Niemcy i UE porozumiały się ws. przyszłości aut spalinowych | MOTOFAKTOR

Niemcy i UE porozumiały się ws. przyszłości aut spalinowych

person Redakcja 27/03/2023

W sobotę 25 marca br. oficjalnie doszło do porozumienia Niemiec i Unii Europejskiej ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. Dozwolone będą biopaliwa.

 

Od momentu ogłoszenia przez władze europejskie, że od 2035 r. będzie można produkować i sprzedawać tylko pojazdy elektryczne bateryjne lub wodorowe, Niemcy domagały się zapewnienia, że nowe samochody z silnikami spalinowymi będą mogły być sprzedawane po terminie, jeśli będą napędzane e-paliwami. Wniosek ten poparła część niemieckiego przemysłu samochodowego.

 

Znaleźliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania e-paliw w samochodach – napisał na Twitterze Frans Timmermans, szef unijnej polityki klimatycznej.

 

Niemiecki minister transportu Volker Wissing powiedział, że droga jest wolna po osiągnięciu porozumienia w późny piątek.

 

Pojazdy z silnikami spalinowymi mogą być nadal nowo rejestrowane po 2035 r., jeśli będą tankowane wyłącznie paliwami neutralnymi pod względem emisji CO2 – napisał we wpisie na Twitterze.

 

Szwecja, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, zapowiedziała, że unijni dyplomaci zagłosują w poniedziałek, aby formalnie zatwierdzić przepisy dotyczące produkcji i sprzedaży pojazdów po 2035 r.

 

Oznacza to, że ministrowie energii mogliby następnie zatwierdzić ustawę we wtorek na zaplanowanym spotkaniu w Brukseli.

 

Benjamin Stephan z Greenpeace uznał, że umowa była porażką dla ochrony klimatu.

 

Ten śmierdzący kompromis podważa ochronę klimatu w transporcie i szkodzi Europie – powiedział.

 

W jego ocenie osłabia to potrzebne skupienie się przemysłu samochodowego na wydajnej elektromobilności.

 

Źródło: Reuters

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).