Oszczędzanie przez tankowanie - poradnik AS 24 | MOTOFAKTOR

Oszczędzanie przez tankowanie - poradnik AS 24

AS 24 tłumaczy jak przedstawiciele branży transportowej mogą zaoszczędzić przez analizę cen paliw w Europie i możliwości odliczenia akcyzy oraz podatku VAT.

Rok 2022 jest niewątpliwie rokiem wielu wyzwań dla branży transportowej. Wpływają na to kwestie związane z wieloma czynnikami takimi jak Pakiet Mobilności, dostępność kierowców, dostępność pojazdów czy rosnące ceny paliw. Wszystko to powoduje zamieszanie i trudności w podejmowaniu właściwych decyzji. W tym artykule skupimy się na zmianach następujących na rynku paliwowym, tak by móc zidentyfikować potencjalne oszczędności.

 

Analizowanie cen paliw w Europie powinniśmy podzielić na dwie kluczowe kwestie. Pierwsza to ceny wyjściowe brutto, druga to możliwe do odzyskania podatki VAT, akcyzowe i lokalne. Ceny wyjściowe będą miały niebagatelny wpływ na płynność finansową i bieżące obciążenie przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że możliwe do odzyskania kwoty mogą być znaczne. Warto zatem kalkulować wartość pieniądza w czasie, by ocenić czy zapłacić więcej brutto, aby otrzymać wyższy zwrot, uwzględniający nie tylko VAT, ale również akcyzę czy podatki lokalne. Istnieją bowiem realne korzyści, które można wykorzystać, podejmując drobne działania.

 

Powyższy sposób analizy będzie dotyczył wszystkich firm, wykonujących transport pojazdami powyżej 7,5T DMC. To one mogą bowiem odzyskiwać omawiane podatki. Analiza i sugestie będą oczywiście wymagały indywidualnego podejścia, w zakresie przebiegu wykonywanych tras. Warto się jednak nad tym pochylić, szczególnie w dobie rosnących cen oleju napędowego wywołanych wzrostem cen ropy naftowej.

Skieruj swoje ciężarówki na stacje w Belgii

Pierwszym krajem, który warto rozważyć jest Belgia. Jest to kraj kluczowy dzięki możliwości odzyskiwania całkiem wysokiej stawki akcyzy. Jej wartość, jest bowiem wciąż atrakcyjna, pomimo ostatniej obniżki. W tym kraju, można bowiem obecnie odzyskiwać około 0,227 EUR z każdego zatankowanego litra paliwa. Jest to zaktualizowana kwota, uwzględniająca obniżkę o 0,02 EUR począwszy od stycznia 2022 roku.

 

Możliwość odzyskania akcyzy z Belgii cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zgłaszających się do nas przewoźników. Widzimy wzrost zainteresowania tym podatkiem, co świadczy niewątpliwie o rosnącej świadomości klientów. Należy jednak pamiętać, że procedura jest dość skomplikowana, dlatego warto korzystać z usług doświadczonych pośredników, aby proces przebiegał sprawnie, a urząd belgijski nie miał wątpliwości co do wypłaty roszczeń – podkreśla Monika Klinke z EUROVAT.

Jedziesz do Hiszpanii? To się opłaca!

Krajem również wartym uwagi jest Hiszpania, będąca punktem docelowym dla wielu przewoźników. Niskie ceny w Hiszpanii są atrakcyjną alternatywą dla nieco droższej Francji. Nie dziwi więc popularność i mnogość stacji paliw na głównych przejściach granicznych. Możliwa do zwrotu akcyza oraz podatki lokalne pozwalają oszczędzać blisko 0,05 EUR z każdego zatankowanego litra paliwa.

 

Średnie rynkowe ceny paliw w Hiszpanii były w 2021 roku nieznacznie wyższe niż w Polsce. Uwzględniając możliwość zwrotu 0,05 EUR z litra, stają się jednak porównywalne. To co jest istotne w przypadku Hiszpanii, to stosunkowo krótki czas oczekiwania, wynoszący około 3-6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Procedura jest jednakże skomplikowana i wymaga przedstawienia szeregu dokumentów.

Sprawdź Francję - możesz się zdziwić

Największą zmianę na rynku w 2022 roku, zaobserwujemy jednak porównując Francję i Niemcy. Dotychczas, to właśnie Niemcy były uznawane za kraj relatywnie tani na tle Europy. Początek 2022 roku przyniósł jednak istotne zmiany, które zdecydowanie zmieniły ten obraz. Podniesienie opłaty za emisję CO2 w Niemczech oznacza wzrost ceny oleju napędowego za litr pomiędzy 0,016 EUR a 0,032 EUR. Dlatego warto przyjrzeć się Francji, szczególnie biorąc pod uwagę, stosunkowo nieskomplikowaną procedurę odzyskania akcyzy. Jest to również jedyny kraj, w którym można odzyskać ją do dwóch lat wstecz.

 

Dotychczas Francja była postrzegana jako kraj drogi. Średnie ceny we Francji były wyższe o około 0,05 EUR niż w Niemczech. Ta różnica nie uwzględniała jednak możliwej do zwrotu akcyzy. We Francji jest to aż 0,157 EUR na każdy litr. To powoduje różnicę 0,10 EUR na korzyść Francji. Niewątpliwie dodatkowym atutem, jest procedura szybkiego zwrotu francuskiej akcyzy z faktur AS24 korzystając z serwisu EUROVAT. Zwrot pieniędzy przychodzi nawet już po jednym miesiącu od daty złożenia wniosku. Tak duża różnica w cenie, w połączeniu z krótkim okresem oczekiwania na zwrot oraz dostępnością naszej sieci, powoduje, że warto rozważyć przeniesienie tankowań z Niemiec do Francji. Obecne ceny we Francji, uwzględniając zwrot akcyzy, zrównują się z cenami jakie można uzyskać w powszechnie uznawanym za tani Luksemburgu – komentuje Filip Mikosz z AS24 Polska Sp. z o.o.

Współpraca z EUROVAT to zyski dla firmy

Z firmą Eurovat współpracujemy od kilkunastu lat. Do tej pory długo czekaliśmy na zwroty akcyzy z Francji, czasem nawet do pół roku. W ostatnich miesiącach jednak sytuacja bardzo miło nas zaskoczyła. Po przekazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, pieniądze przyszły na konto już po czterech tygodniach – mówi Marek Pohadajło z firmy ROBSON-TRANS.

 

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej kwestie, wymagają dokładnego dostosowania do charakterystyki wykonywanej pracy. Indywidualne podejście i analiza pozwolą zoptymalizować koszty. W tym zakresie szczególnie istotne staje się korzystanie z usług doświadczonych firm takich jak EUROVAT czy AS 24.

 

Źródło: AS 24

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).