Projekt REC-N-COMP dobiega końca | MOTOFAKTOR

Projekt REC-N-COMP dobiega końca

Podczas nadchodzącego wydarzenia „From waste to WOW” PGM wraz z innymi uczestnikami oficjalnie podsumuje europejski projekt REC-N-COMP.

Od września 2021 r., międzynarodowe konsorcjum REC-N-COMP wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) aktywne w obszarze materiałów cyrkularnych i recyklingu surowców tekstylnych, drewnianych i kompozytowych. W projekcie wzięły udział firmy z branż motoryzacyjnej, tekstylnej i meblarskiej, wspierając międzynarodowy rozwoju MŚP na trzech rynkach: USA, Japonii i Singapuru.

Przez ostatnie dwa lata w ramach projektu REC-N-COMP bezpośrednie wsparcie otrzymały 22 przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Francji i Belgii. Polskę reprezentowały tam:

1. DRP Group firma specjalizująca się w produkcji modyfikowanych tworzyw sztucznych na bazie surowców pochodzących z odzysku,
2. TC3 producent ultralekkich i wysokowytrzymałych nowoczesnych kompozytów na bazie popularnych włókien np. węglowego, aramidowego i bazaltowego, z innowacyjnymi przekładkami uszlachetniającymi kompozyt,
3. MAGNETIX Lamination firma świadcząca usługi klejenia tekstyliów pianką poliuretanową oraz klejem poliuretanowym,
4. PPHU MARCUS Marek Bartoszek firma oferująca m.in. usługi w zakresie malowania lakierami ciekłymi i proszkowo oraz wytwarzająca produkty z włóknin i tworzyw sztucznych.

W trakcie wspólnych wyjazdów do USA, Japonii i Singapuru przedsiębiorcy poznawali potencjalnych partnerów biznesowych i podejmowali z nimi współpracę. Korzyści z udziału w projekcie tak podsumowuje Ewa Witoń – Manager ds. Innowacji w szczecińskiej firmie TC3, która uczestniczyła w misji do Japonii:

„To było niezwykłe doświadczenie móc znaleźć się w miejscu, gdzie narodziła się na szeroką skalę produkcja włókna węglowego, czyli materiału, z którym na co dzień pracuję. Rozmowy z bardzo mądrymi ludźmi, dostawcami na cały świat najnowocześniejszych rozwiązań kompozytowych pozwoliły jeszcze bardziej rozszerzyć moją wiedzę o kompozytach. Będziemy próbowali teraz zaimplementować ją w Europie”.

Obecnie projekt już dobiega końca, co jest dobrą okazją do podsumowania osiągnięć.

W dniach 22 i 23 lutego 2024 r. konsorcjum projektowe REC-N-COMP organizuje w belgijskim mieście Kortrijk (w Centrum Surowców Wtórnych „Circular Materials Center”) dwudniowe wydarzenie „From waste to WOW”. Zaplanowano liczne prezentacje i studia przypadków (case studies), będzie również okazja do networkingu. Uczestnicy odbędą też wizyty studyjne w firmach mających bogate doświadczenia w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.

Wydarzenie odbędzie się w centrum badawczo-szkoleniowym dla sektora tworzyw sztucznych i tekstyliów w Kortrijk. Miejsce to zapewnia dostęp do wiedzy specjalistycznej i nowoczesnego parku maszynowego, skupia i integruje jednostki badawcze, organizatorów szkoleń, organizacje branżowe i pracodawców, a także przedsiębiorstwa.

Organizatorzy zaplanowali również „mikro-targi”, gdzie uczestnicy zaprezentują produkty i rozwiązania z zakresu obiegu zamkniętego. Będzie to znakomita przestrzeń do poszukiwań nowych partnerów biznesowych, upowszechnienia i wykorzystania rezultatów projektu REC-N-COMP, a także ustalenia kierunków dalszego rozwoju już zbudowanego partnerstwa. Wydarzenie będzie stanowiło platformę do nawiązania nowych kontaktów i wspierania komplementarności oraz obiegu zamkniętego w dziedzinie surowców wtórnych.

Uczestnicy misji REC-N-COMP przed wejściem na targi CAMX, California-USA (18.10.2022 r.), Fot. PGM

Program wydarzenia:

22 lutego 2024 (czwartek)

 • 15:00-20:00 „Modele biznesowe gospodarki obiegu zamkniętego” – Wim Van Opstal, VITO
  ◦ „Technologie łączenia w obiegu zamkniętym” – Isabel Van de Weyenberg, FLANDERS MAKE
  ◦ „Możliwości umiędzynarodowienia recyklingu i ponownego wykorzystania kompozytów, drewna i tekstyliów” – Leonardo Marchetti, NEXT TECHNOLOGY TECNOTESSILE
 • 16:30 Prezentacja firm
 • 17:00-20:00 Mikro targi
  ◦ Prezentacja nowych produktów, technologii i firm
  ◦ Zwiedzanie Laboratorium Innowacji CIRCULAR MATERIALS CENTER

23 lutego 2024 r. (piątek)

 • 9.30-13.00 Wizyty w firmach
  CARPENTIER Hardwood Solutions – Inteligentne i cyrkularne rozwiązania i produkty z drewna
  VITALO – Wysokiej jakości części z tworzyw sztucznych i materiałów izolacyjnych

Uczestnicy misji REC-N-COMP na targach FIND Design Fair Asia (27.09.2023 r.), Fot. PGM

Opis projektu:

REC-N-COMP to partnerstwo pięciu europejskich klastrów z komplementarnych branż, reprezentujących cztery kraje:

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2021 r., a zakończy w marcu 2024 r. Jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej COSME.

Strona www projektu

Witryna LinkedIn

Źródło: PGM

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).