Oświetlenie Valeo Matrix Beam | MOTOFAKTOR

Oświetlenie Valeo Matrix Beam

Technologia Matrix Beam od Valeo ma umożliwiać w pełni bezpieczne, automatyczne sterowanie strumieniem światła bez ingerencji kierowcy.

Długie światła, które nie oślepiają – jak to działa?

Zaprojektowane przez firmę Valeo rozwiązanie Matrix Beam ma umożliwiać inteligentne zarządzanie światłem emitowanym przez reflektor samochodu, dzięki wykorzystaniu możliwości, które otwiera zastosowanie technologii LED. System oparty został o matrycę, na której umieszczono obok siebie LEDowe źródła światła.

 

Każdy osobny „chip” może być czasowo wyłączany i włączany, gdy zachodzi taka potrzeba. W sytuacji, gdy zaawansowany system detekcji przeszkód wychwyci pojazd zbliżający się z naprzeciwka, w ułamku sekundy część „chipów” zostanie wygaszona w taki sposób, by kierowca pojazdu nadjeżdżającego nie został oślepiony.

 

W tym samym czasie, pozostałe źródła światła nadal będą świecić z pełną mocą. W miarę zbliżania się pojazdu, system ma dynamicznie wygaszać kolejne „chipy” i ponownie uruchamiać te, w których polu widzenia nie ma już przeszkody.

Podobne zjawisko ma mieć miejsce w przypadku zbliżania się samochodu wyposażonego w reflektory w technologii Matrix Beam do pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Dzięki częściowemu ograniczeniu strumienia generowanego przez reflektor, kierowca pojazdu jadącego z przodu ma nie zostać oślepiony. Jednocześnie przestrzeń po bokach ma pozostać oświetlona silnym strumieniem.

Działać ma to w sposób całkowicie automatyczny i praktycznie niezauważalny dla kierowcy pojazdu wyposażonego w reflektory Matrix Beam. Przez cały czas ma być zachowana maksymalna widoczność, charakterystyczna dla wykorzystania świateł drogowych. Czynności, takie jak ręczna zmiana świateł drogowych na światła mijania, mają być zbędne.

 

Dzięki zachowywaniu maksymalnego strumienia światła przez cały czas, kierowca znacznie szybciej ma być w stanie zauważyć oddaloną przeszkodę, poruszających się w oddali pieszych czy zwierzynę. Zyskać ma w ten sposób czas niezbędny na podjęcie decyzji o spowolnieniu lub zatrzymaniu pojazdu w razie potrzeby.

Matrix Beam, czyli LEDowa rewolucja

Reflektory w technologii Matrix Beam mają umożliwiać adaptację oświetlenia do warunków drogowych w prosty sposób, bez konieczności stosowania ruchomych elementów czy skomplikowanych układów zwierciadeł. Możliwość łatwego włączania i wyłączania LEDowych źródeł światła stanowi o przewadze tej technologii nad rozwiązaniami ksenonowymi.

 

LEDy natychmiast po aktywacji wykazują swoje maksymalne możliwości, nie potrzebują czasu na rozgrzanie. Nie muszą także stygnąć po wyłączeniu przed ponowną aktywacją, co jest domeną świateł ksenonowych. Częsta aktywacja i dezaktywacja źródeł LED nie wpływa negatywnie na ich żywotność, a czas funkcjonowania reflektora szacowany jest na dłuższy niż cykl życia całego pojazdu.

 

Technologia Matrix Beam już dziś jest wykorzystywana przez wiodących producentów samochodów. Jest obecna m.in. w sztandarowych modelach pojazdów z grupy VAG. Choć jest to rozwiązanie przełomowe, przez firmę Valeo traktowane jest jedynie jako przystanek ku jeszcze bardziej wydajnym i efektywnym systemom oświetleniowym, takim jak Pixel lighting.

Źródło: Valeo

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).