„Poland Drives E-Mobility!” – drogowskaz do rozwoju e-mobilności w Polsce | MOTOFAKTOR

„Poland Drives E-Mobility!” - drogowskaz do rozwoju e-mobilności w Polsce

Podczas KNM 2022 PSPA zaprezentowało raport „Poland Drives E-Mobility!”, przedstawiający obszary perspektywiczne dla rozwoju e-mobilności w Polsce wg zagranicznych inwestorów.

 

Do prawie 15% w 2025 r. może wzrosnąć udział pojazdów elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. Licząca ponad 20 mln. szt. polska flota dysponuje olbrzymim potencjałem do elektryfikacji, a w związku z projektowanymi regulacjami unijnymi łączna moc stacji ładowania w Polsce w ciągu trzech lat powinna wzrosnąć nawet 15-krotnie. Na Kongresie Nowej Mobilności 2022 PSPA zaprezentowało najnowszy raport, w którym przedstawia obszary dające najlepsze perspektywy dla rozwoju elektromobilności na polskim rynku z perspektywy zagranicznych inwestorów.

 

Przedstawiamy raport „Poland Drives E-Mobility”, który opracowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie stwarza polski rynek dla firm z holenderskiej branży elektromobilności. Z ponad 50 000 pojazdów elektrycznych i ponad 4400 punktów ładowania Polska wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju zrównoważonego transportu. Ponadto nasz kraj reprezentuje jeden z największych rynków transportu lekkiego i ciężkiego, ze znaczącymi wyzwaniami w tych sektorach. Spośród 30 tys. pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Polsce w 2021 r., tylko 4 były wyposażone w napęd elektryczny. Sieć i miks energetyczny również stoją w przededniu ogromnych inwestycji i zmian. Elektryfikacji transportu w Polsce sprzyjają jednak wprowadzane instrumenty wsparcia, takie jak mechanizmy subsydiów wdrażane przez polską administrację publiczną. Należy do nich program „Mój Elektryk” o wartości ok. 147 mln euro, przeznaczony na dofinansowanie nabywców samochodów elektrycznych oraz program dotacji o wartości ok. 183 mln euro na infrastrukturę ładowania i tankowania wodoru. Polska dysponuje również bardzo dużym potencjałem produkcyjnym w sektorze e-mobility. Nasz kraj jest wiodącym w Europie dostawcą autobusów elektrycznych oraz baterii litowo-jonowych. Produkujemy również m.in. liczne podzespoły, zelektryfikowane układy napędowe czy stacje ładowania. Polska napędza rynek elektromobilności, ale może to robić efektywniej, dzięki zacieśnieniu współpracy z holenderskimi liderami branży – powiedział Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

 

Źródło: PSPA

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).