Ozonowanie obecne nie tylko w warsztatach samochodowych | MOTOFAKTOR

Ozonowanie obecne nie tylko w warsztatach samochodowych

Poza warsztatami samochodowymi ozonatory stosuje się obecnie w wielu dziedzinach życia i wielu różnorakich branżach.

Ozonowanie pojazdów stopniowo, ale sukcesywnie zyskuje grono wiernych zwolenników. Dzięki szybkiej i relatywnie prostej usłudze kierowca otrzymuje pojazd wolny od bakterii, wirusów i pleśni, z odświeżonym układem klimatyzacyjnym.

 

W dobie epidemii koronawirusa ozonowanie jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu, bo kierowcy po wizycie w warsztacie są pewni, że otrzymują pojazd nie tylko czysty, ale przede wszystkim bezpieczny, którym bez ryzyka mogą poruszać się wraz z rodziną.

 

W czasach pandemii bez obaw jeździmy praktycznie wyłącznie swoim własnym samochodem, żaden inny środek lokomocji nie zapewni nam większej gwarancji bezpieczeństwa. Aby i nasze własne auto nie było zagrożeniem, warto dbać o odpowiednią konserwację klimatyzacji i częste ozonowanie auta.

Nauka wielokrotnie wykazała, że wirusy są bardziej wrażliwe niż bakterie, a wśród wirusów najbardziej wrażliwe są te, które mają osłonkę lipidową na zewnątrz. Do nich należy SARS-CoV-2. Jeśli cokolwiek zmienimy w tej osłonce, wirus traci możliwości infekcji. Ozon niszczy nowego wirusa. Ozonowanie wnętrza samochodu jest na dziś bardzo dobrym i rozsądnym rozwiązaniem w warsztatach samochodowych.

czołowy polski entomolog, prowadzący szkolenia w zakresie ozonowania - prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz

Wiele wskazuje na to, że pandemia Covid-19 sprawi, iż dokładna dezynfekcja, taka jak ozonowanie, stanie się rutynową usługą nie tylko w warsztatach samochodowych, ale w autoryzowanych serwisach, myjniach, wypożyczalniach samochodów czy stacjach szybkiej obsługi.

 

Ozonatory z powodzeniem wykorzystywać można nie tylko w przypadku segmentu automotive, ale praktycznie do dezynfekcji wszystkich pomieszczeń. Zresztą nie tylko ozonatory, równie skutecznym rozwiązaniem są m.in. lampy UV-C Sterilion dostępne w ofercie Inter Cars.

 

Lampy UV-C Sterilion przeznaczone są do dezynfekcji powierzchni, a wykorzystując światło ultrafioletowe są jednymi z najskuteczniejszych urządzeń mogących usunąć z powierzchni wirusy, bakterie i grzyby. Są również w stanie zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów, które zostaną poddane naświetleniu.

 

Działanie urządzenia jest proste – wystarczy skierować lampę bezpośrednio na powierzchnię i odczekać wskazany przez producenta czas, a urządzenie skutecznie zabije drobnoustroje. Ponieważ jego działanie silnie oddziałuje na skórę i oczy człowieka, podczas dezynfekcji należy zachować szczególnie środki ostrożności i bezwzględnie unikać kontaktu ze strumieniem świetlnym.

 

Lampa o mocy 36W (indeks w Inter Cars: LENA 243943) dezynfekuje przestrzeń ok. 15 m2, o mocy 72W – 25 m2 (indeks w Inter Cars: LENA 243905), a 108W aż 35 m2 (indeks w Inter Cars: LENA 243967).

 

Największą zaletą lamp jest ich wszechstronność, z powodzeniem można je wykorzystywać nie tylko w warsztatach samochodowych, ale m.in. w placówkach służby zdrowia, sklepach, środkach komunikacji miejskiej i prywatnej, na stacjach benzynowych, w firmach kurierskich, jednostkach administracji publicznej i edukacji. Łatwość użytkowania urządzenia sprawia, że z można korzystać z niego nawet we własnym domu czy samochodzie.

Wszystkie trzy lampy dostępne są w ofercie Inter Cars pod następującymi indeksami:

 

  • Lampa UV-C Sterilion 36W – indeks LENA 243943
  • Lampa UV-C Sterilion 72W – indeks LENA 243905
  • Lampa UV-C Sterilion 108W – indeks LENA 243967

 

Szczegółowe informacje u Przedstawicieli Handlowych.

 

Ozonowanie wydaje się być zabiegiem bezpiecznym, aby jednak mieć 100% pewność, że stężenie ozonu w szerokim zakresie jest na odpowiednim poziomie warto skorzystać z OCT-3, testera stężenia ozonu O3 (indeks w Inter Cars: DTE/OCT-3). Należy pamiętać, że nie da się jednoznacznie ocenić stężenia ozonu po zapachu, bo może utrzymywać się w pomieszczeniu nawet do trzech dni! Niekoniecznie musi to jednak świadczyć o obecności ozonu.

 

Z drugiej strony udostępnienie pomieszczenia lub pojazdu, w którym nadal pozostaje zbyt wiele ozonu jest niebezpieczne dla osób w nim przebywających. Dlatego też po każdym ozonowaniu, należy upewnić się, czy stężenie ozonu jest na odpowiednim poziomie. Do tego typu pomiarów przeznaczona jest sonda do pomiaru niskich stężeń 0-1 ppm.

 

Niebawem oferta Inter Cars poszerzona ma być również o nowe ozonatory – Profitool oraz TEXA AIR2 SAN i TEXA SITE SAN. TEXA AIR2 SAN to urządzenie, które dzięki pilotowi zdalnego sterowania lub dedykowanej bezpłatnej aplikacji aktywowane jest przez operatora znajdującego się na zewnątrz pojazdu, zapewniając w pełni automatyczną dezynfekcję kabiny.

 

Produkt wyposażony jest w czujniki ozonu, temperatury i wilgotności, co umożliwia mu w pełni automatyczne dostosowanie optymalnego stężenia ozonu, dzięki czemu operator nie musi wybierać typu pojazdu czy czasu trwania procesu. Urządzenie wytwarza optymalną ilość ozonu i utrzymuje w kabinie pojazdu jego właściwe stężenie, aby w bezpieczny sposób usunąć pleśń, grzyby, wirusy oraz bakterie zgodnie ze standardami chirurgicznymi.

 

Z kolei TEXA SITE SAN to system do odkażania warsztatów i miejsc pracy, charakteryzujący się dużą użytkową mocą nebulizacji (wytwarzania mgiełki preparatu dezynfekującego), skuteczny także w przypadku stosowania w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Zestaw zawiera środek dezynfekujący w postaci płynnego roztworu LIQUI SAN oraz maskę ochronną z wymiennymi filtrami.

 

Źródło: Inter Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).