Rolki, napinacze i koła pasowe Dayco | MOTOFAKTOR

Rolki, napinacze i koła pasowe Dayco

person Adrian Januszkiewicz 18/06/2018

Koła pasowe wału z tłumikiem skrętnym to urządzenie pochłaniające drgania wytwarzane przez wał korbowy, często stosowane w samochodach, by zapobiec uszkodzeniom wywoływanym przez drgania.

DPV: Koła pasowe wału

Zazwyczaj jest on stosowany jako napędowe koło pasowe dla pasków PV, aby zwiększyć trwałość innych elementów wyposażenia dodatkowego takich jak: pompa wody, pompa wspomaganie kierownicy, alternator, sprężarka AC.

 

Zaleca się wymianę tej części wtedy, gdy gumowy element chłonący na skutek zużycia nie jest już w stanie kompensować drgań. Dlatego też radzimy sprawdzać, czy gumowy pierścień tłumika nie stał się zbyt sztywny (należy sprawdzać, czy starzenie się gumy nie spowodowało zbytniego jej stwardzenia, skrystalizowania lub pęknięć).

APV: Napinacze i rolki paska wielorowkowego/ATB: Napinacze i rolki paska rozrządu

Wzrost osiągów silnika, a także coraz większa ilość wyposażenia dodatkowego spowodowały znaczny postęp w projektowaniu i wyborze materiałów przeznaczonych dla wszystkich części sztywnych.

 

Części sterowania rozrządem i wyposażeniem dodatkowym, zarówno z napinaczami stałymi, jak i automatycznymi, muszą spełniać wymagania konstruktorów, a są to między innymi:

 

  • Coraz bardziej ograniczona przestrzeń robocza
  • Wysokie ciśnienia wtrysku
  • Wysokie temperatury
  • Wysokie przeciążenia
  • Wydłużanie się dystansu pomiędzy kolejnymi wymianami części

 

Właśnie dlatego napinacze (stałe lub automatyczne) muszą spełniać niezwykle wysokie wymagania jakościowe.

 

Podstawowe rodzaje napinaczy to:

  • napinacze stałe.  Naprężenie końcowe paska otrzymane na koniec montażu pozostaje niezmienione w czasie.  Naprężenie paska uzyskane jest w chwili samego założenia.
  • napinacze automatyczne, sprężynowe lub hydrauliczne. Są to napinacze dynamiczne, ponieważ po założeniu są one w stanie dostosować się i zoptymalizować naprężenie paska w zależności od obciążenia silnika, w każdych warunkach działania.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).