Oszuści „kręcą” przy autach luksusowych | MOTOFAKTOR

Oszuści "kręcą" przy autach luksusowych

Mercedes-Benz i Audi to marki aut, w których w Polsce najczęściej „kręci” się liczniki. Tak wskazują analizy carVertical na podstawie raportów użytkowników.

Rynek samochodów używanych staje się coraz bardziej przejrzysty, jednak manipulowanie licznikami przebiegu jest nadal powszechne na całym świecie. Kupujący tracą miliony Euro przez nieuczciwych sprzedawców i wygląda na to, że sytuacja ta nie ulegnie znaczącej poprawie, przynajmniej w najbliższym czasie.

Firma carVertical przeprowadziła czwarte coroczne badanie w Polsce, aby dowiedzieć się, w których modelach samochodów liczniki cofa się najczęściej i zwiększyć świadomość wśród kupujących.

Niemieckie marki samochodów są narażone najbardziej

Mercedes-Benz Klasy GL to numer jeden na czarnej liście w Polsce. Aż 12,38% wszystkich modeli sprawdzonych przez carVertical miało zmieniony przebieg. Oznacza to, że 1 na 8 egzemplarzy tego auta może mieć sfałszowany licznik.

Kolejne miejsca zajmują Audi A7 (10,53%), Mercedes-Benz Klasy CL (10,03%), Mercedes-Benz Klasy R (9,84%) i Volkswagen Phaeton (9,58%).

Audi i Mercedes należą do grupy najpopularniejszych marek w naszym kraju. Spory popyt na oferowane przez nie pojazdy tłumaczy, dlaczego tak bardzo „interesują” się nimi oszuści.

Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny, Fot. carVertical
Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny, Fot. carVertical

„4,89% wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Polsce miało sfałszowany przebieg, a średnia wartość cofnięcia licznika wyniosła ponad 74 000 kilometrów. Tego typu oszustwa zawsze przekładają się na szkodę kupującego, który po pierwsze przepłaca za samochód, a po drugie jest narażony na wyższe koszty serwisowania związane z większym przebiegiem” – mówi Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny.

Rosnące ryzyko oszustw związanych z licznikami przebiegu w samochodach klasy premium

Oszuści coraz lepiej radzą sobie z cofaniem cyfrowych liczników, ponieważ dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem. Ustalenie prawdziwego przebiegu bez zagłębiania się w historię pojazdu staje się bardzo trudne, ponieważ – jakkolwiek by to nie zabrzmiało – jakość procederu cofania liczników jest coraz wyższa.

Statystycznie spośród 20 najczęściej „oszukanych” samochodów w Polsce, 14 należy do klasy premium, co oznacza, że liczniki w pojazdach klasy ekonomicznej są cofane rzadziej. Wynika to z oczywiście z pobudek finansowych. Manipulowanie wskazaniami liczników przebiegu samochodów marek premium, takich jak Audi, Volvo, Porsche, Land Rover czy Mercedes-Benz, pozwala przestępcom zarobić znacznie więcej niż w przypadku aut budżetowych. Nic zatem dziwnego, że jeśli ktoś już ponosi ryzyko, woli to robić dla większego zysku.

Toyota Land Cruiser jest najmniej ryzykowna

Ze statystyk carVertical wynika, że najmniej ryzykownym autem premium jest Toyota Land Cruiser. W ogólnej liczbie aut dostępnych na rynku wtórnym cofnięty licznik ma tylko 6,03%. Oznacza to, że zakup Mercedesa Klasy GL jest 2 razy bardziej ryzykowny niż Land Cruisera. Porsche Panamera legitymuje się wskaźnikiem 6,09%, Lexus IS – 6,3%, a Audi A8 – 6,85%. Szukając używanego pojazdu, nie należy być zbyt pewnym siebie. Ważne jest, aby sprawdzić historię przebiegu pojazdu i bazę zarejestrowanych uszkodzeń. Niezłym pomysłem jest także pełny przegląd przedzakupowy w ASO właściwym dla danej marki połączony z jazdą próbną i weryfikacją historii serwisowej na podstawie numeru VIN.

Badanie opiera się na danych z milionów raportów

W badaniu carVertical przeanalizowano rzeczywiste raporty historii samochodów pozyskane przez użytkowników firmy od listopada 2022 do listopada 2023 roku. Wartości licznika kilometrów zostały wyodrębnione na platformie i posortowane według modeli z największą liczbą „cofnięć”. Przetwarzanie milionów sprawdzeń historii samochodów pozwala firmie dostrzec rynkowe trendy dotyczące rynków samochodów używanych.

Źródło: carVertical

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).