Pagani Utopia fabrycznie na oponach Pirelli P Zero Corsa | MOTOFAKTOR

Pagani Utopia fabrycznie na oponach Pirelli P Zero Corsa

Pagani Utopia, najnowsze dzieło włoskiej marki, jest wyposażony wyłącznie w w opony Pirelli P Zero Corsa.

 

Nowy hipersamochód Pagani został zaprezentowany w Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci w Mediolanie, wraz ze specjalnie zaprojektowanymi oponami Pirelli. Dedykowane ogumienie ma zapewniać nie tylko najwyższe osiągi w każdych warunkach, ale także komfort wewnątrz kabiny przy jednoczesnym maksymalizowaniu doznań płynących z prowadzenia i dynamicznej charakterystyki auta.

 

Aby sprostać wymaganiom stawianym przez nowy model samochodu Pirelli wybrało model opon P Zero Corsa, do którego opracowania skorzystano z bogatego doświadczenia wyniesionego z motorsportu. Technologia zastosowana w mieszankach i wzorze bieżnika ma pozwalać oponie radzić sobie z ekstremalnie wysoką mocą i momentem obrotowym w pełnym spektrum temperatur i na każdym rodzaju nawierzchni drogi. Wykorzystując tę oponę jako punkt wyjścia, Pirelli rozwinęło wszechstronność P Zero Corsa, aby zapewniały maksymalny komfort, który jest integralną częścią projektu Utopia zgodnie z wyobrażeniem Horacio Paganiego.

 

Dodatkowo opony zyskały wytłoczony symbol sylwetki samochodu na ścianie bocznej, w celu podkreślenia indywidualnego podejścia do ich projektowania. Dynamikę jazdy zapewniać mają opony w dwóch różnych rozmiarach na przód i tył: 265/35ZR21 z przodu i 325/30ZR22 z tyłu. Specjalnie zaprojektowana do tego modelu opona P Zero Winter jest również dostępna na chłodniejsze warunki.

Tył Pagani Utopia z oponami Pirelli P Zero Corsa

W pracach rozwojowych nad oponami do Pagani Utopia wykorzystano wirtualne środowisko. Takie podejście do projektowania zostało zapoczątkowane w sportach motorowych, a następnie przeniesione na produkty skierowane do samochodów z homologacją drogową. Najnowsze osiągnięcia tej technologii pozwalają inżynierom Pirelli na tworzenie cyfrowych modeli opon, które mogą dokładnie skalibrować i przetestować przed zbudowaniem ich fizycznego prototypu. Taka metodologia jest szybsza, bardziej zrównoważona i znacznie wydajniejsza od tradycyjnego procesu produkcji. Zapewnia też Pirelli możliwość precyzyjnego zdefiniowania opon zgodnie z dokładną specyfikacją producenta, a następnie przetestowania ich wirtualnie, oszczędzając zarówno czas, jak i surowce naturalne.

 

Współpraca pomiędzy Pirelli i Pagani trwa już przeszło dekadę i polega na łączeniu najnowszych technologii z ponadczasowym stylem. Najważniejszymi punktami tej historycznej współpracy były opony P Zero do modelu Zonda, P Zero Trofeo R do modelu Huayra Roadster BC, a teraz najnowsza P Zero Corsa do modelu Utopia. Kolejne rozdziały tej współpracy są ciągle pisane…

 

Źródło: Pirelli

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).