomie krajowym oraz międzynarodowym, pojazdy autonomiczne, strategia nowej mobilności, dekarbonizacja transportu publicznego, jak też podstawy mechaniki czy elektrotechniki i elektroniki.

„Studenci, zainspirowani wykładami i spotkaniami z praktykami rynku, przygotowali pod ich okiem szereg interesujących prac dyplomowych. Ich tematyka obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z nową mobilnością, m.in. rozwój elektromobilności w Polsce, optymalizację procesu budowy stacji ładowania czy wyzwania związane z eksploatacją elektrycznych pojazdów ciężarowych. Niektóre z tych zagadnień zostały po raz pierwszy tak dokładnie przeanalizowane” – dodaje Agata Wiśniewska-Mazur.

Nowoczesne podejście do procesu dydaktycznego zapewniające absolwentom unikalny na polskim rynku pracy, kompleksowy zasób wiedzy w zakresie zrównoważonego transportu, zostało docenione uzyskując Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości Kształcenia” w 8. edycji konkursu „Studia z przyszłością”. Umocniło to organizatorów w konieczności kontynuacji studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”.

„Wyzwania nie ograniczają się jednak do zapewnienia odpowiedniego poziomu edukacji. Dotyczą także przełamania barier pracowniczych w sektorach, które dotychczas były zdominowane przez mężczyzn. W branży automotive czy transportu proporcje te od lat pozostają zaburzone, co ilustruje choćby rynek pracy w Unii Europejskiej, gdzie jedynie 20% zatrudnionych w motoryzacji stanowią kobiety. Dlatego PSPA wraz z partnerem studiów OTOMOTO wdrożyli program wspierający obecność kobiet w sektorze nowej mobilności o nazwie „eLiderki”. Określona liczba kandydatek zainteresowanych uczestnictwem w II edycji Studiów Podyplomowych „Nowa Mobilność”, otrzyma rabat stanowiący jedną czwartą czesnego” – mówi Agata Wiśniewska-Mazur.

Rozpoczęcie drugiej edycji studiów podyplomowych „Nowa Mobilność” zaplanowano na luty 2024 r. Aplikacje rejestracyjne można składać poprzez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) Politechniki Warszawskiej. Na zainteresowanych czekają ostatnie miejsca.

Źródło: PSPA

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).