Opony Pirelli dla Aston Martina DBX | MOTOFAKTOR

Opony Pirelli dla Aston Martina DBX

Niemal 3 lata wysiłków oraz ścisłej współpracy z inżynierami Astona Martina zaowocowały trzema różnymi oponami dla nowego DBX.

Najnowszy model Aston Martina zostanie wyposażony wyłącznie w opony Pirelli, które precyzyjnie spełniają wysokie wymagania słynnego brytyjskiego producenta. P Zero dla DBX została opracowana w celu zapewnienia najlepszych możliwych osiągów i prowadzenia, Scorpion Zero AS do jazdy w terenie, a Scorpion Winter w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i osiągów nawet w trudnych zimowych warunkach, przy zachowaniu takiej samej dynamiki jazdy, jak podczas lata.

 

Początek współpracy, będącej częścią strategii „perfect fit” firmy Pirelli, to testy laboratoryjne. Następnie działania przeniosły się w teren, gdzie testowano dedykowane rozwiązania
w zróżnicowanych warunkach. Trakcja opon Pirelli na mokrej nawierzchni została udoskonalona na torze testowym włoskiej marki w Vizzola pod Mediolanem, natomiast osiągi opon na lodzie i śniegu zostały potwierdzone na zimowym torze testowym Pirelli w Fleurheden w Szwecji. Właściwe osiągi uzyskano i dopracowano na słynnym, szybkim torze Nardo w południowych Włoszech. Ostateczna walidacja, czyli najważniejszy test każdego samochodu i zestawu opon, odbyła się na Nürburgring Nordschleife w Niemczech.

P Zero: stworzona dla aut typu GT

Nowy Aston Martin DBX ma zapewniać absolutnie maksymalne osiągi dzięki specjalnie zaprojektowanym oponom P Zero. Ich mieszanka pochodzi od opon stosowanych w samochodach GT, co potęguje doznanie przenoszenia mocy turbodoładowanego V8 nowego Aston Martina. Mieszanka P Zero dla DBX ma zapewniać również maksymalną przyczepność na torze. Pasek o kącie zero stopni w strukturze opony P Zero – oznaczonej A8A na ścianie bocznej (identyfikacja konkretnych opon dla Aston Martin DBX) – wykorzystuje nowy materiał hybrydowy, który ma oferować lepsze wyczucie kierownicy. Wszystko po to, aby zwiększyć precyzję prowadzenia. Co więcej, to rozwiązanie ma obniżać całkowitą masę opony, zmniejszając opór toczenia i zużycie paliwa.

Aston Martin DBX

Scorpion Zero AS

Pirelli Scorpion Zero AS to opona przeznaczona dla tych, którzy zamierzają korzystać z DBX, również w terenie. Celem Aston Martina jest zaoferowanie wszechstronnego pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu wydajności i emocji, które są częścią DNA marki. Dlatego wzór bieżnika Scorpion Zero został przeprojektowany tak, aby zmaksymalizować możliwości w terenie. Dzięki sztywniejszym blokom w kierunku zewnętrznej powierzchni styku, opona zapewnia lepszą przyczepność w trudnych warunkach.

Scorpion Winter: Maksimum bezpieczeństwa na lodzie i śniegu

Scorpion Winter, specjalistyczna opona zimowa Pirelli dedykowana SUV-om, została zoptymalizowana pod kątem zimowej aury, czyli do temperatur sięgających minus 30 stopni Celsjusza. Ma to gwarantować maksymalną wydajność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Aby zapewnić najlepsze możliwe wyczucie prowadzenia nawet w zimie, firma Pirelli zmodyfikowała skład osnowy opony. W rezultacie sportowa i wydajna jazda nowym DBX jest możliwa nie tylko w suchych letnich warunkach.

Pirelli i Aston Martin

Pirelli i Aston Martin łączy długa i bliska współpraca. Premiera nowego modelu DBX, dostępnego wyłącznie na oponach Pirelli, oznacza, że obecnie włoska firma dostarcza opony do 50% wszystkich nowych Aston Martinów, w tym kultowych modeli, takich jak DBS Superleggera i nowy Vantage.

 

Źródło: Pirelli

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).