Niezwykłe fakty o produkcji filtrów PZL Sędziszów | MOTOFAKTOR

Niezwykłe fakty o produkcji filtrów PZL Sędziszów

person Redakcja 14/11/2023

Analitycy działu PZL Sędziszów w prosty i obrazowy sposób postanowili przybliżyć fakty obrazujące skalę produkcji swoich filtrów.

 

Realnie rzecz biorąc nawet dorośli nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że widzimy jedynie drobny fragment większej całości. Tak naprawdę mało kto, kupując filtr powietrza czy oleju, zastanawia się ile takich filtrów produkuje się w skali globalnej i jak duży magazyn byłby w stanie pomieścić je wszystkie jednocześnie. Tymczasem nawet przybliżone porównania robią niesamowite wrażenie.

Aż do Monako…

Gdyby z włókniny filtrującej zużywanej w ciągu roku do produkcji filtrów PZL Filters ułożyć drogę, dojechalibyśmy nią do Monako. Bardzo trudno oszacować precyzyjnie, ale włókninowa trasa miałaby więcej niż 1500 km, a mniej niż 2000 km.

Prawie 150 boisk piłkarskich

Ostatnio sporo mówi się o polskiej piłce nożnej. Gdyby włókninę filtrującą rozkładać na murawie, to zapas potrzebny na roczną produkcję pokryłby ok. 150 pełnowymiarowych boisk, takich jak to na naszym PGE Narodowym.

Prawie 40 ton pyłu

Mniej więcej tyle pyłu zatrzymują rocznie filtry produkowane przez PZL Sędziszów. Te największe są w stanie zatrzymać 0,5 kg pyłu (od wymiany do wymiany). Te mniejsze znacznie mniej, ale próba wyznaczenia wartości średnich i przemnożenie ich przez liczbę wyprodukowanych filtrów daje rocznie właśnie ok. 40 ton pyłu.

11 kg dziennie

Do dziś zastanawiamy się jak budowano piramidy. A gdyby z jakichś przyczyn stal potrzebną do budowy filtrów (m.in. na puszki) trzeba by było wnosić do PZL Sędziszów ręcznie, każdy pracownik musiałby codziennie przynosić ze sobą ok. 11 kg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PZL Sędziszów posiada własną tłocznię, a zatem we własnym zakresie produkuje puszki, co jest bardzo ważnym atutem zakładu w tej części Europy – wielu producentów sprowadza gotowe puszki z Chin, więc nie ma pełnej kontroli nad ich jakością i zabezpieczeniem antykorozyjnym.

150-200 słoni

Jednym z najsilniejszych zwierząt, które na pewnym etapie ewolucji pomagały człowiekowi był słoń. Uwzględniając jego możliwości „transportowe”, szacuje się, że w celu podtrzymania zaopatrzenia w stal, do PZL Sędziszów musiałoby każdego roku wędrować ok. 150-200 słoni z ładunkiem tego metalu.

15 wagonów stali

Na szczęście w dzisiejszych czasach stal transportujemy w znacznie bardziej cywilizowany sposób. PZL Sędziszów zużywa rocznie ok. 15 wagonów stali.

 

Źródło: PZL Sędziszów

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).