Rząd zapowiada wyższe kary dla pijanych kierowców

Rząd zapowiada wyższe kary dla pijanych kierowców

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć kary dla pijanych kierowców.

  • Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości gruntowna reforma Kodeksu karnego została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2022 r.
  • Nowe regulacje wejdą w życie 1 października 2023 r.
  • Ważne miejsce wśród nich zajmują przepisy zaostrzające kary dla pijanych kierowców.
  • Minister Zbigniew Ziobro wydał polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju czyny, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

 

W niedzielę 28 maja br. w wypadku drogowym w Boksyckiej zginęła cała rodzina, a jedna osoba walczy o życie w szpitalu.

Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom.

minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

 

Podczas konferencji prasowej w Boksyckiej minister sprawiedliwości odniósł się do niezastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania wobec Piotra M. podejrzanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

 

W związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw minister sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które wyeliminują możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia. Zapewnił, że przepisy będą stosowane szczególnie w sytuacji, kiedy doszło do poważnego przestępstwa i zaszły wszystkie okoliczności, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

 

Minister Zbigniew Ziobro wydał też polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Dzisiaj grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektowanym przepisem będzie to od 5 do 20 lat więzienia. Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Wyższe kary dla pijanych kierowców od października 2023 r.

Przygotowana wcześniej w Ministerstwie Sprawiedliwości gruntowna reforma Kodeksu karnego została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2022 r. Nowe regulacje wejdą w życie 1 października 2023 r.

 

Dziś za prowadzenie pojazdu po raz kolejny pod wpływem alkoholu można otrzymać nawet tak niską karę jak grzywna lub ograniczenie wolności. Po zmianach w Kodeksie karnym będzie to wykluczone. Recydywiści za samo prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, będą mogli spodziewać się kary do 3 lat więzienia.

 

Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, który został spowodowany przez pijanego kierowcę lub odurzonego narkotykami, sądy będą mogły orzec karę od 5 do 16 lat. Jeśli następstwem takiego wypadku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowcy będzie grozić kara od 3 do 16 lat więzienia. Dziś grozi za to od 2 do 12 lat.

 

Nie będzie też tolerancji dla osób, które poprzez ucieczkę chcą uniknąć odpowiedzialności. Takie same kary orzekane będą w przypadku kierowców, którzy z miejsca wypadków zbiegli, by nie poddać się badaniu zawartości alkoholu we krwi.

 

Wzrośnie również maksymalny wymiar kary, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci. Nietrzeźwemu sprawcy takiego wypadku będzie grozić do 16 lat pozbawienia wolności, podczas gdy obecnie górny pułap wynosi 12 lat.

 

Nowe przepisy położą też kres próbom uniknięcia odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Kierowcy coraz częściej tłumaczą się bowiem, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. Nowe przepisy zakładają identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Konfiskata aut pijananych kierowców od marca 2024 r.

Na mocy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian ustawowych wprowadzono nową instytucję jak jest konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Już od 24 marca 2024 roku każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.

 

Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Procedura będzie prosta – policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

 

Sąd będzie mógł podjąć decyzję o odstąpieniu od orzeczenia przepadku tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których kierowca zostanie zatrzymany, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie spowoduje wypadku drogowego.

 

Co w sytuacji, gdy dany samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany? Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Taką możliwość sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.

 

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).