Paliwo HVO na stacjach Avia w Polsce | MOTOFAKTOR

Paliwo HVO na stacjach Avia w Polsce

Stacje paliw Avia w Polsce wprowadziły do swojej oferty przyjazne dla środowiska paliwo HVO, tj. hydrorafinowany olej roślinny. Cena paliwa, póki co zniechęca.

Nowe paliwo HVO100 jest teraz dostępne na stacji Avia w Myszęcinie. HVO to nowoczesne paliwo przeznaczone do silników Diesla, wyprodukowane z różnych rodzajów tłuszczów, co oznacza wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu, a nie nowych upraw. Jest to także paliwo, które można używać w pojazdach bez konieczności modyfikacji silnika, oraz można je mieszać w dowolnych proporcjach z tradycyjnym olejem napędowym.

Paliwo HVO100 wyrabia się metodami podobnymi do rafinacji ropy naftowej, ale jest ono bardziej eko. Podczas jego spalania emituje jedynie taką ilość CO2, jaka została przez rośliny wchłonięta z atmosfery podczas ich wzrostu.

Obecnie HVO100 jest nowością na rynku, więc jego aktualna cena nie jest specjalnie przyjazna dla portfeli, a co za tym idzie, konkurencyjna względem oleju napędowego. Ten drugi kosztuje nieco ponad 6 zł za litr, z kolei litr HVO to już wydatek ok. 9 zł za litr. Matematyka jest w tym przypadku prosta.

HVO100 pozwala jednak kierowcom na korzystanie z alternatywy korzystnej dla środowiska względem tradycyjnego paliwa. Daje im więc większy wybór.

Źródło: Business Insider

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).