Rusza produkcja części do Toyoty 2000GT | MOTOFAKTOR

Rusza produkcja części do Toyoty 2000GT

Toyota Gazoo Racing uruchamia produkcję części zamiennych do legendarnej Toyoty 2000GT, w ramach programu GR Heritage Parts Project.

Toyota wyszła z inicjatywą wznowienia produkcji części zamiennych do klasycznego supersamochodu 2000GT. Dzięki temu właściciele tych wyjątkowych aut będą mogli kupić oryginalne komponenty w autoryzowanych salonach Toyoty. Nie jest to pierwsza linia GR Heritage Parts, która trafi do oferty marki. W maju 2019 roku podczas konferencji prasowej poświęconej nowej GR Suprze A90 Toyota ogłosiła, że wyprodukuje wybrane części zamienne do klasycznej Supry A70 i A80.

 

Toyota 2000GT to sportowy samochód opracowany we współpracy z Yamaha Motor Co., który zadebiutował na rynku w 1967 roku. Choć do 1970 roku powstało tylko 337 egzemplarzy, sportowe coupe zdobyło światową sławę jako samochód Jamesa Bonda w filmie „Żyje się tylko dwa razy”.

 

Toyota zastosowała w nim wiele najnowocześniejszych japońskich technologii, w tym 2-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik DOHC, dwuwahaczowe zawieszenie wszystkich kół, hamulce tarczowe przy czterech kołach, radialne opony, koła ze stopu magnezu i otwierane reflektory. Samochód rozpędzał się do prędkości 220 km/h, dorównując swoim europejskim konkurentom.

 

Jeszcze przed debiutem rynkowym Toyota 2000GT wzięła udział w wyczynowych testach prędkości i pomimo nadciągającego cyklonu i niebezpiecznych warunków atmosferycznych pobiła trzy rekordy świata (na 10 000 mil, 15 000 km i 72 godzin) oraz 13 międzynarodowych rekordów. W wielu wyścigach zajęła pierwsze miejsce lub zdobyła wysokie pozycje w klasyfikacji.

 

Seria GR Heritage Parts do Toyoty 2000GT zawiera części związane z pięciostopniową manualną skrzynią biegów oraz mechanizmem różnicowym. Do skrzyni biegów można dokupić koła zębate, piastę i pierścień synchronizatora, zestaw uszczelek i simeringów, zestaw łożysk, zestaw pierścieni zabezpieczających, podkładki dystansujące i widełki zmiany biegów, zaś do mechanizmu różnicowego zestaw kół zębatych przekładni głównej wraz ze śrubami zestawu zębatek.

Aby projekt części zamiennych do modelu 2000GT mógł zakończyć się powodzeniem, Toyota zaangażowała w jego realizację zarówno własne fabryki i ośrodki rozwojowe, jak i renomowanych partnerów. Od 1 sierpnia 2020 roku na stronie Toyota Gazoo Racing będą publikowane odpowiednie informacje oraz rozpocznie się przyjmowanie zamówień. Części GR Heritage Parts można zamówić także w salonach Toyoty w taki sam sposób jak standardowe części do współczesnych modeli.

 

Pierwszy zestaw części z serii Heritage Parts Project dotyczył klasycznej Toyoty Supry A70 i A80, czyli 3. i 4. generacji modelu, produkowanych odpowiednio w latach 1986-1993 oraz 1992-2002. Sprzedaż pierwszych trzech elementów (wskaźnika poziomu paliwa do A70 oraz klamek do A70 i A80) ruszyła 1 lipca.

 

Źródło: Toyota

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).