Parts Specialists: wymiana wału napędowego | MOTOFAKTOR

Parts Specialists: wymiana wału napędowego

person Redakcja 17/07/2023

W najnowszym materiale Lars i Kevin z Parts Specialists pokazują jak prawidłowo wykonać wymianę wału napędowego z pomocą części DT Spare Parts.

 

Aby uzyskać lepszy wgląd Kevin wchodzi pod swoją ciężarówkę, aby zademonstrować zamontowany wał napędowy i wyjaśnić jego działanie. Wał napędowy służy do przenoszenia mocy w pojeździe między silnikiem a kołami napędowymi, czyli do przenoszenia momentu obrotowego między przesuniętymi osiami napędowymi. Rozpoczyna się z przodu skrzyni biegów lub kołnierza wyjściowego, biegnie dalej do pierwszej sekcji wału napędowego przez łożysko środkowe i drugą połówkę wału napędowego do mechanizmu różnicowego lub kołnierza wyjściowego. Gdy silnik pracuje, jeszcze łatwiej jest zobaczyć, jak moc przekazywana jest ze skrzyni biegów na tylną oś za pośrednictwem ruchomego wału napędowego, który umożliwia poruszanie się pojazdu.

 

Po wstępnym sprawdzeniu następuje demontaż krótkiego odcinka wału napędowego, a następnie sprawdzenie przegubów i łożyska środkowego. Podczas demontażu wału napędowego specjaliści warsztatowi zalecają zamocowanie wału za pomocą podnośnika lub pracę z wciągnikiem łańcuchowym, aby zapobiec spadnięciu dwuczęściowego wału. Te dwie części należy wcześniej odpowiednio oznaczyć, aby później nie doszło do uszkodzeń wynikłych z niewyważenia. Właściwe ustawienie przegubów uniwersalnych zapewnia między innymi to, że oba nie zaklinują się ani nie będą wibrować podczas jazdy. Na przykładzie pozycji 3.59203 Lars i Kevin pokazują prawidłowe oznaczenie na wałku pośrednim z przegubem Cardana, co zapewnia optymalne dopasowanie podczas montażu.

 

Następnie Lars przedstawia pewne wzorce uszkodzeń, które często występują w życiu codziennym. Na przykład łożyska igiełkowe muszą być regularnie zasilane smarem przez smarowniczkę z praską smarową. Jedynymi wyjątkami są łożyska bezobsługowe. W innych przypadkach przeciążenie termiczne może spowodować zaklejenie smaru. W rezultacie niebieskawe zabarwienie wskazuje, że kikut jest również uszkodzony. W najgorszym przypadku prowadzi to do ścierania materiału, w tym do oderwania się wału napędowego, co w ostatecznym rozrachunku stwarza zagrożenie dla ruchu.

 

W przypadku awarii ekipa Parts Specialists maa ważną wskazówkę: jeśli pojazd ma być holowany, konieczne jest wcześniejsze wymontowanie wału napędowego, w przeciwnym razie przekładnia nie będzie zasilana olejem, gdy silnik nie pracuje. Demontaż wału napędowego zapobiega w ten sposób uszkodzeniu silnika i skrzyni biegów.

W asortymencie Diesel Technic profesjonaliści warsztatowi znajdą wały napędowe do różnych pojazdów (ciężarówek, autobusów, transporterów i innych zastosowań). Ponadto klienci mogą znaleźć w asortymencie łożyska środkowe w wersji wzmocnionej do zastosowań specjalnych, a także łożyska środkowe z punktami przykręcania po bokach. Dostępne są również zestawy naprawcze do przegubów uniwersalnych. Więcej artykułów na temat wałów napędowych można znaleźć na Portalu Partnerów.

 

Więcej filmów i klipów z warsztatów można znaleźć na kanale YouTube Parts Specialists. Profesjonaliści warsztatowi regularnie pokazują kulisy filmików na swoim kanale na Instagramie. W przypadku pytań technicznych dotyczących  produktów DT Spare Parts i SIEGEL Automotive oraz usług Diesel Technic HelpDesk jest dostępny dla innych mechaników.

 

Źródło: Diesel Technic

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).