Przekręcone liczniki wyraźnie zawyżają ceny aut | MOTOFAKTOR

Przekręcone liczniki wyraźnie zawyżają ceny aut

person Redakcja 15/11/2023

Najnowsze badania carVertical wykazały, że auto z cofniętym licznikiem można sprzedać w Polsce średnio za 21% więcej niż jest faktycznie warte.

 

Kierowcy preferują samochody z mniejszym przebiegiem, bo uważają, że będą one w lepszym stanie technicznym. Ponadprzeciętnie wysoki przebieg nie tylko mocno zbija cenę wywoławczą, ale wręcz zniechęca potencjalnych kupujących. To dlatego nieuczciwi sprzedawcy masowo fałszują przebiegi – dzięki temu szybciej sprzedają auta i więcej na nich zarabiają.

 

Korekcja licznika zwiększa wartość samochodu o 19%. Warto jednak podkreślić, że jest to wynik uśredniony. Dla przykładu – w Wielkiej Brytanii cofnięcie licznika podnosi wartość samochodu nawet o 29%, a na Litwie o 25%. To najwyższe wzrosty wartości spośród 15 badanych krajów.

 

W Polsce cofanie licznika podnosi wartość auta średnio o 21%.

 

Przyjmuje się, że każde cofnięte 100 000 kilometrów to dodatkowe 2000 euro dla nieuczciwego sprzedawcy. Jeśli licznik przebiegu wskazuje 200 000 km zamiast rzeczywistych 400 000 km (co wcale nie jest takie rzadkie), kupujący jest okradany na 4000 euro.

Im nowszy samochód, tym większe straty

Sztuczny wzrost wartości auta, czy raczej jego przewartościowanie w wyniku cofnięcia licznika, zależy oczywiście od wieku samochodu. W przypadku 15-letniego pojazdu takie oszustwo może zawyżyć jego wartość średnio o 27%.

 

Im droższy samochód, tym więcej pieniędzy straci kupujący. Dlatego warto sprawdzać historię pojazdu przed jego zakupem, bo w przeciwnym razie może być za późno – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Zysk z cofania licznika a marka pojazdu

Zyski nieuczciwych handlarzy zależą nie tylko od rocznika auta, ale również od jego marki. Dolne widełki – 15% wyznaczają takie marki jak Mazda i Dacia. Górne – 27% należy do marki Land Rover. Oto „wzrosty” cen po cofnięciu licznika o 100 000 km dla przykładowych marek: Renault – 2300 euro, FIAT – 3 000 euro, Škoda – 4 200 euro, Toyota – 5 000 euro, Volkswagen – 4 500 euro.

 

W przypadku marek premium jest to jeszcze więcej: Audi – 6 000 euro, BMW – 7 000 euro, Mercedes-Benz – 10 600 euro.

 

Wpływ oszustw związanych z licznikami przebiegu na wartość samochodu może się znacznie różnić, przy czym niektóre marki samochodów i grupy wiekowe doświadczają większych strat finansowych. Dla nabywców przeprowadzenie dokładnej kontroli historii pojazdu pozostaje istotnym krokiem w ochronie przed potencjalnie kosztownymi pułapkami związanymi z fałszowaniem licznika przebiegu.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).