Ruszyła budowa gdańskiej fabryki Northvolt | MOTOFAKTOR

Ruszyła budowa gdańskiej fabryki Northvolt

person Adrian Januszkiewicz 9/12/2021

W bezpośredniej bliskości terminala DCT w Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki systemów magazynowania energii szwedzkiej firmy Northvolt.

Zakład powstający na Stogach, na działce położonej w bezpośredniej bliskości terminala kontenerowego DCT i na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, to ważny krok w rozwoju działalności firmy Northvolt w Gdańsku, który jest tam obecny jako Northvolt Poland od 2018 roku. Gdańska “odnoga” produkuje systemy bateryjne i magazyny energii w wynajętej hali, zatrudniając ok 160 pracowników. Gdy powstanie własna fabryka firmy na Stogach (o powierzchni 50 tys. m2), dla Northvolt w Gdańsku pracować ma 500 osób.

 

Zanim symboliczne łopaty zostały wbite w ziemię, Peter Carlsson prezes Northvolt przedstawił najbliższe zamierzenia firmy związane z lokalizacją w Gdańsku: Na północy Szwecji kończymy właśnie budowę “gigafabryki” wytwarzającej ogniwa bateryjne. Pierwsze powstaną jeszcze w tym roku. Postanowiliśmy na ten region, ponieważ produkcja ogniw wymaga zużycia dużej ilości energii, a na szwedzkiej północy korzystamy w stu procentach z energii wodnej – zaznaczył – Ogniwa drogą wodną dostarczać będziemy do Gdańska, gdzie mamy doskonale wyszkolonych i zdolnych pracowników wyspecjalizowanych w montażu modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. To duch naszego gdańskiego teamu i jego umiejętność szybkiego uczenia się spowodowały, że podjęliśmy decyzję, by się tu rozwijać. Zainwestujemy w Gdańsku 200 mln dolarów w jedną z największych fabryk produkujących systemy magazynowania i baterie w Europie.

 

Prezes Northvolt dodał, że produkty z Gdańska wysyłane będą w różne strony świata, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i kilku krajów azjatyckich.

 

Będziemy więc także korzystać z mocnego sektora logistyki, który w Gdańsku działa – podkreślił Peter Carlsson – Gdy powstaje taka fabryka jak ta, reprezentująca nowy rodzaj przemysłu, potrzebny jest nowy ekosystem kompetencji w postaci wykwalifikowanego personelu z różnych zawodów inżynierskich. Dlatego ważne jest dla nas, by pracować razem z lokalnymi władzami, uczelniami i instytucjami, by wspólnie doprowadzić ten projekt do sukcesu. Do zobaczenia za mniej więcej rok, kiedy będziemy otwierać fabrykę, która na początek będzie wytwarzać produkty o mocy 5 GWh. Może nie wydaje się to dużo, ale to setki tysięcy modułów systemów magazynowania energii i setki wykwalifikowanych stanowisk pracy.

 

W drugim etapie budowy, fabryka ma rozszerzyć swoją moc całkowitą do 12 GWh.

 

Często mówimy w Gdańsku o Solidarności, ale ta dzisiejsza inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami: to, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie, a nawet świecie – dodała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska – Bez takich inwestycji i bez takiego sposobu myślenia, nie będziemy mieli po prostu gdzie żyć. Dziękuję moim współpracownikom zaangażowanym w ten projekt. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Northvolt w Gdańsku.

 

Tuż po łopatach, pierwszą łychę wbiła w grunt koparka. Jak przystało na miejsce, gdzie będą produkowane systemy bateryjne m.in. dla przemysłu, była to maszyna w taki właśnie elektryczny system zasilania wyposażona (na jednym ładowaniu może pracować przez osiem godzin).

 

Ostatnim punktem spotkania na budowie fabryki było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Northvolt z Politechniką Gdańską i Politechniką Poznańską. Strony zobowiązały się do wspierania projektów badawczo – rozwojowych związanych z systemami bateryjnymi, m.in. poprzez programy doktoranckie.

 

Źródło: gdansk.pl

Zdjęcie główne: Grzegorz Mehring

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).