Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe ‘Młodych kadr’ | MOTOFAKTOR

Nowe Regionalne Centrum Szkoleniowe 'Młodych kadr'

person Jan Stora 16/04/2014

W Krakowie otwarto Regionalne Centrum Szkoleniowe, stworzone w ramach programu „Młode kadry”.

To pierwsze centrum otwarte w tym roku, ale w ciągu poprzednich dwóch lat działania programu w całej Polsce otwarto już 10 takich placówek przy szkołach o profilu mechanicznym lub motoryzacyjnym. 28 kwietnia 2014 roku zostanie otwarte kolejne Centrum – tym razem w Bydgoszczy.

 

„Młode kadry” to program skierowany do uczniów klas o profilu motoryzacyjnym, w którym uczniowie biorą udział na zasadach zajęć dodatkowych. W ramach programu każda szkoła otrzymuje jednorazowo sprzęt o wartości 100 tys. zł oraz pakiet szkoleniowy o wartości 30 tys. PLN, a następnie co roku przekazywany jest pakiet szkoleniowy o wartości od 30 – 50 tys. zł. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do najnowszej wiedzy, ponieważ szkolenia w placówkach biorących udział w programie przeprowadzają ci sami trenerzy, którzy prowadzą szkolenia dla mechaników i pozyskują wiedzę bezpośrednio od producentów części motoryzacyjnych. Partnerami programu stworzonego i firmowanego przez Inter Cars są m.in. BoschCastrolContinental, ContitechOsramNGK, Denso i Mahle.

 

Podczas uroczystości otwarcia przedstawiciele firm biorących udział w programie podkreślali, że nie jest to z ich strony forma filantropii, ale dobrze skalkulowane działanie biznesowe – z jednej strony promują swoje produkty, a z drugiej podnoszą poziom uczniów opuszczających mury szkoły, dzięki czemu będą w przyszłości mniej wydawali na wdrożenie do pracy nowych pracowników.

 

Część firm próbowała podobne działania prowadzić wcześniej, ale dla pojedynczej firmy, nawet dużej, koszt programu i wynikające z niego dodatkowe obowiązki okazywały się zwykle zbyt dużym obciążeniem. Przykładem może być inicjatywa firmy Bosch, który już wcześniej współpracował z krakowskim Zespołem Szkół Mechanicznych.

 

Maciej Bobrowski, koordynator programu „Młode kadry”, podkreślał podczas uroczystości otwarcia Centrum,  że właściciele warsztatów i firmy, które patrzą długoterminowo już zrozumieli konieczność inwestowania w wiedzę, w postaci szkoleń czy dokumentacji, podnoszenie kwalifikacji pracowników, a także odpowiednie przygotowanie przyszłych pracowników.

 

Zainteresowanie programem wśród szkół o profilu samochodowym jest bardzo duże. Chęć uczestniczenia zgłosiło 40 szkół, ale na razie jego organizatorzy są w stanie podjąć współpracę tylko z 5 placówkami rocznie. Szkoła w Krakowie jest pierwszą w ramach trzeciej edycji programu. Umowę dotyczącą wejścia szkoły do programu podpisali Bożena Mayer-Gawron, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie oraz Witold Kmieciak, członek zarządu Inter Cars.

Specjalnie dla Motofaktor.pl

Maciej Bobrowski, Inter Cars

 

“Wychodzący ze szkoły uczniowie mają bardzo dobrą wiedzę w zakresie starych rozwiązań – stosowanych w Maluchach czy Polonezach. Oni są w tym zakresie bardzo dobrzy, ale takie samochody praktycznie już do warsztatów nie trafiają. Ten program ma pomóc uczniom zasypać przepaść między Maluchem a współczesnym samochodem.

 

Przez lata samochody przeszły dużą ewolucję – od stosunkowo prostych do bardzo skomplikowanych konstrukcji. Warsztaty samochodowe także więc muszą się zmieniać, żeby móc dobrze naprawiać nowoczesne samochody. Przed laty warsztaty samochodowe bardziej przypominały kuźnie niż nowoczesne serwisy, z jakimi dziś mamy do czynienia.”

 

Jacek Dziadkowiec, NTN-SNR

 

“Niestety, ogromna część dzisiejszych szkół technicznych nie jest przygotowana do nauczania o najnowszych technologiach współczesnej motoryzacji. Oczywiście nie widzę tu niczyjej złej woli, to poprostu wynik zbyt ograniczonych funduszy, co powoduje, że nauczyciele nie mają odpowiednich materiałów, narzędzi, a czasami też wsparcia teoretycznego. Dobrze więc, że taki program, jak Młode kadry, istnieje i pozwala wspomóc edukację młodych specjalistów.

 

Jednocześnie Młode kadry to dla mnie doskonałe miejsce dla budowania świadomości marekNTN-SNR wśród młodego pokolenia. Naszą firmę doskonale znają mechanicy specjalizujący się we francuskich markach samochodów, ale specjaliści od niemieckich aut już mniej, choć przecież jesteśmy liderem pierwszego montażu dla niemieckich producentów  samochodów. Szkoła zatem to dla mnie świetne miejsce, nie muszę bowiem korygować żadnych stereotypów i  złych przyzwyczajeń, z którymi mam do czynienia na co dzień na rynku.”

 

Barbara Tadyniewicz, Mahle

 

Na razie trudno oceniać w pełni praktyczne wyniki tego programu, bo to dopiero trzecia edycja, a więc uczniowie, którzy mieli szanse z niego skorzystać, będą dopiero opuszczali szkoły i trafiali na rynek pracy. Mamy jednak nadzieję, że nasz kontakt z uczniami z jednej strony daje im lepszą platformę do zdobywania wiedzy o nowoczesnych technologiach, a z drugiej spowoduje, że będą lepiej znać nasze produkty i łatwiej będzie im później z nich korzystać. Część z nich może także potem trafić do naszych zakładów produkcyjnych i wówczas łatwiejsze będzie przyuczenie ich do konkretnej pracy.

 

Zdjęcia: Jan Stora, Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).