Pirelli Cyber Tire - opona połączona z 5G

person Adrian Januszkiewicz 19/11/2019

Firma Pirelli przedstawiła w Turynie pierwszy na świecie serwis ADAS ulepszony o łączność 5G - Pirelli Cyber Tire.

Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign i KTH wspólnie zorganizowali prezentację, która odbyła się na dachu budynku Lingotto, przedstawiając, w jaki sposób pojazd podłączony do sieci 5G oraz wyposażony w Pirelli Cyber Tire, jest w stanie poinformować inny pojazd o ryzyku aquaplaningu wykrytego przez opony. Stało się to możliwe dzięki niezwykłej prędkości transmisji sieci 5G.

 

Opona jest jedynym punktem styku pojazdu z drogą. Dzięki technologii doskonalonej przez Pirelli najnowsze opony komunikują się z pojazdem i kierowcą, natomiast dzięki potencjałowi 5G – z całą infrastrukturą drogową. Cyberopona Pirelli, wyposażona w wewnętrzny czujnik, w przyszłości dostarczy dane dotyczące modelu opony, przejechanych kilometrów, obciążenia dynamicznego i – po raz pierwszy – sytuacjami potencjalnego zagrożenia związanymi z nawierzchnią drogi, takimi jak stojąca woda czy oblodzenie, które wpływają na przyczepność. Te informacje umożliwią dostosowanie układu kierowniczego samochodu i systemów asystujących kierowcy, znacznie poprawiając poziom bezpieczeństwa, komfortu i osiągów.

 

Ponadto, te same informacje zostaną przekazane innym użytkownikom drogi w zasięgu sieci. Dzięki potencjałowi 5G, Pirelli jest w stanie umieścić oponę w szerszym kontekście komunikacyjnym, który obejmuje wejście w ekosystem transportu drogowego, aktywnie przyczyniając się do rozwoju rozwiązań i usług dla przyszłej mobilności i systemów autonomicznej jazdy.

Infografika dotycząca Pirelli Cyber Tire

W tym roku Pirelli zaprezentowało również Italia Track Adrenaline, produkt dla miłośników tzw. track day, który obejmuje linię opon wyposażonych w czujniki – P Zero Trofeo. Rozwiązanie monitoruje ciśnienie i temperaturę opon w czasie rzeczywistym i łączy te informacje z danymi telemetrycznymi, aby przekazać kierowcom sugestie, jak poprawić swoje osiągi na torze.

 

Wyposażanie opon w sensory i czujniki jest integralną częścią strategii “Perfect Fit” firmy Pirelli, która koncentruje się na opracowywaniu produktów i usług “szytych na miarę” w celu zaspokojenia potrzeb producentów samochodów, flot i kierowców, z myślą o nadchodzących zmianach w mobilności.

 

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).