Protest przeciwko zmianom w ubezpieczeniach komunikacyjnych | MOTOFAKTOR

Protest przeciwko zmianom w ubezpieczeniach komunikacyjnych

W związku z zapowiadanymi zmianami w prawie dotyczącymi ubezpieczeń komunikacyjnych w czwartek 6 grudnia br. ma się odbyć protest przed Sejmem.

O stanowisku Ogólnopolskiej Motoryzacyjnej Rady Technicznej wobec zapowiadanych zmian informowaliśmy już na łamach naszego portalu. Temat ten ma być również poruszany przez Radę podczas nadchodzącego XIII Dyskusyjnego Forum Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które odbędzie się w Warszawie w dniach 11-12 grudnia br.

 

Jak widać w ostatnich dniach, zapowiadane zmiany nie zostały zauważone wyłącznie przez środowisko OMRT Fan Page na portalu Facebook, o czym świadczy nakłaniający do uczestnictwa w proteście pod sejmem, który ma mieć miejsce w czwartek 6 grudnia w godzinach 13:00-17:00.

Jak opisano na stronie Polskiej Izby Motoryzacji w projektach nowych przepisów przewidziano:

 

  1. Likwidację wszystkich bezgotówkowych form rozliczeń z klientami – poprzez przyjęcie zasady, że odszkodowanie wypłaca się wyłącznie na rzecz poszkodowanego.
  2. Zakaz zawierania umów cesji z właścicielami uszkodzonego mienia.

 

Wprowadzenie nowych uregulowań prawnych przez ustawodawcę w takiej formie ma spowodować:

 

  • brak prawnej możliwości prowadzenia bezgotówkowych rozliczeń z poszkodowanymi przez warsztaty naprawcze pojazdów,
  • likwidację rynku bezgotówkowego wypożyczania pojazdów zastępczych z OC sprawcy,
  • likwidację usług bezgotówkowej pomocy drogowej w zakresie holowania uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy wypadku,
  • pozbawienie warsztatów naprawy pojazdów oraz możliwości dochodzenia dopłaty odszkodowania od ubezpieczyciela na drodze postępowania sądowego, w przypadku użytkowników pojazdów i mienia leasingowanego, bądź stanowiącego własność banku lub innej instytucji finansowej – pozbawieniem ich prawa do dochodzenia swoich praw od ubezpieczyciela na drodze sądowej,
  • utrudnienie poszkodowanym prawa do otrzymania odszkodowania w wysokości należnej.

 

Skutkiem nowych przepisów ma być całkowita i nieodwracalna zmiana rynku ubezpieczeniowego oraz motoryzacyjnego. Tysiące podmiotów działających na tym rynku będzie musiało zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Zdaniem PIM zmiany te ograniczą prawa poszkodowanych – tak aby PZU oraz inne firmy ubezpieczeniowe mogły generować większe zyski co jest związane z mniejszymi wypłatami odszkodowań dla osób poszkodowanych.

 

Izba zachęca do zapoznania się w szczególności z art. 7 i art. 9 projektu i liczy, że protest społeczny skłoni Ustawodawcę do sformułowania nowych przepisów w takiej formie, aby nie naruszały one praw uczestników rynku ubezpieczeniowego oraz motoryzacyjnego, a w szczególności praw poszkodowanych.

 

Źródło: Polska Izba Motoryzacji

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).