Nowe inwestycje i firmy na rumuńskim rynku | MOTOFAKTOR

Nowe inwestycje i firmy na rumuńskim rynku

Na rumuńskim rynku motoryzacyjnym ożywienie. Nowe inwestycje zapowiadają m.in. firmy Schaeffler, Continental, czy Pirelli. Swoją pozycję w Rumunii umacnia Elit.
Autor
16/04/2018

W pierwszym kwartale 2018 r. cały rynek samochodowy w Rumunii notował wzrosty, zarówno w przypadku nowych jak i używanych samochodów. Dla rynku części samochodowych wzrost według danych Narodowego Instytutu Statystycznego wyniósł 13 proc. Wzrost dla całego rynku oszacowano na 1,3 mld euro. Eksperci oczekują kolejnych wzrostów pod koniec roku.

Dystrybutorzy części samochodowych

Autonet, jedna z największych lokalnych firm zajmujących się dystrybucją części samochodowych, wprowadził do oferty zestaw naprawczy do skrzyni biegów Schaeffler. Dzięki zastosowaniu zestawu LuK GearBOX warsztat jest w stanie wykonać samodzielnie naprawę skrzyni biegów.

 

Firma Autonet zainwestowała także w nieruchomość w okręgu Kluż, gdzie powstanie magazyn części samochodowych o powierzchni ponad 30 tys. m kw.

 

Elit Rumunia, część Elit Group i Rhiag, firma należąca do grupy LKQ Corporation, powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 50 proc. otwierając w mieście Baia Mare nowy magazyn. W okręgu Jassy firma powiększyła lokalną filię i przekształciła ją w regionalny magazyn dla okręgów Bacau, Suczawa i Neamt. Portfolio części wzrosło o 45 proc., a wszystkie dostawy są realizowane w ciągu jednego dnia. Na początku marca Elit rozszerzył ofertę o kilka marek: KYBStarlineSchaefflerValeoSWFSWAG oraz Castrol.

Producenci części

Continental, który posiada w Rumunii 7 fabryk, zwiększył zatrudnienie do 19 700 pracowników, z czego 1 500 osób zatrudniono w zeszłym roku. Grupa zainwestowała około 175 mln euro w 2017 r. w swoje rumuńskie oddziały. W samej Rumunii grupa Continental produkuje rocznie ponad 150 mln części dla przemysłu samochodowego. W 2018 roku grupa zapowiada kolejne inwestycje i zatrudnienie kolejnych 1 000 osób. Nieoficjalnie mówi się, że Continental zamierza rozbudować fabryki w Timisoarze oraz w miejscowości Jassy.

 

Południowoafrykańska grupa Metair, producent części dla przemysłu samochodowego, przejął 35 proc. udziałów rumuńskiej firmy Primemotors produkującej akumulatory litowo-jonowe z fabryką w Cernicy koło Bukaresztu. Wartość transakcji to 1 mln euro. Wcześniej, w 2012 r., Matair kupił rumuńskiego producenta akumulatorów – firmę Rombat za 42,8 mln euro.

 

Firma Pirelli zbuduje w mieście Slatina nową fabrykę opon na terenie o powierzchni ponad 6 hektarów ziemi. Znajdzie się tam również magazyn.

 

Producent części PREH planuje nwestycje w wysokości 25 mln euro w fabrykę zlokalizowaną w mieście Ghimbav, w pobliżu Braszowa. PREH jest kontrolowany przez Joyson Electronics, spółkę notowaną na giełdzie w Szanghaju. PREH jest dostawcą części dla PorscheMercedesaAudi BMW. Firma chce zainwestować w nowoczesne linie produkcyjne i montażowe.

 

Firma Schaeffler zamierza zainwestować 39 mln euro w Braszowie, gdzie powstanie m.in. centrum badawczo – rozwojowe oraz  testowania produktów firmy. Schaeffler Rumunia chce zwiększyć w tym roku zatrudnienie do 4 500 osób.

 

Turecki producent Opsan, dostawca części dla FordaFiataHondyRenault Trucks i Toyoty, otworzył rumuński oddział. Opsan jest jednym z najważniejszych producentów w Turcji, specjalizującym się m.in. w częściach karoseryjnych i siedzeniach.

 

JD Norman Industries, dostawca części metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego, firm transportowych i innych branż, podpisał umowę na zakup REGE Motor Parts zlokalizowanego w Braszowie. Fabryka REGE produkuje części dla firm General MotorsFiatFordSuzukiKia Motors i Volkswagen.

 

Szwajcarska firma Georg Fischer, posiadająca fabryki w Niemczech, Austrii i Chinach, należąca do GF Automotive, kupiła Eucasting Ro, lokalną spółkę zależną od włoskiej firmy Eucasting. Firma Eucasting RO zmieni nazwę na Georg Fischer SRL. Firma odlewa lekkie metale nieżelazne w dwóch fabrykach: Pitesti i Scornicesti.

Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenie roku dla rumuńskiego przemysłu motoryzacyjnego – SIAB (International Motorshow Bucharest) – zostało zorganizowane w dniach od 23 marca – 1 kwietnia po 11-letniej przerwie. Goście targów mogli zobaczyć wiele nowych aut zaprezentowanych wcześniej w Genewie. Gwiazdą był Volkswagen Touareg, zaprezentowany niemal równocześnie z jego światową premierą w Pekinie. Sektor Aftermarket był reprezentowany przez Falcon Electronics, nowego partnera Dacii w zakresie akcesoriów dla nowego Dustera. W czasie wydarzenia swoją ofertę wyposażenie warsztatowego prezentowała firma Novatech.

 

Z kolei pod koniec marca odbyło się Auto Total Business Show zorganizowane w Centrum Biznesowym i Wystawowym w Bacau.  Swoją ofertę prezentowało tu 55 wystawców reprezentujących producentów części OEM oraz rynku wtórnego. Tematem wydarzenia były „Innowacje technologiczne i rewolucyjne komponenty”. Kolejne edycje show będą organizowane w Bukareszcie i innych miastach m.in. w dniach 9-10 czerwca 2018.

 

Natomiast 5 maja w centrum logistycznym dystrybutora części samochodowych firmy Autonet w miejscowości Popesti-Leordeni w południowej części Bukaresztu odbędzie się Autonet Mobility Show 2018. Na targach swoją ofertę zaprezenruje  ponad 100 producentów części i akcesoriów samochodowych.

Rynek samochodowy

Liczba rejestracji samochodów wzrosła w styczniu o 66 proc. do 15 762 pojazdów, z których 11 744  to samochody osobowe. Wyszło tak w szczególności z powodu grudniowej dużej sprzedaży, z opóźnioną rejestracją (okres legalności rejestrowania samochodu wynosi 30 dni). W lutym liczba rejestracji wyniosła 12 401 pojazdów, o 3,5 proc. więcej niż w roku 2017, z czego 8 777 to  samochody osobowe.

 

Import samochodów używanych zwiększył się do 39,266 sztuk, co stanowi bardzo duży wzrost w porównaniu z 7 708 sztuk w 2017 r. (+ 409 proc.). To efekt likwidacji podatku rejestracyjnego w lutym 2017 r.

 

Download the report in English and Romanian.

 

Zdjęcia: Autonet, Elit

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).