Red Bull Speed Ways już blisko | MOTOFAKTOR

Red Bull Speed Ways już blisko

Już w ten czwartek kibiców motorsportu zgromadzonych we Wrocławiu czeka dreszczyk emocji związany z Red Bull Speed Ways na Stadionie Olimpijskim. Będą wielkie nazwiska i duże widowisko.

Maciej Janowski jest inicjatorem i organizatorem pierwszej tego rodzaju konfrontacji w historii, a tor żużlowy jest idealnym miejscem dla jego umiejętności. David Coulthard nie zamierza jednak ustąpić „Magikowi” w tej rywalizacji i zdaje sobie sprawę, że będzie to trudne wyzwanie.

David Coulthard Red Bull Racing 2024
David Coulthard, ambasador marki Red Bull, były kierowca i wicemistrz Formuły 1, komentator wyścigowy, Fot. Red Bull

„Motocykl żużlowy został zaprojektowany do tego, by być jak najszybszym na takim torze, więc spodziewam się, że będę musiał szybko nauczyć się zupełnie innej jazdy – na innej nawierzchni i praktycznie bez długich prostych. A wynik? Zobaczymy” – mówi David Coulthard przed pojedynkiem z Maciejem Janowskim na Stadionie Olimpijskim.

Naturalnym otoczeniem dla bolidu F1 jest gładki asfalt, dlatego jazda po żwirze stawia przed kierowcami zupełnie nowe wyzwania. Aby sprostać temu, mechanicy podnoszą zawieszenie bolidu do maksymalnej wysokości. W porównaniu do torów wyścigowych, jazda po żwirze jest bardzo nierówna, a drobinki żwiru mogą przedostać się do różnych części samochodu, takich jak chłodnice czy hamulce. W związku z tym inżynierowie muszą odpowiednio dostosować zawieszenie, aby minimalizować ryzyko uszkodzeń. Nierówności na torze wymagają również odpowiedniego ustawienia amortyzatorów, aby zapewnić komfortową jazdę. Zespół musi także odpowiednio dobrać opony, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność na żwirze.

Występy bolidu Oracle Red Bull Racing we Wrocławiu będą dostępne zarówno na torze żużlowym, jak i na asfalcie. Kibice posiadający bilety na główną część wydarzenia będą mieli okazję porównać reakcje maszyny na obu rodzajach nawierzchni. Ci, którzy nie zdobyli biletów, mogą przyjść na błonia stadionu kilka godzin wcześniej i obejrzeć bezpłatne preshow, prezentujące F1 na bardziej naturalnej nawierzchni. Dodatkowo, Adam Małysz (auto rajdowe), Kuba Przygoński (drift) i Kacper Sztuka (gokart) zaprezentują swoje umiejętności podczas pokazów dostępnych dla wszystkich kibiców. Na terenie paddocku będzie można spotkać gospodarza wydarzenia, Macieja Janowskiego, oraz pilota akrobacyjnego, Łukasza Czepielę. Dodatkowo, w strefach partnerów przewidziano wiele atrakcji, takich jak symulator motocykla żużlowego oraz pit stop challenge, gdzie można spróbować zmienić koła w bolidzie Red Bull Racing jak załoga zespołu.

W ten czwartek event odbędzie się  w godzinach 12:00-15:30, a następnie od godziny 17:00 kibice z biletami będą mogli obejrzeć spektakularne pojedynki na torze żużlowym. Maciej Janowski zdecydował się połączyć swoją umiłowaną dyscyplinę ze światową królową motorsportu, aby pokazać piękno i charakterystykę czarnego sportu. Podczas tych wydarzeń „Magic” zmierzy się zarówno z Davidem Coulthardem, jak i z Adamem Małyszem w konkurencji przyspieszenia oraz z Kubą Przygońskim w konkurencji precyzji.

Źródło: Red Bull

Zdjęcie główne: Rutger Pauw

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).