Rynek aut używanych 2019 – raport autobazy | MOTOFAKTOR

Rynek aut używanych 2019 - raport autobazy

person Adrian Januszkiewicz 10/02/2020

Portal autobaza.pl podsumował miniony rok na rynBlisko 40% pojazdów oferowanych na sprzedaż w Polsce nie spełnia normy EURO 5 i 6.ku samochodów używanych w Polsce.

Blisko 40% pojazdów oferowanych na sprzedaż w Polsce nie spełnia normy EURO 5 i 6. Chociaż samochody jeżdżące po Polsce spełniają coraz wyższe normy EURO, to potrzeba jeszcze ok. 10 lat zanim większość samochodów używanych, którymi jeżdżą Polacy zaczną spełniać co najmniej normę EURO 5.

 

Tę normę obecnie spełnia zaledwie 19% pojazdów oferowanych na sprzedaż (rocznik 2011 – 2015). Nowszą normę – EURO 6 obowiązującą od września 2015 roku spełnia ok. 11%.

Średni wiek oferowanych na sprzedaż aut to nieco ponad 10 lat. Natomiast średni wiek wszystkich pojazdów sprawdzonych na autobaza.pl w 2019 roku to 11 lat.

 

Użytkownicy serwisu autobaza.pl w roku 2019 zainteresowani byli zakupem:

 

  • blisko 15-letnich Opli,
  • 11-letnich Volkswagenów i Toyot;
  • 9-letnich Skod;
  • prawie 13-letnich Mercedesów,
  • 11-letnich BMW oraz Audi.

 

Jest to średni wiek sprawdzonych w 2019 roku aut w podziale na marki. Sprawdzonych zostało 18 najpopularniejszych marek w Polsce. Średnia wieku dla żadnej z nich nie była niższa niż 8 lat. Została ona obliczona dla następujących marek: Audi, BMW, Citroen, FIAT, Ford, Hyundai, Kia, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, SEAT, Skoda, Toyota, Volkswagen.

Podaż pojazdów w przedziałach cen

Cały czas na rynku wtórnym dominują oferty na pojazdy do 25 tys. PLN – stanowią ponad 53% rynku. W ramach tego przedziału najwięcej ofert, bo aż 33,56% znalazło się w przedziale 10-25 tys. PLN. Im drożej, tym podaż maleje.

Najpopularniejsze marki na rynku wtórnym

Do TOP 5 najczęściej wystawianych na sprzedaż marek na rynku pojazdów używanych w 2019 r. należą:

 

  1. Volkswagen – 9,95%
  2. Opel – 8,62%
  3. Ford – 7,33%
  4. Renault – 6,99%
  5. Audi – 6,90%

Szkody i incydenty

Aż 36% pojazdów oferowanych na sprzedaż na rynku wtórnym w Polsce miało odnotowaną szkodę lub incydent polegający na uszkodzeniu elementów zewnętrznych pojazdu.

 

Wśród TOP5 najczęściej wystawianych na sprzedaż marek dotyczy to aż 34% pojazdów marki Volkswagen, 32% pojazdów marki Opel, 36% pojazdów Ford, 35% pojazdów Renault i 33% pojazdów marki Audi.

 

Statystycznie co trzeci pojazd używany oferowany na sprzedaż w 2019 roku miał odnotowaną szkodę.

Trend elektromobilności

Rok 2019 nie był przełomowy jeżeli chodzi o pojazdy elektryczne na rynku wtórnym. Trend elektromobilności owszem pojawił się również tutaj, jednak nie był znaczący.

 

Widoczny jest mniejszy udział na rynku ofert pojazdów z silnikiem typu DIESEL. Ustąpiły one pola pojazdom benzynowym, które łącznie (benzyna i benzyna + LPG) mają 53% udział w rynku. Diesel ma 46%. Daleko za nimi znajdują się pojazdy z napędem elektrycznym. Hybrydy mają 0,7% udziału w rynku wtórnym, natomiast pojazdy całkowicie elektryczne to zaledwie 0,1% wszystkich ofert.

Pochodzenie pojazdów na rynku wtórnym

Rynek wtórny zdominowany jest przez pojazdy z rodzimego rynku oraz z Niemiec – ich udział sięga aż 80,5% rynku. Na trzecim miejscu, lecz daleko w tyle znalazły się pojazdy z Francji z wynikiem 4,7%, następnie Belgia 3,8% i na piątym miejscu znajdują się pojazdy z USA z wynikiem 1,9% udziału w rynku.

Rok 2019 na rynku wtórnym w Polsce nie był rokiem wielkich zmian. Zauważalny jest niewielki odwrót kierowców od pojazdów z silnikami DIESLA, na rzecz benzynowych i tych z dodatkową instalacją LPG.

 

Trend elektromobilności dopiero raczkuje – ilość ofert na pojazdy elektryczne to zaledwie 0,8%, w tym całkowicie elektryczne pojazdy stanowią 0,1% ofert.

 

Zdaniem ekspertów autobaza.pl trend ten będzie w większym stopniu zauważalny na rynku po dwóch latach od wprowadzenia dopłat do pojazdów elektrycznych – wtedy będzie możliwa odsprzedaż pojazdów nabytych z dotacją i pomoże to rozruszać ten segment pojazdów na rynku wtórnym.

 

Źródło: VIN-Info

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).