Od poniedziałku II etap znoszenia ograniczeń | MOTOFAKTOR

Od poniedziałku II etap znoszenia ograniczeń

person Adrian Januszkiewicz 29/04/2020

Po majówce m.in. otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego w Polsce ma zależeć od rozwoju epidemii w kraju.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

 

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte, jednak będzie obowiązywał limit. Na 1 osobę będzie musiało przypadać 15 m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

 

W centrach handlowych nie będą mogły funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw), a także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

 

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

 

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie.Teraz usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

 

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaniee nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe będą mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju.

 

Sklepy budowlane czynne w weekendy

 

Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – możliwa rehabilitacja lecznicza i wyjście do muzeum

Biblioteki i muzea

 

Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

 

Instytucje kultury mają być otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować ma organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 

Rehabilitacja lecznicza

 

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej, jednak salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki będą mogły je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący będzie mógł ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych będzie mogła zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany rodzicom, gdy:

 

  • przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie będą mogły zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa pozostaną

Mimo zniesienia pewnych ograniczeń nadal będą obowiązywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, tj.:

 

  • zachowanie 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej;
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych;
  • praca i nauka zdalna, jeśli tylko jest to możliwe;
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu);
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

Źródło: gov.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).