Płyn hamulcowy ENV - 200 milisekund ratuje życie | MOTOFAKTOR

Płyn hamulcowy ENV - 200 milisekund ratuje życie

W nowoczesnych pojazdach układ hamulcowy pełni znacznie więcej funkcji niż w pojazdach choćby sprzed 15 lat.

Przełom rozpoczął się w 2006 r., od którego wszystkie nowo rejestrowane pojazdy musiały być wyposażone w system ABS. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2014 r. obowiązkowego systemu ESP, ale to nie wszystko. Unia Europejska planuje w kolejnych latach wydłużyć listę systemów montowanych obowiązkowo na wyposażeniu fabrycznym. Do takich należy m.in. system AEB (Autonomous Emergency Breaking), czy też LKA (Line Keeping Assist).

 

W obydwu przypadkach podstawą działania jest układ hamulcowy, a konkretniej mówiąc system ESP. Aby system spełniał należycie swoje zadania, wszystkie jego elementy muszą być sprawne i poddawane regularnym kontrolom. Jednym z takich elementów jest płyn hamulcowy, o którym często zapominamy. Każdy płyn (z wyjątkiem DOT5) jest higroskopijny, co oznacza, że chłonie wilgoć, która obniża parametry płynu.

 

Gdy płyn zawiera zbyt dużo wilgoci, bądź jest o niewłaściwej specyfikacji, systemy bezpieczeństwa będą działały niewłaściwie. Nawet jeśli kierowca na co dzień nie dostrzeże żadnej różnicy, w sytuacjach awaryjnych może dojść do kolizji. Niewłaściwy płyn może spowodować opóźnienie zadziałania całego systemu. W przypadku gdy system AEB wykryje pojazd, do którego zbliżamy się zbyt szybko, a kierowca nie podejmie próby hamowania, sam rozpocznie hamowanie.

 

W przypadku niewłaściwego bądź zużytego płynu opóźnienie w działaniu systemu może wynieść 200 ms. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo krótki czas, ale w tym czasie jadąc w ruchu miejskim z prędkością 50 km/h auto pokona około 3 metry, a to może oznaczać uratowanie życia.

 

Dlatego jedynym sposobem, aby wszystkie systemy działały zgodnie z założeniami producenta, jest dokładna kontrola i wymiana komponentów zgodnie z wymogami.

 

Bosch w swojej ofercie posiada płyn hamulcowy nowej generacji o nazwie ENV6 o wyższych parametrach niż standardowe płyny hamulcowe dedykowane do układów ESP, który można stosować jako zamiennik dla płynów DOT.

Najważniejszą zaletą płynu ENV6 jest możliwość zastąpienia wszystkich płynów hamulcowych podanych w tabeli poniżej:

Dodatkowo płyn ENV6 spełnia następujące specyfikacje producentów:

 

  • VAG: VW, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini TL 766Z
  • BMW: BMW, MINI, Rolls-Royce QV 34 001
  • GM Europe: Opel, Saab, Vauxhall GMW 3356
  • PSA: Peugeot, Citroen STL S71 2114
  • Ford Motor Company: WSS-M6C65-A2

Ruszyła rejestracja do promocji Siła hamowania!

W Programie punktowym extra można już zgłaszać się do wiosennych promocji trwających od 1.03.2021 do 30.06.2021 r. Jedną z nich jest Siła hamowania, w której za zakupy elementów układów hamulcowych i płynów Boscha czekają nagrody gwarantowane. Uczestnicy będą mogli wybrać nagrodę rzeczową lub punkty extra, do wykorzystania w sklepiku Programu.

 

Aby wziąć udział w promocji, należy zarejestrować się do 30.04.2021 r.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.bosch-extra.pl/ .

Artykuł sponsorowany przez firmę Bosch

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).