Pirelli Cyber Tire – opona połączona z 5G | MOTOFAKTOR

Pirelli Cyber Tire - opona połączona z 5G

Firma Pirelli przedstawiła w Turynie pierwszy na świecie serwis ADAS ulepszony o łączność 5G - Pirelli Cyber Tire.

Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign i KTH wspólnie zorganizowali prezentację, która odbyła się na dachu budynku Lingotto, przedstawiając, w jaki sposób pojazd podłączony do sieci 5G oraz wyposażony w Pirelli Cyber Tire, jest w stanie poinformować inny pojazd o ryzyku aquaplaningu wykrytego przez opony. Stało się to możliwe dzięki niezwykłej prędkości transmisji sieci 5G.

 

Opona jest jedynym punktem styku pojazdu z drogą. Dzięki technologii doskonalonej przez Pirelli najnowsze opony komunikują się z pojazdem i kierowcą, natomiast dzięki potencjałowi 5G – z całą infrastrukturą drogową. Cyberopona Pirelli, wyposażona w wewnętrzny czujnik, w przyszłości dostarczy dane dotyczące modelu opony, przejechanych kilometrów, obciążenia dynamicznego i – po raz pierwszy – sytuacjami potencjalnego zagrożenia związanymi z nawierzchnią drogi, takimi jak stojąca woda czy oblodzenie, które wpływają na przyczepność. Te informacje umożliwią dostosowanie układu kierowniczego samochodu i systemów asystujących kierowcy, znacznie poprawiając poziom bezpieczeństwa, komfortu i osiągów.

 

Ponadto, te same informacje zostaną przekazane innym użytkownikom drogi w zasięgu sieci. Dzięki potencjałowi 5G, Pirelli jest w stanie umieścić oponę w szerszym kontekście komunikacyjnym, który obejmuje wejście w ekosystem transportu drogowego, aktywnie przyczyniając się do rozwoju rozwiązań i usług dla przyszłej mobilności i systemów autonomicznej jazdy.

Infografika dotycząca Pirelli Cyber Tire

W tym roku Pirelli zaprezentowało również Italia Track Adrenaline, produkt dla miłośników tzw. track day, który obejmuje linię opon wyposażonych w czujniki – P Zero Trofeo. Rozwiązanie monitoruje ciśnienie i temperaturę opon w czasie rzeczywistym i łączy te informacje z danymi telemetrycznymi, aby przekazać kierowcom sugestie, jak poprawić swoje osiągi na torze.

 

Wyposażanie opon w sensory i czujniki jest integralną częścią strategii „Perfect Fit” firmy Pirelli, która koncentruje się na opracowywaniu produktów i usług „szytych na miarę” w celu zaspokojenia potrzeb producentów samochodów, flot i kierowców, z myślą o nadchodzących zmianach w mobilności.

 

Źródło: Pirelli

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).