Opony całoroczne coraz popularniejsze nad Wisłą | MOTOFAKTOR

Opony całoroczne coraz popularniejsze nad Wisłą

Opony wielosezonowe dobrze przyjęły się na polskim rynku, o czym świadczy utrzymujący się od kilku lat trend wzrostowy.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w 2018 roku utrzymał się trend wzrostowy dla opon całorocznych, których dynamika sprzedaży wyniosła 49%[1]. Na trend ten wpływają coraz lepsze osiągi opon wielosezonowych z homologacją zimową, gwarantujące bezpieczeństwo nawet na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni, przy jednoczesnej wygodzie i oszczędności użytkowania ze względu na brak wymian i kosztów przechowywania.  O popularności opon wielosezonowych świadczą też dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA).

I kwartał 2019 roku potwierdza stabilność rynku oraz to, że ewoluuje on zgodnie z wcześniej obserwowanymi trendami. Odnotowujemy dalszy wzrost sprzedaży opon całorocznych z homologacją zimową, które zwiększają bezpieczeństwo na naszych drogach.

sekretarz generalna ETRMA - Fazilet Cinaralp

 

Interesujące ogumienie całoroczne można znaleźć w każdym segmencie rynku.

Ekonomia ze sportem

Propozycją z segmentu ekonomicznego jest Achilles Four Seasons, czyli opona całoroczna ze sportowym zacięciem, charakteryzująca się przyczepnością w każdych warunkach pogodowych. Zespół R&D Achillesa opracował nowy wzór bieżnika, z licznymi rowkami odpowiadającymi za przyczepność na mokrej nawierzchni, oraz dodatkowymi nacięciami dzielącymi klocki bieżnika, gwarantującymi przyczepność na śniegu. Kierunkowy bieżnik odprowadza wodę i błoto, a wyjątkowo sztywne klocki środkowe mają gwarantować panowanie nad pojazdem w każdych warunkach. Zastosowana mieszanka gumy zapewnia równowagę między przyczepnością, ścieraniem i oporami toczenia. Opona Achilles Four Seasons może być użytkowana w warunkach zimowych – posiada oznaczenie 3PMSF.

Cisza i brak hałasu

Kierowców, którym zależy przede wszystkim na niskim poziomie hałasu, powinna zainteresować Presa PWA. To jedna z najnowszych i najbardziej innowacyjnych azjatyckich marek opon, produkowanych na Tajwanie i w Tajlandii. Marka nieustannie prowadzi badania nad obniżeniem hałasu generowanego przez opony i jest jednym z liderów w pracach nad rozwojem technologii TNR (Tyre Noise Reduction).

 

Presa PWA to według zapewnień producenta opona cicha, bezpieczna, ale również energooszczędna, w porównaniu do innych produktów w klasie ekonomicznej. Nowoczesna konstrukcja bieżnika ma zapewniać optymalną trakcję i balans pomiędzy przyczepnością, a niskimi oporami toczenia, a podwójne, stalowe wzmocnienie czyni oponę sztywną, pozwalając na precyzyjne prowadzenie pojazdu. Przyczepność i bezpieczeństwo na ośnieżonej nawierzchni mają zapewniać lamele 3D. Presa PWA jest jednym z najcichszych modeli opon całorocznych na rynku. Blisko 100% oferowanych rozmiarów generuje hałas na poziomie 70 dB, co gwarantuje cichą, komfortową i przyjemną jazdę. Presa PWA spełnia wszystkie wymogi dla opon całorocznych i zimowych, potwierdzone oznaczeniem 3PMSF.

Kompromis ceny i jakości

Markę Prestivo i jej nową całoroczną oponę PV-AS1 można zaliczyć do segmentu środkowego. Indonezyjscy inżynierowie wyposażyli oponę w mieszankę zapewniającą niskie opory toczenia i wydajność przez cały rok. Ponadto kierunkowy wzór bieżnika przełożył się na dobre parametry hamowania w każdych warunkach pogodowych. Na uwagę zasługuje również indeks prędkości H, pozwalający na wysokie osiągi. Prestivo jest jedną z najpopularniejszych marek ogumienia w Wielkiej Brytanii wśród użytkowników aut klasy średniej i premium.

Większe auta na oponie premium

Dobrym przykładem całorocznej opony marki premium jest Yokohama BluEarth-4S AW21, przeznaczona dla samochodów osobowych, SUV-ów i CUV-ów. Dzięki optymalnej konstrukcji i udoskonalonym materiałom z zastosowaniem olejku ze skórek pomarańczy oferuje bardzo dobrą wydajność paliwową i ponadprzeciętną przyczepność na mokrej nawierzchni. Nowa mieszanka gumy oraz solidna budowa bieżnika mają gwarantować szeroką powierzchnię styku opony z podłożem, dając pewność prowadzenia niezależnie od pory roku. Charakterystyczny szeroki i płaski bieżnik z mocnymi blokami na barku mają zapewniać długi przebieg, doskonałe osiągi na suchej nawierzchni i komfort jazdy z dużą prędkością. Za bezpieczeństwo w trudniejszych, deszczowych i zimowych warunkach odpowiada układ rowków w kształcie litery V i szereg wąskich nacięć umożliwiających skuteczne odprowadzenie śniegu i wody spod kół. BluEarth-4S AW21 posiada znak 3PMSF. Doskonałe parametry opony potwierdza prestiżowy certyfikat TÜV SÜD.

 

[1] Raport branży motoryzacyjnej 2018/2019, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), pzpo.org.pl.

 

Źródło: ITR CEE

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).