Rynek aut dostawczych – jak na nim zarobić? | MOTOFAKTOR

Rynek aut dostawczych - jak na nim zarobić?

M.in. rynek e-commerce sprawił, że segment aut dostawczych zyskał na popularności. Przez to jest ich coraz więcej w serwisach, o czym wie np. Schaeffler.

 

W ostatnich latach obserwowaliśmy, w związku z pandemią COVID-19, nagły wzrost już i tak prężnie działającego sektora e-commerce, co przełożyło się na zwiększony popyt na samochody dostawcze, które wykorzystywane są przez firmy kurierskie na ostatnim etapie dostaw do odbiorcy. Transport przesyłek to jednak nie jedyne zastosowanie „dostawczaków”.

 

Samochody dostawcze przewozów ludzi i rzeczy są bazą pod mobilne serwisy i warsztaty, na ich podwoziach buduje się food trucki i kampery, a także auta specjalne wykorzystywane przez pogotowie, straż pożarną czy policję.

Większy popyt na serwis i naprawy

Duże przebiegi i ciężkie ładunki oraz słabej jakości infrastruktura drogowa powodują większe zapotrzebowanie na naprawy, które ze względu na charakterystykę pracy samochodów dostawczych powinny być przeprowadzone szybko, sprawnie i w rozsądnym przedziale cenowym. Warsztaty, które taką ofertę chcą przedstawić swoim klientom, mogą skorzystać ze skracających czas pracy i dedykowanych temu segmentowi rozwiązań firmy Schaeffler.

 

W asortymencie firmy, dostępnym za pośrednictwem Inter Cars e-Catalog, znajdują się m.in. produkty marek LuK, INA i FAG. Należą do nich zestawy sprzęgieł RepSet Pro, zestawy naprawcze skrzyń biegów GearBox, zestawy napędu pomocniczego, zestawy łańcucha rozrządu, czy zestawy łożysk FAG Wheel-Set oraz wiele innych rozwiązań, w tym narzędzia specjalne do samochodów dostawczych, których użycie ułatwia prawidłowy montaż części oraz skraca czas pracy.

Źródło: Schaeffler

Zestaw Wheel-Set FAG do samochodów dostawczych

Jednym z oferowanych przez Schaeffler zestawów jest zestaw łożysk koła FAG WheelSet. Zawiera on wszystkie akcesoria potrzebne do naprawy. Zestawy FAG WheelSet są dostępne do najbardziej popularnych modeli, w tym do Mercedes-Benz Sprinter, Volkswagen Crafter, Ford Transit czy Renault Master.

 

Łożyska narażone są ciągle na działanie silnych sił osiowych i promieniowych przenosząc siły napędowe na koła i zapewniając ich płynną pracę. Jak wiele innych elementów w pojeździe, łożyska kół przeszły wiele etapów rozwoju – dziś nie są już po prostu łożyskami kulkowymi lub stożkowymi. Od wielu lat występują jako kompaktowe zespoły łożysk kół ze zintegrowaną piastą koła lub kołnierzem mocującym. Dostarczają one również informacji o prędkości dla systemów wspomagania kierowcy, takich jak ABS i ESP.

Zestaw łożysk koła FAG WheelSet, Fot. Schaeffler

Niestety, rzadko można zapobiec przedwczesnym awariom lub zmęczeniu materiału na skutek różnych czynników zewnętrznych. Złe warunki drogowe, krawężniki, duże obciążenie pojazdu lub wady współpracujących ze sobą elementów mają negatywny wpływ na żywotność łożysk kół.

 

Łożyska kół należą do grupy elementów istotnych dla bezpieczeństwa pojazdu. Usterki, gorsze materiały lub zła jakości wykonania mogą mieć nieprzyjemne skutki – w skrajnych przypadkach oznaczają nawet utratę koła. Dlatego też, nigdy nie należy stosować elementów o niższej jakości lub niesprawdzonym pochodzeniu.

Odpowiednie rozwiązanie przyśpiesza naprawę

Niektórzy producenci samochodów (MB, VW) oferują w zestawie naprawczym całą zwrotnicę ze zintegrowanym łożyskiem koła. To znaczy, że zwrotnica koła jest wymieniana wraz z łożyskiem, co powoduje zwiększone koszty oraz konieczność ponownego ustawienie zbieżności. Zestaw naprawczy FAG przygotowany przez Schaeffler oferuje rozwiązanie alternatywne.

 

Wykorzystanie w naprawie zestawu Wheel-Set FAG pozwala zostawić zwrotnicę zamontowaną w samochodzie. Przy użyciu narzędzia specjalnego, wymienione zostaje jedynie łożysko koła, co eliminuje potrzebę ustawiania zbieżności.

 

Zestaw naprawczy redukuje czas potrzebny na demontaż i wymianę całego modułu łożyska koła do 50%. Kompaktowy moduł łożyska koła posiada również ustawiony luz łożyskowy wraz z dożywotnim smarowaniem i uszczelnieniem. Ze względu na swoją konstrukcję oraz sposób, w jaki łożysko zamontowane jest w samochodzie, naprawy nie można przeprowadzić za pomocą standardowych narzędzi.

 

Schaeffler oferuje specjalne narzędzie (indeks 400 6199 10), dzięki któremu jest możliwy demontaż/montaż łożysk osi przedniej w samochodach Mercedes-Benz Sprinter, Viano, Vito i VW Crafter, z napędem na tylną oś. Jego użycie zapewnia równomiernie rozłożenie siły na bieżni zewnętrznej łożyska, a pierścień osadczy zablokuje się w odpowiednim zagłębieniu w zwrotnicy.

Zestaw narzędzi montażowych, piasta koła / łożysko koła FAG, Fot. Shcaeffler

Dla profesjonalnego montażu nowego zestawu naprawczego FAG przeznaczona jest instrukcja, dostępna na stronie www.repxpert.pl oraz w aplikacji mobilnej.

 

Zestawy naprawcze, części oraz narzędzia Schaeffler dostępne są w sieci sprzedaży Inter Cars, w tym za pośrednictwem Inter Cars e-Catalog.

 

Źródło: Schaeffler

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).