Najbardziej ekonomiczne auta używane – lista AAA AUTO | MOTOFAKTOR

Najbardziej ekonomiczne auta używane - lista AAA AUTO

Eksperci AAA AUTO przygotowali zestawienie TOP 5 najlepszych samochodów używanych, które łączy m.in. najniższe możliwe zużycie paliwa według producenta.

 

Wraz z końcem wakacji na stacje benzynowe wróciły wyższe ceny paliw, ale zdaniem analityków nie jest to koniec podwyżek, ponieważ ceny paliw w hurcie są wyższe od wcześniejszych. Prognozy wskazują wzrost cen nawet o 10 groszy na 1 litrze, co będzie stanowiło dodatkowe obciążenie dla kierowców.

 

Obserwujemy, że klienci zastanawiają się, czy dany samochód jest dla nich odpowiedni, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię zużycia paliwa. W związku z tym, coraz częściej wybierają podstawowe i bardziej ekonomiczne auta, także te z wyższej półki. Na przykład wśród samochodów z Grupy Volkswagen obecnie najbardziej poszukiwane są te z silnikami 1.6 TDi, a także samochody takie, jak Skoda Superb czy Volkswagen Passat. Nawet osoby, dla których elektromobilność była do tej pory bardziej fanaberią, coraz bardziej interesują się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, ponieważ ich eksploatacja jest w obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

TOP 5 najbardziej ekonomicznych aut używanych, które spalają mniej niż 5 l/100 km:

1. Škoda Octavia III

 

Skoda Octavia III AAA Auto
Skoda Octavia III, Fot. mmedlen

 

Czeski bestseller nawet nie musi być w wersji kombi, ponieważ sedan ma zawrotną pojemność bagażnika wynoszącą 600 litrów. Idealnymi, oszczędnymi silnikami są turbodiesel 2.0 TDI lub 1.6 TDI, oba o mocy 85 kW, których zużycie paliwa wynosi tyle samo 4,1 l/100 km.

 

2. Hyundai i30 Kombi

 

Hyundai i30 Kombi AAA AUTO
Hyundai i30 Kombi, Fot. AAA AUTO

 

Największy konkurent Škody także oferuje bardzo ekonomiczne silniki – benzynowy 1.0 T-GDI spalający od 4,9 do 5,4 litra oraz turbodiesel 1,6 CRDi, spalający od 3,9 do 4,5 l/100 km. Bagażnik z łatwością mieści 602 l bagażu.

 

3. Citroën Berlingo

 

Citroën Berlingo AAA AUTO
Citroën Berlingo, Fot. AAA AUTO

 

Rekordzista przestrzeni z 675 litrami w bagażniku, który ma oszczędne silniki wysokoprężne 1,5 i 1,6 BlueHDI. W cenie do 66 000 zł można znaleźć raczej starszą wersję z silnikiem 1.6, z większym przebiegiem. Producent podaje zużycie na poziomie 4,3 l/100 km, ale realne zużycie jest na poziomie około 5 l/100 km, co jest znakomite, jak na tak duży samochód.

 

4. Dacia Duster/Dokker

 

Dacia Duster AAA AUTO
Dacia Duster, Fot. AAA AUTO

 

Duster reprezentuje samochody zasilane LPG – zużycie paliwa przez silnik 1.0 TCe 74 kW to 7,5 litra, ale w przypadku zasilania gazem mamy niecałe 4 l/100 km, a co za tym idzie Duster należy do najbardziej ekonomicznych pojazdów. Poza tym jest idealny dla tych, którzy muszą pokonywać gorszej jakości drogi i mimo, że w cenie do 66 000 zł nie dostaniemy napędu 4×4, to 20 cm prześwit jest bardzo przydatny, jak w rzypadku wielu pojazdów terenowych. Bagażnik o pojemności 478 l wyraźnie spełnia kryteria.

 

5. Hybryda Kia Niro

 

Kia Niro AAA AUTO
Kia Niro, Fot. AAA AUTO

 

Na koniec wskazówka dla tych, którzy chcą jeździć samochodem hybrydowym – oszczędności będą odczuwalne szczególnie w mieście. Choć ceny hybryd nie spadają, czasami pojawia się jedna w cenie do 66 000 zł. Bardzo dobrą wskazówką jest jednak hybrydowa wersja Kia Niro, która spala 4,4 l/100 km. Mimo, że nie jest to kombi, pojemność bagażnika przekracza limit 450 l ładunku.

 

Źródło: AAA AUTO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).