Rynek aut używanych w Polsce a za granicą | MOTOFAKTOR

Rynek aut używanych w Polsce a za granicą

person Redakcja 31/03/2023

carVertical postanowił bliżej przyjrzeć się specyfice polskiego rynku pojazdów używanych i odnieść dane do europejskiej średniej.

 

Nieco przewrotnie zaczniemy od wskazania pewnej cechy wspólnej, która łączy wszystkich europejskich kierowców. Jest nią poszukiwanie atrakcyjnej ceny. W Polsce aż 44,9% kupujących uważa ją za najistotniejszy czynnik podczas zakupów używanego auta. W pozostałych krajach także w pierwszej kolejności szuka się cenowych okazji.

Jak często Polacy zmieniają swoje samochody?

Najwięcej nabywców (36,6%) zmienia swoje pojazdy co 4-6 lat. 35% kierowców zmienia samochód co 1-3 lata, 11,6% – co 7-10 lat, a tylko 2,1% – rzadziej niż co 10 lat.

 

Nasze dane ujawniają, że polscy użytkownicy aut zmieniają je wyjątkowo często. Ponad jedna trzecia kierowców robi to co 1-3 lata. Jedynym porównywalnym pod tym względem krajem jest Wielka Brytania. Należy jednak zaznaczyć, że to przecież z pewnością zupełnie inny rynek – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

 

Dla odmiany, najwyższy odsetek użytkowników, którzy wymieniają swój samochód rzadziej niż co 10 lat (13%) ma Francja. Oznacza to, że we Francji kierowcy nie chcą inwestować w nowsze pojazdy i używają ich aż do momentu, gdy się poważnie zepsują.

Kierowcy w Europie Zachodniej wydają więcej na samochody niż w Polsce

Ten parametr jest odzwierciedleniem siły nabywczej kierowców, a zatem wyniki badania nie będą zaskakujące.

 

29,7% właścicieli samochodów w Polsce wydaje na wymianę swojego używanego auta na kolejne od 4 700 do 14 100 zł. To jednocześnie najpopularniejszy budżet na zakup używanego auta. Jedynym krajem, który przewyższa Polskę w tej kategorii cenowej są Węgry, gdzie aż 32,9% nabywców samochodów szuka pojazdów w podobnej cenie.

 

Co dziesiąty polski kierowca poszukuje pojazdu w cenie do 4 700 zł i w tym właśnie segmencie Polska w sposób wyrównany konkuruje z Węgrami i Czechami.

 

Jeśli chodzi o nieco droższe samochody, to 19,2% właścicieli aut kieruje się w stronę pojazdów z przedziału od 14 100 do 23 400 złotych, natomiast 20,8% nabywców samochodów szuka pojazdów kosztujących od 23 400 do 46 900 złotych.

 

Podsumowując – wydatki na samochody używane są w pewnym sensie odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej. W Rumunii, Polsce, na Węgrzech i w Czechach większość kupujących wydaje na samochody do 14 100 złotych. W krajach Europy Zachodniej, takich jak Włochy, Wielka Brytania i Francja wydaje się znacznie więcej, ale też nie są to jakieś astronomiczne kwoty. Mówimy bowiem o przedziale od 23 400 do 70 300 złotych.

Samochody z bogatą historią uszkodzeń są mniej pożądane

Przy wyborze samochodu większość polskich kierowców zwraca uwagę na jego stan techniczny. W czołówce priorytetów znajdują się również bezpieczeństwo, bezwypadkowość (lub jak najmniejsza liczba szkód na koncie) oraz cena. Emisja dwutlenku węgla czy kraj pochodzenia pojazdu to najmniej istotne czynniki.

 

Kupujący samochody używane we wszystkich badanych krajach również stawiają na podobne priorytety. Stan techniczny, cena i bezpieczeństwo są najważniejszymi czynnikami dla kierowców z Węgier, Włoch i Hiszpanii. Brytyjczycy, Francuzi i Rumuni przedkładają brak uszkodzeń nad stan techniczny.

 

Rodzaj paliwa i ekonomiczność są mniej ważne w Wielkiej Brytanii i Francji, jednak dla polskich kierowców jest to ważny czynnik przy poszukiwaniu pojazdu. Choć nabywcy w każdym kraju chcą mieć niezawodny samochód, ich priorytety i ceny, na które mogą sobie pozwolić, są różne – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).