Piszczące klocki hamulcowe? W żadnym razie! | MOTOFAKTOR

Piszczące klocki hamulcowe? W żadnym razie!

person Redakcja 9/11/2016

Ekspert firmy Textar radzi co zrobić, żeby klient warsztatu nigdy nie narzekał na piszczące hamulce.

Na początek trochę akustyki: każdy dźwięk to efekt drgań przedmiotu, który dźwięk wywołuje. W tym konkretnym przypadku pisk jest efektem rezonansu w jaki wpada układ hamulcowy podczas pracy i projektanci tego układu muszą zwracać uwagę nie tylko na jego skuteczność, ale także cichą pracę. Mechanicy utożsamiają często piszczenie z klockami hamulcowymi niskiej jakości, ale to tylko część prawdy.

 

Faktycznie, odpowiedni dobór stopnia twardości mieszanki ciernej w połączeniu z nakładkami tłumiącymi drgania na tylnej płytce klocka pomaga znacząco zredukować rezonanse. Dalszą redukcję dają specjalne nacięcia na tylnej płytce współpracujące z nacięciami w tłoczku. Czasem stosowane są specjalne ciężarki umieszczone na klockach lub jarzmie zacisku – wszystko po to, żeby przesunąć częstotliwość drgań poza zakres rezonansowy i uniknąć pisku.

 

Jak widać, żeby tłumienie drgań było skuteczne, poszczególne elementy układu muszą do siebie pasować. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór części – zarówno pod względem kształtu, jak i materiału oraz sposobu wykonania. Klocki hamulcowe Textar stosowane są przez wielu producentów samochodów na pierwszy montaż. Mechanik sięgając po nie, jako po część zamienną, ma gwarancję montażu identycznej części jak ta, którą przed momentem zdemontował z samochodu. Z kolei tanie zamienniki mogą być wykonane z nieodpowiedniej mieszanki i dla oszczędności, nawet całkowicie pozbawione warstwy tłumiącej na tylnej płytce.

 

Jednak nie liczy się tylko sama część, ważna jest także procedura montażu.

Markowe klocki Textar dostarczane są w komplecie ze wszystkimi elementami potrzebnymi do ich montażu. Wymiana tych drobnych elementów na nowe gwarantuje nie tylko odpowiednio bezpieczne zamocowanie klocka w jarzmie, ale również to, że wskutek luzów nie zaczną powstawać przypadkowe drgania, które mogą zacząć rezonować i drażnić kierowcę piskiem. Mirosław Przymuszała Przedstawiciel marki Textar w Polsce

 

Montaż produktów stosowanych na pierwsze wyposażenie aut oraz upewnienie się, że cały układ hamulcowy pracuje precyzyjnie i lekko jest gwarancją bezproblemowej i cichej jazdy.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).