Promienie UV a zużycie wycieraczek – TRICO ostrzega | MOTOFAKTOR

Promienie UV a zużycie wycieraczek - TRICO ostrzega

person Redakcja 19/06/2023

Długa ekspozycja wycieraczek na promienie słoneczne skraca ich żywotność. TRICO radzi, aby parkować w cieniu lub regularnie sprawdzać stan wycieraczek.

 

Światło ultrafioletowe emitowane przez słońce przyspiesza zużycie wycieraczek. Szczególnie wrażliwe są gumowe pióra. Intensywne światło w połączeniu z wysoką temperaturą mogą negatywnie wpływać na gumę, powodując jej pękanie. Objawem tego uszkodzenia są smugi na szybie pozostawiane przez pracujące wycieraczki. Inne niepokojące sygnały zużywających się wycieraczek to charakterystyczne przeskakiwanie po szybie (tzw. chattering) oraz rozmazywanie zanieczyszczeń.

 

Wiele osób myśli o wymianie wycieraczek głównie zimą, ale problem ich zużywania pojawia się także latem. Promieniowanie UV oraz wysokie temperatury potrafią czasem zaszkodzić elementom gumowym i tworzywom sztucznym bardziej niż mróz. Warto, aby pamiętali o tym nie tylko kierowcy, ale i mechanicy, którzy powinni sprawdzać pióra wycieraczek podczas rutynowych przeglądów w warsztatach – mówi Jose Casao, Starszy specjalista ds. marketingu TRICO.

Fot. TRICO

W zasadzie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z roli jaką sprawne wycieraczki odgrywają jesienią i zimą. Ale bardzo często zapominamy jak ważna jest rola wycieraczek latem. Niedokładnie usunięty brud z przedniej szyby i resztki owadów bardzo poważnie ograniczają widoczność, kiedy jedzie się pod słońce. Generowane odblaski niekiedy zmuszają wręcz do zatrzymania samochodu i ręcznego oczyszczenia szyby.

 

Stan wycieraczek warto skontrolować przed wyjazdem na wakacje. Uchronimy się wówczas przed gorączkowym poszukiwaniem nowych piór podczas podróży i przepłacaniem za nie na autostradowych stacjach. Problem może okazać się większy, jeśli z braku innych opcji trzeba będzie kupić wycieraczki niskiej jakości lub niedokładnie dopasowane do danego modelu samochodu. Innym ważnym czynnikiem, który może zaskoczyć użytkownika zużytych wycieraczek jest zmienność pogody w różnych strefach klimatycznych. Wycieraczki, które jeszcze jakoś radzą sobie w Polsce, mogą nie wytrzymać temperatury we Włoszech czy w Hiszpanii, albo dać za wygraną w deszczowej Wielkiej Brytanii.

 

Pamiętajmy zatem o wycieraczkach także teraz, kiedy wydaje się, że są one znacznie mniej potrzebne niż zimą.

 

Źródło: TRICO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).