Nowoczesne opony Continental i Kordsa | MOTOFAKTOR

Nowoczesne opony Continental i Kordsa

Continental oraz Kordsa ogłosiły produkcję pierwszej serii 250 000 opon do samochodów osobowych przy wykorzystaniu nowej technologii klejenia.

Continental i Kordsa pracują razem nad nową, przyjazną dla środowiska technologią już od 2017 roku.

Różne kolory mogą być stosowane na tekstyliach przy użyciu nowej, przyjaznej dla środowiska technologii Cokoon.

Nowa technologia ma umożliwiać klejenie tekstylnych materiałów wzmacniających za pomocą mieszanek gumowych bez użycia rezorcyny i formaldehydu. Tekstylne materiały wzmacniające są szeroko stosowane w produkcji opon, a także w produkcji mechanicznych wyrobów gumowych, takich jak węże i przenośniki taśmowe.

 

Wiele firm zainteresowało się innowacyjną technologią Cokoon po jej zaprezentowaniu w marcu 2019 roku. Ponad 40 producentów opon, przetwórców i dostawców tekstyliów wyraziło chęć przetestowania innowacyjnego materiału i rozważa dołączenie do grupy licencjonującej; około 20 z nich już otrzymało pierwsze próbki.

 

Wszystkie zainteresowane podmioty mogą dołączyć  do tej grupy i uzyskać bezpłatną licencję, aby przyczynić się do rozwoju tej nowej technologii przyjaznej środowisku. Grupą licencjonującą opiekuje się niezależna kancelaria prawna AdvInno. Zainteresowane firmy mogą znaleźć więcej informacji i odpowiednie kontakty na oficjalnej stronie internetowej.

Proces testowania był dużym sukcesem i przerósł nasze oczekiwania. Informacje otrzymane od przedstawicieli branży zachęciły nas do kontynuowania integracji Cokoon z naszymi oponami i do rozpoczęcia produkcji seryjnej pierwszych opon w 2019 roku. Rozszerzenie zastosowania technologii Cokoon w naszej produkcji opon w tym roku i w kolejnych latach jest dla nas priorytetem.

Wiceprezes ds. Rozwoju Materiałów i Procesów oraz Industrializacji w firmie Continental - dr Andreas Topp

Naszym celem jest wdrożenie ekologicznego standardu dla całej branży w zakresie klejenia tekstyliów i gumy przy wykorzystaniu naszej technologii. Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy, aby dołączyły do grupy licencjonującej, uzyskały darmowe licencje i przyczyniły się do rozwoju tej nowej technologii, wprowadzając Cokoon do masowej produkcji.

Globalny Dyrektor ds. Technologii w firmie Kordsa - Devrim Özaydin

Ekologiczna technologia klejenia bez użycia rezorcyny i formaldehydu

Cokoon to nazwa nowej technologii klejenia, która jest oferowana producentom opon i ich dostawcom jako rozwiązanie typu open source. Firmy Continental i Kordsa zdecydowały się na rezygnację z pobierania opłat za rozwój technologii lub udzielanie licencji. Partnerzy oczekują, że licencjobiorcy nieodpłatnie udostępnią swoje patenty dotyczące dalszego udoskonalenia tej technologii pozostałym członkom grupy licencjonującej.

Opona Continental z technologią Cokoon - widok z boku

Przed wprowadzeniem technologii Cokoon substancje chemiczne, takie jak rezorcyna i formaldehyd, były niezbędne przy klejeniu tekstylnych materiałów wzmacniających z otaczającą je gumową matrycą. Dzięki technologii Cokoon klejenie tekstyliów z gumą ma być teraz możliwe bez stosowania obu tych substancji, a sama technologia nie wymagać żadnych zmian w maszynach używanych do produkcji opon.

 

Źródło: Continental

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).