Ogumienie Yokohama wszechobecne w światowym motorsporcie | MOTOFAKTOR

Ogumienie Yokohama wszechobecne w światowym motorsporcie

W sezonie 2022 Yokohama dostarczy swoje opony wielu seriom motorsportowym na całym świecie.

Yokohama zwiększa swój udział w sportach motorowych, które traktuje jako kluczowy dla rozwoju nowych technologii opon. W tym roku weźmie udział w wielu imprezach sportów motorowych na całym świecie. Ponadto, w ramach wysiłków na rzecz wspierania realizacji zrównoważonego społeczeństwa, firma zacznie wykorzystywać swój udział w wyścigach, szczególnie tych które zapewniają wyjątkowo surowe warunki testowe, do dalszego rozwoju opon wykorzystujących materiały odnawialne i nadające się do recyklingu.

 

Poniżej przedstawiamy krótko niektóre z głównych wydarzeń, które firma planuje wspierać dostarczając zespołom opony flagowej marki ADVAN przeznaczonej na tory oraz marki GEOLANDAR dedykowanej do off-roadu. Yokohama będzie dostarczać opony: ADVAN A005 do użytku na suchych nawierzchniach, ADVAN A006 przeznaczone na mokre nawierzchnie, ADVAN A08B i ADVAN A050 i ADVAN A052 do stosowania na asfalcie, ADVAN A053 do stosowania na żwirze, ADVAN A031 do bardziej miękkich nawierzchni żwirowych, ADVAN A036 do ultratwardych nawierzchni żwirowych, ADVAN SLJ (ADJ) do stosowania na suchych torach kartingowych, oraz GEOLANDAR do off-roadu.

GT/Touring wyścigi samochodowe

SUPER GT

 

Wyścigi SUPER GT rozgrywane są w dwóch klasach: GT500 i GT300. GT500 jest zdominowana przez zespoły fabryczne głównych producentów samochodów, natomiast GT300 jest bardziej zróżnicowana oraz indywidualna. Podczas gdy maszyny GT500 muszą spełniać określone wymagania, w klasie GT300 startują różne samochody. Maszyny GT300 można zasadniczo podzielić na trzy typy: (1) samochody produkowane przez producentów samochodów, które spełniają międzynarodowe specyfikacje FIA GT3, (2) unikalne maszyny JAF-GT i (3) tzw. grupa maszyn „Mother Chassis”.

 

W 2021 roku drużyny wspierane przez Yokohamę wzięły udział we wszystkich ośmiu wyścigach GT500, trzykrotnie zdobywając podium. W 2022 roku firma będzie wspierać dwie drużyny w klasie GT500 i 15 w klasie GT300 w ich wysiłkach o zwycięstwo.

Nürburgring

 

Japoński producent ogumienia weźmie udział w tegorocznym 50. 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring (ADAC TOTAL 24h-Rennen) oraz w 2022 Nürburgring Endurance Series (NLS). Firma będzie wspierać trzy samochody BMW M4 GT3 zgłoszone przez zespół BMW Walkenhorst Motorsport kontynuując tym samym umowę partnerską, która rozpoczęła się w 2021 r. Ścigając się na oponach wyścigowych ADVAN, Walkenhorst Motorsport został zwycięzcą w 44. edycji RCM DMV Grenzlandrennen, 6. rundzie NLS. Yokohama dostarczy zespołowi opony ADVAN A005 i ADVAN A006.

Inne wyścigi – TCR, GT i Touring Car

 

Yokohama ponownie dostarczy opony wyścigowe ADVAN A005 i ADVAN A006A do regionalnych serii TCR, w tym TCR Skandynawia. Oprócz tego, firma będzie wspierać Porsche Sprint Challenge North America by Yokohama, Yokohama Drivers Cup USA oraz INTER PROTO Series rozgrywane w Japonii.

Wyścigi Formuł

Japońska Super Formuła

 

Opony marki Yokohama są oponami kontrolnymi w japońskich mistrzostwach Super Formula Championship od 2016 roku. W 2022 roku ponownie będą to ADVAN A005 oraz ADVAN A006. Od 2023 roku firma planuje dostarczać do serii Super Formula opony wyścigowe wykonane z trwałych materiałów, w tym składników pochodzenia naturalnego i surowców nadających się do recyklingu. W tym celu będzie testować nowe opony przed i po każdym z tegorocznych siedmiu wyścigów z serii Super Formula.

Japońska Super Formuła Lights

 

Kierowca, który wygra mistrzostwa serii Super Formuła Lights, zakwalifikuje się do udziału w kończącym sezon teście debiutantów Super Formuła. W związku z tym seria Super Formuła Lights stała się znana jako „Brama do zostania najlepszym kierowcą”. Yokohama dostarczy tu opony ADVAN A005 i ADVAN A006.

Rajdy

Rajdowe Mistrzostwa Japonii

 

Yokohama wyposaży zespoły w opony o wysokich osiągach, które mogą bezpiecznie prowadzić do mistrzostwa. W tym roku ponownie będą to ADVAN A08B i ADVAN A052 do użytku na asfalcie oraz ADVAN A053 do użytku na szutrze.

 

W tym roku firma dostarczy opony ADVAN A053* do Subaru Rally Team USA uczestniczącego w ARA National Rally Championship Series w USA. Będzie również dostarczać opony ADVAN zespołom biorącym udział w Nitro Rallycross (NRX), który rozpoczął się w 2021 roku w Ameryce Północnej i w tym roku rozszerzy się na Europę i Bliski Wschód. Oprócz dalszego wspierania kilku zespołów ścigających się konwencjonalnymi pojazdami z silnikami spalinowymi, Yokohama dostarczy swoje opony ADVAN 10 pojazdom uczestniczącym w nowej kategorii – pojazdów elektrycznych.

Konkurencje szybkościowe

Gymkhana – Mistrzostwa Japonii

 

Gymkhana to zawody, w których samochody jadą na czas, jeden po drugim, po utwardzonym torze z przeszkodami. W 2022 roku o mistrzostwo serii będzie rywalizować wiele aut wyposażonych w opony ADVAN A08B, ADVAN A052 i ADVAN A050.

 

Japońskie Mistrzostwa Dirt Trial

 

Zawody Dirt Trial również oparte są na przejazdach na czas, w których samochody jadą jeden po drugim, ale w tym przypadku tor nie jest utwardzony. W tych zawodach Yokohama wspiera zespoły walczące o mistrzostwo serii w kilku klasach, z gamą opon na różne nawierzchnie: ADVAN A053, ADVAN A031 do bardziej miękkich nawierzchni i ADVAN A036 do ultratwardych nawierzchni.

 

Inne

 

Yokohama Rubber dostarczy również opony do TOYOTA GAZOO Racing Rally Challenge, HONDA N-ONE OWNER’S CUP i innych wyścigów otwartych dla amatorów na różnych torach w całej Japonii.

 

Off-Road

 

Yokohama będzie dostarczać opony marki GEOLANDAR do SUV-ów i pickupów zespołom rywalizującym w pustynnych wyścigach w Ameryce Północnej, takich jak Mint 400, na wyspach Oceanii oraz w wyścigach przełajowych w Azji i innych wyścigach terenowych dookoła świata.

 

W 2021 r. maszyny wyposażone w opony GEOLANDAR osiągnęły znakomite osiągi w kilku zawodach, w tym: dwa razy finisz w klasie 4800 w 2021 King Shocks Area BFE Beatdown w USA, pierwsze miejsce w klasie Pro UTV NA w 34th SCORE SAN FLIPE 250 w Meksyku i pierwsze miejsce w klasie Trick Truck w 2021 King Shocks Laughlin Desert Classic (część serii Best In The Desert odbywającej się w USA).

Hill Climb

 

Yokohama ponownie weźmie udział w Pikes Peak International Hill Climb w Kolorado w USA. W tym roku przypada setna edycja drugiego najstarszego wyścigu samochodowego w Ameryce. Producent wyposaży pojazdy EV biorące udział w klasie wystawienniczej w opony ADVAN z kauczuku butadienowego pochodzącego z biomasy, a także dostarczy opony do wielu zespołów startujących w innych klasach. Ponadto będzie kontynuować rolę dostawcy opony kontrolnej do Porsche Pikes Peak Trophy by Yokohama – podjazdu pod górę, na którym kierowcy pojazdów Porsche Cayman GT4 Clubsport będą ze sobą walczyć.

 

Wyścigi kartingowe

 

Japoński producent ponownie dostarczy opony zespołom i kierowcom walczącym o zwycięstwa w najwyższej klasie OK All Japan Karting Championship, najważniejszej serii wyścigów kartingowych w kraju. Firma będzie wspierać kategorię kadetów FP-Junior w japońskich mistrzostwach kartingowych juniorów, dostarczając opony ADVAN jako kontrolne. Ponownie dostarczy też opony kontrolne na azjatyckie otwarte mistrzostwa kartingowe.

Źródło: Yokohama

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).