Przy drogach będzie więcej tablic "STOP Zły kierunek" | MOTOFAKTOR

Przy drogach będzie więcej tablic "STOP Zły kierunek"

Kolejne tablice "STOP Zły kierunek" GDDKiA ustawi przy drogach, gdzie mimo stosownego oznakowania, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy.

Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem „STOP Zły kierunek” i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już w siedmiu lokalizacjach przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej. Do tego również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19.

 

Kolejnych 111 tablic ostrzegających przed wjazdem pod prąd, pojawić ma się w kilkudziesięciu lokalizacjach, zarówno w obrębie węzłów jak i MOP-ów. Tablice ustawione mają być między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP-ów:

 

 • S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,
 • S2 – Patriotów w Warszawie,
 • S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,
 • S5 – Czerniejewo,
 • S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,
 • S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,
 • S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,
 • S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,
 • S11 – Kórnik Północ, Kurnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,
 • S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,
 • S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny,
 • S19 – Kock Południe i Kock Północ,
 • S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska
 • S74 – Kielce Zachód.

 

Montaż tablic powinien rozpocząć się w pierwszej połowie marca. GDDKiA nie wyklucza również zamówienia kolejnej partii tablic.

 

Przypomnijmy, że tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Kwestię znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka”, czyli rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Kierowco - patrz na znaki, nie łam przepisów

Wjazdy na autostrady i drogi ekspresowe są oznakowane zgodnie z przepisami. Układ łącznic i jezdni wymusza na kierowcach prawidłową jazdę. Niestety czasami słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Zadaniem nowych tablic jest zasygnalizowanie kierowcy, że wjedzie pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

Gdy już popełnimy błąd

Należy bezzwłocznie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu – najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub Policji, które pomogą kierowcy wydostać się z „pułapki”. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! Powoduje to dodatkowe zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. Takie manewry mogą skończyć się tragicznie.

 

Źródło: GDDKiA

Zdjęcie główne: GDDKiA/Barbara Krzeszowska

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).