Pirelli P Zero Slick i Dallara Stradale EXP na Mugello | MOTOFAKTOR

Pirelli P Zero Slick i Dallara Stradale EXP na Mugello

person Adrian Januszkiewicz 7/09/2021

Opony Pirelli P Zero Slick zostały wybrane przez Dallarę do wyposażenia ekskluzywnego Stradale EXP.

Opracowywanie tych dedykowanych opon, od których wymaga się, aby wytrzymywały znaczące obciążenia, było dla inżynierów Pirelli poważnym wyzwaniem. Opony P Zero stworzone specjalnie dla Stradale EXP pozwoliły Dallarze osiągnąć cel, jakim było okrążenie toru Mugello w czasie poniżej jednej minuty i 46 sekund: cel ten został osiągnięty, gdy samochód na oponach Pirelli pokonał okrążenie w czasie 1 min 45,837 s.

 

Dallara Stradale EXP o mocy 500 KM, momencie obrotowym 720 Nm i wadze zaledwie 890 kg to kolejny etap ewolucji modelu Stradale, stworzony do jazdy zarówno na torze, jak i na jezdni. Samochód pozwala amatorom wyścigów na dobrą zabawę bez konieczności poddawania się ograniczeniom homologacyjnym pojazdów drogowych. Debiut samochodu miał miejsce podczas wyścigu Pirelli P Zero Experience na torze Mugello. Odbył się podczas jednej z najbardziej ekskluzywnych imprez dedykowanych kierowcom, którzy chcą zabrać swój samochód na tor i przetestować modele o najwyższych osiągach producentów, dla których Pirelli tworzy dedykowane opony.

 

Opracowanie opon dla Stradale EXP postawiło kilka technicznych wyzwań przed inżynierami Pirelli. W swoim naturalnym środowisku, czyli na torze, samochód generuje znaczne obciążenia dynamiczne, porównywalne z tymi, które występują w samochodach wyścigowych GT3. Rozwiązania szukano w precyzyjnym opracowaniu struktur i materiałów, co doprowadziło do wykorzystania bardziej miękkiej mieszanki (medium) na przedniej osi i sztywniejszej (harder) na tylnej. To wyjaśnia różnice w nazewnictwie pomiędzy oponami przednimi – DMA i tylnymi – DHA.

 

Dzięki wprowadzeniu polimerów nowej generacji uzyskano doskonałą równowagę dynamiczną samochodu i właściwą relację pomiędzy osiągami, przyczepnością i odpornością na różne temperatury. Przed oficjalnym debiutem na Pirelli P Zero Experience, Stradale EXP z oponami P Zero Slick przejechał ponad 9000 km na różnych torach, w tym w Barcelonie, Misano i Vallelunga, aby sprawdzić się w różnych warunkach charakterystycznych dla różnych torów.

Naszym celem było zapewnienie oponom Dallara Stradale EXP maksymalnych osiągów w połączeniu z możliwie najszerszym zakresem pracy. Jak to bywa w przypadku samochodów GT, celem była wszechstronność. Chcieliśmy, aby P Zero była odpowiednia dla kierowców-dżentelmenów, którzy potrzebują opony zapewniającej czytelne sygnały zwrotne, ale także dopasowana do oczekiwań najbardziej wymagających kierowców. Bardzo dobrze współpracowało nam się z zespołem Dallara: jest to firma, z którą dzielimy tę samą pasję i te same cele, począwszy od zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Pierangelo Misani Starszy Wiceprezes Pirelli ds. Badań i Rozwoju oraz Cyber Security

 

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).