Nowoczesne opony Continental i Kordsa | MOTOFAKTOR

Nowoczesne opony Continental i Kordsa

person Adrian Januszkiewicz 18/03/2020

Continental oraz Kordsa ogłosiły produkcję pierwszej serii 250 000 opon do samochodów osobowych przy wykorzystaniu nowej technologii klejenia.

Continental i Kordsa pracują razem nad nową, przyjazną dla środowiska technologią już od 2017 roku.

Różne kolory mogą być stosowane na tekstyliach przy użyciu nowej, przyjaznej dla środowiska technologii Cokoon.

Nowa technologia ma umożliwiać klejenie tekstylnych materiałów wzmacniających za pomocą mieszanek gumowych bez użycia rezorcyny i formaldehydu. Tekstylne materiały wzmacniające są szeroko stosowane w produkcji opon, a także w produkcji mechanicznych wyrobów gumowych, takich jak węże i przenośniki taśmowe.

 

Wiele firm zainteresowało się innowacyjną technologią Cokoon po jej zaprezentowaniu w marcu 2019 roku. Ponad 40 producentów opon, przetwórców i dostawców tekstyliów wyraziło chęć przetestowania innowacyjnego materiału i rozważa dołączenie do grupy licencjonującej; około 20 z nich już otrzymało pierwsze próbki.

 

Wszystkie zainteresowane podmioty mogą dołączyć  do tej grupy i uzyskać bezpłatną licencję, aby przyczynić się do rozwoju tej nowej technologii przyjaznej środowisku. Grupą licencjonującą opiekuje się niezależna kancelaria prawna AdvInno. Zainteresowane firmy mogą znaleźć więcej informacji i odpowiednie kontakty na oficjalnej stronie internetowej.

Proces testowania był dużym sukcesem i przerósł nasze oczekiwania. Informacje otrzymane od przedstawicieli branży zachęciły nas do kontynuowania integracji Cokoon z naszymi oponami i do rozpoczęcia produkcji seryjnej pierwszych opon w 2019 roku. Rozszerzenie zastosowania technologii Cokoon w naszej produkcji opon w tym roku i w kolejnych latach jest dla nas priorytetem. dr Andreas Topp Wiceprezes ds. Rozwoju Materiałów i Procesów oraz Industrializacji w firmie Continental
Naszym celem jest wdrożenie ekologicznego standardu dla całej branży w zakresie klejenia tekstyliów i gumy przy wykorzystaniu naszej technologii. Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy, aby dołączyły do grupy licencjonującej, uzyskały darmowe licencje i przyczyniły się do rozwoju tej nowej technologii, wprowadzając Cokoon do masowej produkcji. Devrim Özaydin Globalny Dyrektor ds. Technologii w firmie Kordsa

Ekologiczna technologia klejenia bez użycia rezorcyny i formaldehydu

Cokoon to nazwa nowej technologii klejenia, która jest oferowana producentom opon i ich dostawcom jako rozwiązanie typu open source. Firmy Continental i Kordsa zdecydowały się na rezygnację z pobierania opłat za rozwój technologii lub udzielanie licencji. Partnerzy oczekują, że licencjobiorcy nieodpłatnie udostępnią swoje patenty dotyczące dalszego udoskonalenia tej technologii pozostałym członkom grupy licencjonującej.

Opona Continental z technologią Cokoon - widok z boku

Przed wprowadzeniem technologii Cokoon substancje chemiczne, takie jak rezorcyna i formaldehyd, były niezbędne przy klejeniu tekstylnych materiałów wzmacniających z otaczającą je gumową matrycą. Dzięki technologii Cokoon klejenie tekstyliów z gumą ma być teraz możliwe bez stosowania obu tych substancji, a sama technologia nie wymagać żadnych zmian w maszynach używanych do produkcji opon.

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).