Od czerwca nowe przepisy na SKP | MOTOFAKTOR

Od czerwca nowe przepisy na SKP

Od 01.06.2024 r. diagności na SKP będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu w sposób elektroniczny przez wpis w bazie CEP. Tak samo - będą mogli cofnąć zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jak podaje minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski:

„Nie będzie już fizycznego zatrzymania dokumentu przez SKP, który w kolejnym kroku odsyłany jest do organu rejestrującego, gdzie następnie właściciel pojazdu po okazaniu zaświadczenia z przeprowadzonego badania technicznego z wynikiem pozytywnym fizycznie odbiera ten dowód. Od 1 czerwca 2024 roku stacja będzie zatrzymywała dowód rejestracyjny w sposób wirtualny i w ten sposób będzie także go zwracała.”

Taka forma zwrotu dokumentu funkcjonuje już teraz, ale uprawnienia do tego ma ją tylko organy kontroli ruchu drogowego, czyli np. Straż Graniczna, policja, czy Służba Celno-Skarbowa.

Nowe przepisy mają ponadto umożliwić przeprowadzanie badania technicznego ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, a także przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.

Projekt określa minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów oraz wyposażenie kontrolno-pomiarowego stosowanego do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w tej infrastrukturze.

Mają to być:

  • urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu 115 kN w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu,
  • urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej,
  • ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości.

 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).