PISKP: nie będzie podwyżek stawek za badania techniczne pojazdów | MOTOFAKTOR

PISKP: nie będzie podwyżek stawek za badania techniczne pojazdów

person Adrian Januszkiewicz 25/01/2022

PISKP otrzymała odpowiedź od MI na petycję złożoną do jego kancelarii po proteście diagnostów, który miał miejsce w listopadzie ub.r.

Jak wynika z treści oficjalnego pisma od Ministerstwa Infrastruktury nie zamierza ono w najbliższym czasie podnosić ceny badań technicznych. Tłumaczone jest to działaniami na rzecz wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE, które mają teraz dla resortu priorytetowe znaczenie pod kątem uregulowań prawnych dotyczących działalności stacji kontroli pojazdów w Polsce. Ministerstwo uważa, że czas na ewentualną waloryzację przyjdzie dopiero po wdrożeniu powyższej dyrektywy.

 

PISKP uznaje odpowiedź MI za lekceważącą dla przedsiębiorców prowadzących SKP. W jej ocenie skoro Państwo zdecydowało się na taki model, że to przedsiębiorcy mają dbać o bezpieczeństwo ruchu drogowego sprawdzając stan techniczny pojazdów w skp, nie dostając żadnego wsparcia z budżetu, tylko inwestując swoje środki, to opłaty za badania powinny być tak określone, żeby zapewnić zysk, ponieważ jest on istotą prowadzenia każdej działalności gospodarczej.

 

Resort Infrastruktury powołuje się również na dane DTD, według których w ostatnich dwóch latach wydano poświadczenia zgodności blisko 300 nowym stacjom kontroli pojazdów i 210 poświadczeń przedsiębiorcom, którzy przejęli stacje kontroli pojazdów, co ma świadczyć o tym, że nowe stacje w Polsce wciąż powstają i że ich prowadzenie jest rentowne wbrew ocenie protestujących diagnostów.

 

Innego zdania jest PISKP, która powołuje się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów, które dotyczą aktywnych stacji, a one wskazują, że w ciągu minionych dwóch lat ubyło 178 stacji, a rocznie przybywa ich mniej.

 

PISKP deklaruje, że będzie podejmować dalsze działania w kierunku waloryzacji opłat za badania techniczne i będzie o nich informować na bieżąco.

 

Treść stanowiska Ministerstwa Infrastruktury na petycję diagnostów jest dostępna TUTAJ. Z kolei komentarz PISKP do tego stanowiska jest dostępny TUTAJ.

 

Źródło: PISKP

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).