Nissan zaprezentował barwy przed kolejnym sezonem Formuły E | MOTOFAKTOR

Nissan zaprezentował barwy przed kolejnym sezonem Formuły E

person Adrian Januszkiewicz 2/12/2022

Nissan zainaugurował rozpoczęcie dziewiątego sezonu mistrzostw świata ABB FIA Formuły E, przedstawiając najnowsze barwy wyścigowe bolidu Nissan e-4ORCE 04.

 

 

Nissan pisze historię sportów samochodowych od 85 lat i ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych. Start w wyścigach Formuły E potwierdza zaangażowanie koncernu w zelektryfikowaną przyszłość i wpisuje się w jego cele zrównoważonego rozwoju.

 

Na nadwoziu bolidu, który wystartuje w dziewiątym sezonie wyścigów, zespół postanowił umieścić przykuwający wzrok motyw kwiatu wiśni, który jest narodowym symbolem Japonii. Nie tylko po to, aby podkreślić swoje japońskie korzenie, ale także dlatego, że jest on utożsamiany z nowym początkiem.

Bolid Nissan e-4ORCE 04

Dziewiąty sezon rozpoczyna nową erę rywalizacji zespołu Nissana w mistrzostwach. Będziemy po raz piąty startować w Formule E, ale po raz pierwszy w obecnym składzie. Od dawna uczestniczymy w wyścigach i lubimy porywać się na rzeczy, których inni nie ośmielają się robić. Malowanie naszych bolidów nawiązuje do japońskich korzeni zespołu i jestem pewien, że zdobiący nadwozie wzór będzie przyciągał na torze wzrok widzów – podkreślił Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny koncernu Nissan.

 

Nadchodzące mistrzostwa to także rozpoczęcie długo oczekiwanej ery bolidów trzeciej generacji. Charakteryzują się one o 40% większą mocą w porównaniu z ubiegłoroczną homologacją i osiągają prędkość maksymalną ponad 320 km/h.

 

Formuła E jest szczytowym osiągnięciem technologii samochodów elektrycznych. Jesteśmy pewni, że kolejna seria z udziałem pojazdów nowej generacji będzie zapowiedzią nowych, innowacyjnych rozwiązań i zapewni nam wielkie emocje na torze i poza nim – powiedział Guillaume Cartier, prezes Nissan AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania) – Ponieważ ponad połowa wyścigów odbywa się w bardzo zróżnicowanym regionie AMIEO, możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczeń zdobywanych na torach wyścigowych w modelach produkcyjnych i odwrotnie będzie w bezpośredni sposób wspierać rozwój zelektryfikowanych technologii i elektrycznych układów napędowych, aby zaoferować naszym klientom to, co najlepsze – dodał.

 

Nadchodzący sezon jest krokiem milowym w historii serii, ponieważ zadebiutują w nim bolidy trzeciej generacji. Jest to bardzo ważne dla koncernu Nissan – nasz zespół jeździ pod nową nazwą dlatego, że czujemy się odpowiedzialni za całość naszych działań w Formule E. Wszyscy członkowie zespołu Nissana bardzo cieszą się na ten nowy początek, są zmotywowani, aby podjąć nowe wyzwania i nie mogą się doczekać rozpoczęcia nowego sezonu – skomentował Tommaso Volpe, dyrektor generalny Nissan Formula E i dyrektor zarządzający Nissan Formula E Team.

 

Od chwili powstania, Formuła E jest pierwszą neutralną pod względem emisji CO2 dyscypliną sportu, która jest zgodna z przepisami o zrównoważonym rozwoju. Nissan Formula E Team otrzymał najwyższą trzygwiazdkową ocenę w Programie Akredytacji Środowiskowych, czyli w ramach zrównoważonej certyfikacji FIA.

Nowi kierowcy zespołu Nissan Formula E Team

W nowym sezonie Nissan będzie startował z nowym składem, w którym znajdą się zarówno doświadczeni, jak i młodzi kierowcy. W barwach zespołu będą się ścigać zwycięzca wyścigu Formuły E Norman Nato i Sacha Fenestraz, wicemistrz Super Formuły z 2022 roku. Pochodzący z Francji Nato zasiądzie za sterami bolidu z numerem 17, a Sacha Fenestraz o francusko-argentyńskich korzeniach pojedzie bolidem z numerem 23.

 

Bardzo podoba mi się nowe malowanie bolidu. Jest inne, dzięki czemu będziemy zdecydowanie wyróżniać się na torze – powiedział Nato – Motyw kwiatu wiśni jest strzałem w dziesiątkę. Nowy sezon jest dla mnie nowym początkiem, z czego ogromnie się cieszę. W tej chwili skupiamy się na przygotowaniach do sezonu, pracujemy nad bolidem i integracją zespołu, żeby wszyscy byli gotowi na pierwszy wyścig w Meksyku. Już niedługo rozpoczną się testy i mam nadzieję, że będziemy mogli lepiej poznać bolidy trzeciej generacji i dopracować ich ustawienia na torze w Walencji, żeby być w najwyższej formie na rozpoczęcie dziewiątego sezonu – dodał.

 

Bolid wygląda imponująco. Bardzo podoba mi się motyw kwiatów wiśni. Ten wzór pojawia się po raz pierwszy w Formule E. To wspaniałe, że możemy podkreślić japoński rodowód teamu. Nie mogę doczekać się chwili, w której wyjadę na tor. Bardzo się cieszę, że już niedługo rozpoczną się jazdy testowe w Walencji. Udział w wyścigach Formuły E jest ważnym krokiem w mojej karierze. Profesjonalizm i zaangażowanie członków zespołu motywuje mnie do osiągania jak najlepszych wyników. W tym sezonie prace na symulatorze idą zgodnie z planem. Wprowadzamy poprawki i udoskonalamy bolid, żeby rozpocząć sezon mocnym akcentem – powiedział Sacha.

 

Kierowcy Nissan Formula E Team usiądą po raz pierwszy za kierownicą bolidu trzeciej generacji w nowych barwach przed rozpoczęciem sezonu, podczas oficjalnych testów na torze im. Ricardo Tormo w Walencji w dniach 13-16 grudnia. Sezon dziewiąty będzie najdłuższą serią wyścigów Formuły E, w której zaplanowano rekordową liczbę 17 rund. Część z nich odbędzie się po raz pierwszy w Indiach, RPA i Brazylii, a sezon zakończy popularny wśród fanów wyścig London E-Prix.

Shell i The Woolmark Company nowymi partnerami zespołu Nissana w wyścigach Formuły E

W kolejnym sezonie Nissan Formula E Team może liczyć na cenne wsparcie dwóch doświadczonych partnerów technicznych. Zespół będzie nadal współpracował ze swoimi wieloletnim partnerem, koncernem Shell, ale z dumą ogłasza również nawiązanie partnerstwa ze spółką The Woolmark Company.

 

W najnowszym sezonie Shell będzie kontynuował wieloletnią współpracę z Nissanem, podtrzymując swoje zaangażowanie w wyścigi Formuły E. Partnerstwo to jest dla Shella impulsem do dalszego rozwoju gamy specjalistycznych smarów do pojazdów elektrycznych, które zwiększają ich wydajność, oraz do rozbudowy sieci ładowania Shell Recharge. Celem koncernu jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w segmencie sieci ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Dzięki partnerskiej współpracy z Nissanem w wyścigach Formuły E, możemy wykorzystywać doświadczenia zdobyte na torze, aby tworzyć lepsze produkty i usługi dla naszych klientów, którzy jeżdżą samochodami elektrycznymi na co dzień. Formuła E to ważny poligon doświadczalny dla prac rozwojowych i produkcji bardziej ekologicznych produktów, takich jak sieć i aplikacja Shell Recharge, smary Shell opracowane z myślą o samochodach elektrycznych czy nowe produkty energetyczne – powiedział István Kapitány, globalny wiceprezes Shell Mobility.

 

W dziewiątym sezonie spółka The Woolmark Company dołączy do ekipy Nissana w Formule E jako partner techniczny odpowiedzialny za projektowanie wyczynowej odzieży z wełny merynosów. Miękka i przyjemna w dotyku, zapobiega nadmiernemu poceniu, dostosowuje się do temperatury ciała i otoczenia oraz jest przewiewna, co sprawia, że jest idealnym materiałem na odzież sportową. Wełna, z której wykonano kombinezony członków zespołu Nissana została po raz pierwszy poddana takiej próbie.

 

Nasz zespół techniczny włożył wiele pracy w opracowanie zestawu superwytrzymałej odzieży dla członków ekipy. Kombinezony są uszyte z materiału z ekologicznych włókien o niezwykłych właściwościach użytkowych, który znajdzie się w naszej nowej ofercie – powiedział dyrektor zarządzający The Woolmark Company John Roberts – Innowacyjność wełny z merynosów można przyrównać do technologii wykorzystywanej w Formule E ze względu na zaawansowane techniki produkcji.

 

Nissan przywiązuje ogromną wagę do współpracy z firmami, które wyznają analogiczne wartości, mają te same priorytety i długoterminowe cele, zwłaszcza w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i elektryfikacji. Jesteśmy dumni, że możemy liczyć na wsparcie koncernu Shell, spółki The Woolmark Company i współpracować z dwoma, podobnie myślącymi partnerami, którzy – tak jak my – są zaangażowani w budowanie zrównoważonej przyszłości poprzez rozwój technologii i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań – podkreślił Tommaso Volpe, mówiąc o partnerach zespołu Nissana w Formule E w dziewiątym sezonie wyścigów.

Nissan w Formule E

Nissan zadebiutował w wyścigach samochodów elektrycznych w piątym sezonie (2018/19) Mistrzostw ABB FIA Formuły E jako pierwszy i jedyny japoński producent w tej serii.

 

W sezonie siódmym (2020/21) Nissan zapowiedział długofalowe zaangażowanie w Formułę E i poinformował o planach dotyczących ery trzeciej generacji bolidów, która potrwa od sezonu dziewiątego (2022/23) do końca sezonu dwunastego (2025/26).

 

W kwietniu 2022 r. Nissan ogłosił przejęcie zespołu wyścigowego e.dams i stał się wyłącznym właścicielem stajni w Mistrzostwach Świata ABB FIA Formuły E.

 

W czerwcu 2022 r. Nissan poinformował, że będzie dostarczał zespołowi McLaren Racing technologię elektrycznych zespołów napędowych przez cały okres eksploatacji pojazdów Formuły E Gen3.

 

Nissan uczestniczy w mistrzostwach świata samochodów elektrycznych, aby pokazać całemu światu emocje i radość płynące z użytkowania samochodów o zerowej emisji. W ramach dążenia do osiągnięcia neutralności węglowej w całej działalności i cyklu życia produktów do 2050 roku, Nissan zamierza zelektryfikować wszystkie nowe samochody w swojej ofercie na kluczowych rynkach do początku lat 30‑tych. Firma chce wykorzystać swoje doświadczenie i przenosić wiedzę oraz rozwiązania technologiczne z toru wyścigowego na drogi publiczne, aby tworzyć jeszcze lepsze pojazdy elektryczne dla szerokiego grona klientów.

Źródło: Nissan

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).